Zalety rolet dzień noc

5 zalet rolet dzień i noc

Rolety dzień i noc są obecnie jednymi z najbardziej popularnych typów rolet wewnętrznych. Swoją popularność zawdzięczają między innymi ciekawemu wyglądowi, nietypowej budowie oraz łatwości użytkowania. Czym jeszcze podbiły serca osób urządzających własne cztery kąty? Przedstawiamy pięć zalet rolet dzień i noc.

Rolety dzień noc – co to jest?

Roleta dzień noc jest typem rolety wewnętrznej, który charakteryzuje się ciekawą konstrukcją. Część zasłaniająca okno, czyli przesłona, wykonana jest z połączonych ze sobą naprzemiennie poziomych pasów materiałów zaciemniających oraz transparentnych, czyli przepuszczających światło.

Dzięki zastosowaniu tkanin o różnej gęstości, które przesuwają się względem siebie podczas podnoszenia lub opuszczania rolety, możliwe jest łatwe regulowanie dopływu światła do pomieszczenia.

Rolety dzień noc, ze względu na swój charakterystyczny pasiasty wygląd, nazywane bywają także roletami zebrami dzień noc. Dostępne są jako rolety dzień noc wolnowiszące przytwierdzane do sufitu lub ściany, a także jako minirolety dzień noc doczepiane do ramy okiennej lub rolety dzień noc z kasetą.

Zaleta 1 – Rolety dzień noc regulują nasłonecznienie pomieszczenia

Największym plusem rolet dzień noc, który zjednał im przychylność osób wykańczających domy czy mieszkania, jest łatwość regulacji nasłonecznienia pomieszczenia. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu do ich produkcji poziomych pasów z tkanin zarówno przepuszczających, jak również zatrzymujących światło.

Podobnie jak w standardowych roletach wewnętrznych, pokój z oknami, na których zamontowane są rolety dzień noc, może być spowity w półmroku, jak również na odwrót – wypełniony światłem.

Tym, co odróżnia bezinwazyjne rolety dzień i noc od klasycznych rolet wewnętrznych, jest jednak fakt, że z ich pomocą można uzyskać również stan pośredni, to znaczy częściowego zaciemnienia.

Przesuwając pasy względem siebie, możliwe jest takie regulowanie natężenia światła, aby wnętrze nie było zbyt ciemne, a przy tym promienie słońca nie ślepiły w oczy. Z tego względu rolety dzień noc chętnie wykorzystywane są tam, gdzie znajdują się ekrany komputerów czy telewizorów, np. w biurach, domowych gabinetach czy w salonie.

Pasiaste osłony mogą być także wykorzystywane jako rolety dzień noc do sypialni i rolety dzień noc do łazienki, ponieważ nocą dają komfort całkowitego zaciemnienia, a w dzień przepuszczają światło, zapewniając jednocześnie komfort i prywatność.

Zaleta 2 – Rolety dzień noc są bardzo dekoracyjne

Rolety dzień noc, dzięki charakterystycznym pasom, są niezwykle dekoracyjne i eleganckie, przez co często nadają ton całemu wystrojowi wnętrza. Producenci rolet wewnętrznych, w tym rolet dzień noc, zazwyczaj oferują klientom modele w szerokiej gamie kolorystycznej.

Dzięki temu aranżacje rolet dzień noc sprawdzą się we wnętrzach o różnych stylach. Doskonale pasować będą one zwłaszcza do pomieszczeń nowoczesnych, minimalistycznych, ale także skandynawskich, w których stawia się na prostotę oraz dobry design.

Osoby wykańczające mieszkanie czy dom często zastanawiają się także, co wybrać – rolety dzień i noc czy firanki, a może rolety dzień i noc z firankami. W tym przypadku nie ma jednej dobrej odpowiedzi.

Ze względów technicznych firanki nie są wymagane, gdy okno przesłonięte jest roletą dzień noc, ponieważ z zewnątrz i tak nie będzie widać wnętrza pomieszczenia. Jednoczesne zastosowanie rolet i firan z pewnością jednak ociepli nieco klimat pomieszczenia.

Zaleta 3 – Rolety dzień noc mogą całkiem zaciemniać wnętrze

Do niedawna powszechna była opinia, że rolety dzień noc zaciemniają pomieszczenie tylko w pewnym stopniu. Coraz częściej producenci rolet wewnętrznych wykorzystują do stworzenia zaciemniających rolet typu zebra specjalnych tkanin w ciemnych barwach. Mają one mocny splot, który doskonale zatrzymuje przenikanie światła.

Jeżeli rolety dzień noc zaciemniające wykonane zostaną na wymiar i z właściwych materiałów. Stopień ograniczenia dostępu światła z zewnątrz do pomieszczenia powinien być więcej niż satysfakcjonujący. W dzień natomiast można cieszyć się rozproszonym światłem słonecznym, które nie będzie przeszkadzać np. w pracy przy komputerze czy oglądaniu telewizji.

Zaleta 4 – Rolety dzień noc można stosować do okien o różnych wymiarach

Rolety dzień noc, o ile wybierze się opcję dopasowania ich do rozmiaru okna, można z powodzeniem stosować do skrzydeł okiennych o różnych rozmiarach. Najczęściej wewnętrzne rolety zebry wykorzystywane są do okien średniej wielkości, ale nie ma przeszkód, aby zasłonić nimi duże okna.

Gdy zależy nam na jednoczesnym zasłonięciu całej wnęki okiennej, np. z oknem i drzwiami balkonowymi, wystarczy wybrać wolnowiszący model rolety dzień noc na wymiar. Przymocować ją do sufitu lub do ściany nad oknem. Uzyskamy w ten sposób nie tylko elegancki efekt, ale również najwyższą skuteczność w ograniczaniu dostępu światła do pomieszczenia.

Zaleta 5 – Rolety dzień i noc są łatwe w czyszczeniu

Wiele osób zastanawia się, jak czyścić rolety dzień noc. O ile, ze względu na użycie tkanin, których nie powinno się namaczać, kłopotliwe może być spieranie z nich plam. np. z jedzenia czy płynów, o tyle codzienna pielęgnacja jest bardzo prosta. Czyszczenie rolet dzień i noc polega bowiem na ich odkurzaniu, np. miękką szczotką od odkurzacza lub specjalną miotełką do kurzu. Jeżeli roleta dzień noc ma plamy, można przetrzeć je ściereczką zwilżoną delikatnie wodą.  Bez użycia detergentów, które mogą odbarwić materiał.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak