5 zalet rolet plisowanych

5 zalet rolet plisowanych

Rolety plisowane są obecnie jednym z najbardziej popularnych typów rolet wewnętrznych stosowanych w polskich domach i biurach. Nic dziwnego – w odróżnieniu od innych rodzajów rolet dokładnie zasłaniają nie tylko standardowe okna, ale również te o nietypowych kształtach.

Czym jeszcze plisy zasłużyły sobie na uwagę projektantów oraz osób urządzających wnętrza? Przedstawiamy pięć zalet rolet plisowanych, czyli tak zwanych rolet harmonijkowych.

Rolety plisowane pasują do nietypowych okien

Najważniejszą i najczęściej podkreślaną zaletą rolet plisowanych, nazywanych również plisami lub roletami harmonijkowymi, jest fakt, że można je dopasować do okien o nietypowych kształtach. Dzięki niecodziennej budowie, czyli złożonemu w plisy materiałowi rozciągniętemu między dwoma belkami, pasują one zarówno do okien kwadratowych czy prostokątnych, jak również półokrągłych, trapezowych czy trójkątnych. Rolety plisowane, czyli plisy, są także jednymi z najczęściej obecnie wybieranych typów przesłon okiennych stosowanych do okien dachowych.

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – rolety plisowane w oknach dachowych latem dobrze chronią pomieszczenie na poddaszu przed nadmiernym nagrzewaniem, a zimą pozwalają na zminimalizowanie strat ciepła „uciekającego” na zewnątrz przez szyby okien.

Rolety plisowane nie przeszkadzają przy otwieraniu okna

Zaletą, która sprawia, że plisy zyskują coraz większe grono zwolenników, jest fakt, że rolety plisowane w większości przypadków (wybierając plisy montowane inwazyjnie) nie przeszkadzają w użytkowaniu okna. Jak to możliwe? Plisy, w odróżnieniu od innych typów rolet wewnętrznych, montuje się w tak zwanym świetle okna, czyli tak, aby zasłonić wyłącznie szybę.

Do ramy okiennej o zaokrąglonym, skośnym lub prostym profilu montuje się, nawiercając listwę przyszybową okna, boczne prowadnice, w których przesuwają się górna i dolna belka, między którymi znajduje się materiał plisy. W efekcie możliwość pełnego otwarcia okna pozostaje nieograniczona zupełnie tak samo, jak wtedy, gdy okno nie było przesłonięte roletą. Jak to możliwe?

W odróżnieniu od na przykład rolet w kasecie, rolet dzień i noc czy mini rolet, rolety plisowane nie posiadają rolki, na którą zwija się materiał. Regulowana od góry i od dołu plisa znajduje się tuż przy szybie, przez co możliwe jest otwarcie okna na oścież bez ryzyka uderzenia elementem rolety o ścianę.

Plisami łatwo reguluje się dopływ światła do pokoju

W słoneczne dni plisy są największymi sprzymierzeńcami osób pracujących na komputerze bądź oglądających telewizję. Niczym przyjemnym jest bowiem światło padające wprost na monitor czy ekran urządzenia. Dzięki roletom plisowanym, które regulowane są zarówno od góry, jak i od dołu, można tak dopasować sposób zaciemnienia pomieszczenia, aby uzyskać własny komfort, jednocześnie nie musząc całkowicie zasłaniać okna oraz zaciemniać pokoju czy biura.

Dzięki niestandardowemu sposobowi regulacji oraz systemowi samohamującemu rolety plisowane można ustawić dokładnie w takiej pozycji, jaka nam odpowiada, na przykład zasłaniając wyłącznie środkową czy tylko dolną część przeszklenia. Z tego względu bardzo często plisy wybierane są jako rolety wewnętrzne do łazienki i kuchni, gdzie z powodzeniem stanowią alternatywę dla tradycyjnych zazdrostek czy klasycznych rolet nawijanych na rolkę lub rolet w kasecie.

Plisy są dekoracyjne i funkcjonalne

Rolety plisowane, można zamawiać na indywidualne zamówienie nie tylko w różnych rozmiarach, ale także w różnych typach i kolorach tkanin. Oznacza to, że plisy można dopasować do każdego wnętrza. Ich kolorystyka  jest w ofercie większości producentów rolet niemal nieograniczona.

Co więcej, ze względu na wybraną tkaninę, rolety plisowane gładkie mogą odgrywać ważną rolę jako ozdoba pomieszczenia.  W ofercie sklepów sprzedających rolety plisowane na wymiar oprócz modeli ze zwyczajnymi tkaninami transparentnymi (przezroczystymi) i nietransparentnymi można kupić także rolety plisowane ze specjalnymi materiałami.

W grupie tej znaleźć można między innymi rolety plisowane zaciemniające (idealne do pokoju dziecka czy sypialni), rolety plisowane wodoodporne (pasujące do łazienki, kuchni bądź pralni), a także rolety plisowane termoizolacyjne (najlepsze do okien dachowych lub z wystawą południową).

Rolety plisowane są łatwe w czyszczeniu

Plisy, jako jedne z niewielu typów rolet wewnętrznych, można z łatwością wyczyścić w całości. Aby odświeżyć rolety plisowane, wystarczy zdemontować materiał plisowany spomiędzy bocznych prowadnic i wyczyścić go ręcznie zgodnie z instrukcją producenta.

W większości przypadków wskazane jest wyłącznie namaczanie w wodzie z delikatnym detergentem, aby uniknąć odkształceń czy zagnieceń materiału. Do takiego zabiegu najlepiej użyć chłodnej lub delikatnie ciepłej wody z niewielką ilością łagodnego środka czyszczącego.

Po kilku minutach w wodzie, rolety plisowane należy opłukać. Następnie  zawiesić w oknie w pozycji zwiniętej, aby plisy nie straciły podczas schnięcia swojego kształtu. W przypadku silnych zabrudzeń rolet plisowanych, warto poszukać pomocy w pralniach chemicznych.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak