rolety zewnętrzne

Jakie rolety zewnętrzne wybrać do nowego domu?

W momencie, gdy postanawiasz wybudować dom zaczynasz zastanawiać w jakiej technologii powinien być wybudowany, aby był on oszczędny i przyjazny dla domowników. Jednym ze sposobów na zwiększenie komfortu mieszkania jest montaż rolet zewnętrznych, które mają bardzo dużo zalet. Dodatkowo budowa domu jest najlepszym momentem na ich montaż, ponieważ możesz wybierać ze wszystkich dostępnych wariantów. W poniższym artykule wyjaśnimy Ci, co to w ogóle są rolety zewnętrzne, jakie są ich rodzaje i zalety. Podpowiemy też, jakie rolety zewnętrzne wybrać do nowo budowanego domu na miarę XXI wieku.

rolety zewnętrzne
rolety zewnętrzne

1. Co to są rolety zewnętrzne

Budując dom coraz częściej uwzględniany jest w planach montaż rolet zewnętrznych. Montuje się je na zewnątrz budynku w zależności od wybranego rodzaju we wnęce okiennej lub bezpośrednio na ścianie, tuż nad oknem. Rolety zewnętrzne swoją popularność zawdzięczają swoim właściwościom jakimi są funkcjonalność i wielozadaniowość. Ich niekwestionowanymi zaletami są:

 • właściwości termoizolacyjne;
 • właściwości akustyczne;
 • możliwość zaciemnienia pomieszczenia według indywidualnych preferencji;
 • niezawodność;
 • komfort użytkowania;
 • łatwość sterowania;
 • możliwość zautomatyzowania sterowania;
 • zarządzanie zdalne;
 • możliwość personalizacji;
 • ochrona przed owadami (w przypadku zainstalowania moskitiery);
 • ochrona antywłamaniowa (w przypadku wybrania specjalnego rodzaju rolet).

2. Jakie rolety zewnętrzne są najlepsze do danego budynku

rolety zewnętrzne

Na rynku dostępne są różne rodzaje rolet zewnętrznych, każde z nich pasują do konkretnego rodzaju budynku. Inne rolety wybierzemy do już istniejącego domu, a inne do tego, który jest dopiero na etapie planowanie. Dlatego zanim odwiedzimy sklep internetowy Lagusto.pl aby zakupić rolety warto jest poznać ich rodzaje i właściwości. Rolety zewnętrzne dzielimy według dwóch najważniejszych kryteriów: ze względu na sposób montażu, oraz rodzaj skrzynki. Ten pierwszy uzależniony jest w dużym stopniu od budynku, drugi zaś od wybranego rodzaju rolet. Obydwa wybory wpływają też na estetykę budynku.

2.1. Podzia rolet ze względu na sposób montażu

Jak już było wspomniane wybór rolet na lata należy rozpocząć od dobrania ich rodzaju do konkretnego domu. Oczywiście są rolety uniwersalne takie, które można zamontować nie ingerując w budynek niezależnie od etapu budowy, jak na przykład rolety adaptacyjne. Jednak warto dopasować rolety do konkretnych wymagań budynku. Dlatego też do domu który:

 • już istnieje – najlepszym rozwiązaniem będą rolety adaptacyjne. Jest to rozwiązanie najmniej inwazyjne dlatego jest idealne zwłaszcza gdy nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów związanych z przystosowaniem nadproży, czy stolarki okiennej pod montaż rolet;
 • będzie mieć przeprowadzony remont elewacji – rekomendowane są rolety podtynkowe, jest to bowiem najlepszy moment do dokonania niezbędnych zmian związanych z dostosowaniem nadproży. Montaż rolet podtynkowych w czasie remontu zewnętrznej części budynku nie będzie generować dodatkowych kosztów;
 • będzie mieć modernizowaną stolarkę okienną – warto rozważyć montaż rolet nadstawnych, ponieważ ich montaż w istniejącym budynku jest inwazyjny. Skrzynki rolet są mocowane bezpośrednio do ramy okiennej przy pomocy specjalnego profilu adaptacyjnego. Następnie połączone w ten sposób elementy montowane są we właściwie przygotowanym otworze, który dopasowany jest nie tylko do pełnego wymiaru rolety, ale też do rozmiaru skrzynki do której rozwijana jest roleta;
 • dopiero powstaje – tutaj rekomendowane są rolety podtynkowe, które montuje się w warstwie ocieplenia. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie grubości ocieplenia, aby można było swobodnie i estetycznie ukryć skrzynkę. Oraz rolety nadstawne – te z kolei montowane są jednocześnie ze stolarką okienną, gdzie skrzynka rolety znajduje się nad oknem, a całość (wraz ze skrzynką rolety) montowana jest w przygotowanej uprzednio wnęce okiennej.

2.2 Podział rolet zewnętrznych ze względu na rodzaj skrzynek

Po wybraniu odpowiednich rolet zewnętrznych, należy wybrać rodzaj skrzynek, który będą miały wpływ na wygląd budynku. Decydując się na rolety:

 • adaptacyjne można wybierać spośród trzech rodzajów skrzynek, które są: ścięte pod kątem 45°, półokrągłe, lub owalne, dzięki czemu można wybrać rodzaj dopasowany do swoich upodobań estetycznych;
 • podtynkowe wybór jest jeden, czyli skrzynki kwadratowe. W tym przypadku wygląd skrzynki nie ma większego znaczenia ponieważ jest ona niewidoczna – montowana jest w warstwie ocieplenia. Dzięki czemu bryła domu pozbawiona jest zbędnych elementów, a dyskretnie zlokalizowana klapa rewizyjna pozwala na przeprowadzanie serwisów lub innych czynności eksploatacyjnych od zewnętrznej strony pomieszczenia;
 • nadstawne wybór ograniczony jest do dwóch skrzynek: owalnej, oraz kwadratowej. Możliwa jest również całkowita zabudowa skrzynki rolety zarówno od zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony. W tym przypadku czynności eksploatacyjne przeprowadzane są wewnątrz pomieszczenia poprzez specjalnie przygotowane otwory rewizyjne.

3. Rolety podtynkowe – najlepszy wybór do nowego domu

Nowo powstający domu ma tę przewagę nad już istniejącym, że można w nim zamontować bez żadnego problemu dowolny rodzaj rolet, bowiem każda z nich będzie doskonale spełniać swoje zadanie. Jednak najlepszym wyborem są rolety podtynkowe. Jest to obecnie najpopularniejszy i najnowocześniejszy system. Dzięki specjalnemu sposobowi montażu – roleta, oraz skrzynka rolety zabudowana jest w warstwie ocieplenia, przez co zyskujemy prostą i elegancką elewację pozbawioną zbędnych elementów (nie tak jak na przykład w roletach naokiennych, gdzie skrzynka i klapa rewizyjna znajduje się wewnątrz domu, co stanowi problem w postaci mało estetyczne rozwiązanie we wnętrzu). Jeżeli warstwa ocieplenia jest odpowiednio dobrana (jest na tyle gruba, aby ukryć skrzynkę rolety) to nie trzeba stosować żadnych skomplikowanych rozwiązań. Jedyne o co trzeba zadbać to poprawne i właściwe ocieplenie nadproży, dzięki czemu niweluje się problem w postaci mostków termicznych, czy przemarzania nadproża. Kolejnym atutem rolet podtynkowych jest fakt, że ich sposób montażu nie wymaga dodatkowego nakładu pracy w postaci zabudowywania czy ukrywania skrzynek. Takie rozwiązanie oznacza, że można się do nich łatwo dostać gdy zajdzie potrzeba naprawy czy prac serwisowych. Rolety podtynkowe dostępne są w różnych kolorach, materiałach, oraz okleinach, więc bez problemu każdy znajdzie coś co będzie pasować do koloru okien lub elewacji budynku.

 

Szeroki wybór rolet podtynkowych znajdziesz w sklepie internetowym Lagusto.pl w którym z pewnością wybierzesz niezawodne rolety na lata. Poza samym wyborem rodzaju rolet będziesz mógł spersonalizować między innymi takie elementy jak: rodzaj sterowania, materiał, czy wykończenie. Kupując rolety w Lagusto.pl zyskujesz rolety na wymiar nie tylko najwyższej klasy, ale też w najlepszej cenie, z darmową wysyłką na terenie całej Polski. A w razie jakichkolwiek pytań możesz skonsultować swój wybór z najwyższej klasy fachowcami, którzy są do Twojej dyspozycji zarówno podczas zakupu, jak również oferują obsługę posprzedażową na najwyższym poziomie.

 

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak