Czym czyścić rolety wewnętrzne?

Czym czyścić rolety wewnętrzne?

Nie każdy typ rolet można prać w pralce. Jak zatem dbać o czystość rolet wewnętrznych? Pamiętajmy, że sposób czyszczenia rolet zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego zostały wykonane.

Podpowiadamy, jakimi środkami i jak czyścić rolety wewnętrzne, aby na długo zachowały świeży wygląd.
Prawdopodobnie nie każdy wie, ale rolety wewnętrzne pokryte są powłoką ochronną tzw. apreturą. Apretura nie tylko chroni materiał przed płowieniem czy wnikaniem brudu w głąb tkaniny, ale również sprawia, że jest odporny na deformacje.

W związku z tym rolety nie wymagają prania tak często jak zasłony czy firany, które zdecydowanie bardziej gromadzą kurz. To jeden z kluczowych powodów, dlaczego właśnie alergicy częściej wybierają rolety.

Jak czyścić rolety rzymskie?

Rolety rzymskie wykonane z materiałów tekstylnych można prać w pralce z dodatkiem płynu lub delikatnego proszku do prania. Optymalna temperatura prania rolet rzymskich nie powinna być wyższa niż 40 stopni C. Jeżeli nie mamy pewności co do składu materiału, bezpieczniej będzie oddać rolety do czyszczenia do profesjonalnej pralni chemicznej.

Zaletą rolet rzymskich jest z pewnością łatwy montaż i demontaż konstrukcji. Więcej na ten temat dowiesz się w poradniku Jak czyścić rolety rzymskie.

Jak czyścić rolety dzień noc?

Do codziennego czyszczenia rolet dzień noc możesz użyć odkurzacza z końcówką szczotkową. Dzięki temu w łatwy sposób pozbędziesz się kurzu spomiędzy materiału. Pamiętaj, aby zmniejszyć siłę ssania w odkurzaczu.

Zasady czyszczenia rolet wewnętrznych

Zdecydowanie łatwiej utrzymać rolety w czystości, jeśli będą regularnie odkurzane – przynajmniej raz w tygodniu. Nie warto odkładać tej pracy, bo choć apretura chroni materiał przed zabrudzeniami, to kurz wciąż gromadzi się na tkaninie.

Czyszczenie rolet wewnętrznych nie jest skomplikowane oraz nie wymaga żadnego demontażu. Wystarczy wilgotną ścierką z mikrofibry przetrzeć karnisz, tkaninę oraz prowadnice. Lekko wilgotne rolety koniecznie zostaw rozwinięte, aby materiał równomiernie wysechł. Podobnie jak w przypadku mycia okien, czyszczenie rolet warto zaplanować na słoneczny dzień.

Czym czyścić rolety wewnętrzne?

Do czyszczenia rolet wewnętrznych używaj delikatnych detergentów rozcieńczonych w wodzie. Używaj środków, które do danej tkaniny poleca producent. Pamiętaj, że rolety wewnętrzne oraz plisy nie nadają się do prania czy prasowania.

Przed sprzątaniem warto wykonać test na niewielkiej powierzchni tkaniny, by sprawdzić, czy płyn nie odbarwi tkaniny. Ściereczka powinna być lekko wilgotna. Unikaj intensywnego moczenia rolet – w ten sposób mogą powstać nieestetyczne zacieki lub plamy, których potem się nie pozbędziesz.

Jak usunąć plamy z rolet?

Dzięki powłoce ochronnej na rolecie, brud nie wnika w głąb tkaniny. Zdarza się jednak, że pojawi się plama lub wyraźne zabrudzenie.

Jak usunąć taką plamę z rolet? W takich przypadkach sprawdza się… gumka do mazania. Zaschnięty brud można zeskrobać, a resztę plamy zetrzeć gumką do mazania.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak