Czym zasłonić okno balkonowe?

Czym zasłonić okno balkonowe?

Okno balkonowe wpuszcza do pomieszczenia najwięcej światła. Dekoracja okna z balkonem w większości przypadków jest przedłużeniem aranżacji pozostałych okien, ale bywa, że świadomie kontrastuje z wystrojem pokoju. To, czym zasłonić okno balkonowe zależy również od typu pomieszczenia. Poniżej przedstawiamy praktyczne rozwiązania na okno balkonowe z roletami w roli głównej.

Tradycyjnie okno balkonowe znajdują się w salonie lub sypialni. Nowe rozwiązania w budownictwie sprawiły, że modne stały się salony z aneksem kuchennym. Wtedy przy aranżacji okna balkonowego koniecznie trzeba uwzględnić względy praktyczne – ewentualne zabrudzenia czy plamy, które mogą pojawić się podczas gotowania. Czym wtedy skutecznie zasłonić okno balkonowe?

Rolety wewnętrzne na okno balkonowe

Praktycznym i równocześnie estetycznym rozwiązaniem będą rolety wewnętrzne na okno balkonowe. Dlaczego? Przede wszystkim rolety wewnętrzne można zamówić w dowolnym rozmiarze – wykonywane są na zamówienie, dlatego wielkość okna balkonowego nie stanowi żadnego problemu. Kolejną zaletą rolet jest możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Do kuchni czy sypialni, gdzie okna wychodzą na stronę południową, warto wybrać rolety zupełnie zaciemniające, by ukryć się przed męczącymi promieniami słońca.

Rolety wewnętrzne łatwo utrzymać w czystości. Materiał pokryty jest dodatkową powłoką ochronną, która chroni rolety przed wyblaknięciem i wnikaniem zabrudzenia w tkaninę. W przypadku plamy wystarczy przetrzeć roletę wilgotną szmatką.

Jakie rolety rzymskie wybrać na okno balkonowe?

Dużą popularnością cieszą się rolety rzymskie – są nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim prezentują się niezwykle elegancko. Rolety rzymskie szczególnie korzystnie wyglądają na szerokich oknach o dużej powierzchni, ale coraz częściej wybierane są również na typowe okna balkonowe w mieszkaniu.
Jeśli zdecydujesz się na rolety rzymskie na oknie balkonowym, pamiętaj, że aranżacja musi być spójna i harmonijna. Zapomnij o kontrastowych materiałach czy kolorach! Roleta rzymska na oknie balkonowym powinna zasłaniać całą powierzchnię światła szyby – zmierz długość do dolnej krawędzi ramy okna balkonowego.

Ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie tej samej długości na każdym oknie. Wtedy wybiera się wymiar najdłuższej rolety z okna balkonowego. Nutki nonszalancji doda długość ponad miarę, przez co kilka centymetrów materiału będzie dotykało podłogi.

Czym zasłonić okno balkonowe w kuchni?

Jeśli okno balkonowe znajduje się w kuchni – w sercu domu, gdzie najwięcej się dzieje – warto postawić na pragmatyczne rozwiązania. Do takich należą urocze zazdrostki. Jako dekoracja okien, świetnie sprawdzą się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, ale niestety nie uchronią pomieszczenia przed słońcem.

W oknie balkonowym sprawdzą się również plisy. Rolety plisowane nie zajmują dużo miejsca, a ich montaż jest bardzo prosty. Rolety plisowane można zwinąć do górnej lub dolnej listwy przyszybowej, dzięki czemu można dowolnie zmieniać wystrój okna.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak