Dobór rolety dzień – noc do brązowych okien

Dobór rolety dzień – noc do brązowych okien

Ciemne okna zdecydowanie nadają pomieszczeniu uroku i elegancji. Ich ciepła barwa – zazwyczaj brązowa – uprzyjemnia przebywanie w pokoju. Sprawia również, że mamy wrażenie przebywania w przytulnym miejscu. Jaki kolor rolet moglibyśmy dobrać do takich okien? Na przykładzie rolety dzień – noc opowiemy o najlepszych rozwiązaniach – kolorystycznych i materiałowych.

 

Dopasowanie kolorem kasety do okien

Jak wiadomo, montaż rolet dzień – noc może się odbywać inwazyjnie (wkręty w ścianę lub nadproże) lub bezinwazyjnie, czyli poprzez przyklejenie mechanizmu przesłony do boku ramy okiennej. Niezależnie od dobranego przez nas sposobu możemy zaopatrzyć się w kasetę roletową. Jest to osłona wykonana z aluminium lub PCV, która chroni wałek przesłony przed kurzem oraz sprawia eleganckie wrażenie. Dlaczego o tym wspominamy?

W przypadku kupowania rolet do okien brązowych, warto postawić na dobór przesłony z kasetą. Dopełni to estetycznego wymiaru pomieszczenia. Dodatkowo kasetę można również wybrać w kolorze brązowym, co oznacza, że najprawdopodobniej mechanizm rolety wkomponuje się nam w całość ramy okiennej.

Tkanina rolety dzień – noc a brąz okien

Rolety dzień – noc składają się ze specyficznego mechanizmu prześwitowego. Polega on na przewijaniu ciemniejszych pasm rolety wraz z pasami transparentnymi. Aby doszło do takiego przejścia, należy poruszyć w górę lub w dół prowadnicą załączoną do boku rolety. Zazwyczaj jest ona koralikowa, sznurkowa albo żyłkowa.

Tkanina przesłony może składać się ze splotów naturalnych, sztucznych lub mieszanych. Do okien brązowych najlepiej jest dobrać roletę dzień – noc wykonaną z materiału naturopodobnego, to znaczy z lnu lub bawełny. Tkaniny te zazwyczaj już posiadają łagodne barwy sepii lub brązów, co oznacza, że nie musimy się dodatkowo zastanawiać nad osobnym doborem koloru. Jednak bardziej odpornymi materiałami są te sztuczne, to znaczy wszelkiego rodzaju poliestry. Nie wyglądają tak elegancko, jak tkaniny lniane, ale łatwiej jest je czyścić i utrzymywać. Można również postawić na zakup rolety dzień – noc ze splotów mieszanych, łączących elegancję z wytrzymałością.

Przy doborze tkaniny można pomyśleć również o jej walorze estetycznym. Można na przykład zaopatrzyć się w tkaninę przetykaną złotymi lub srebrnymi nićmi, co doda rolecie blasku oraz będzie stanowiło przyjemną i dyskretną ozdobę wnętrza.

Wybór koloru

To, że ramy okna są brązowe, nie oznacza, że taki też musi być kolor rolety. Zazwyczaj większość klientów wybiera jasne barwy tkanin, które mają na celu rozjaśnić pomieszczenie. Mimo wszystko jednak warto przemyśleć zakup białych rolet – dzień noc. Nie chodzi tutaj o transparentność, gdzyż nawet pomimo swojego koloru przesłona nie powinna odsłaniać sąsiadom tego, co się dzieje w naszym domu. Zgodnie z opiniami użytkowników białe tkaniny nadają wnętrzu wrażenia sterylności, oraz nieprzyjemnie kontrastują z ciemnymi oprawami okien. Zaleca się zatem zakup rolet dzień – noc w kolorach „naturalnych”. Mowa więc o sepiach, beżach, bardzo jasnych brązach, odcieniach kremowych.

Przy doborze koloru rolety należy jednak wziąć pod uwagę barwy otoczenia, więc tonację farb na ścianach oraz drewno/okleiny mebli. Jeżeli nasze pomieszczenie jest utrzymane w ciemnym klimacie, jasna roleta powinna je nieco odświeżyć i rozchmurzyć. Jeśli jednak mamy jasny pokój, można pokusić się o ciemniejsze pasma przesłony dzień – noc. Wówczas brąz okien nie będzie stanowił takiego kontrastu z resztą pomieszczenia.

Warto pamiętać o tym, aby łączyć z sobą ciepłe lub zimne kolory w pomieszczeniu. Rzadko kiedy połączenie „zimnej” tkaniny rolety oraz jasnego wnętrza skutkuje udanym efektem estetycznym.

 

Roleta dzień – noc a kwestia potrzeb

Przy doborze materiału do brązowych okien warto również zastanowić się nad specyfikacją pomieszczenia. Czy jego nasłonecznienie jest duże, czy małe? Jeżeli okna pokoju ustawione są od wschodu lub północy, wówczas można zaopatrzyć się w przesłonę dzień – noc o mniejszej transparentności i większej gramaturze. Cięższy materiał będzie nas bardziej chronił od przenikliwych promieni słonecznych. Jeśli jednak położenie okien jest zachodnie lub południowe, wówczas możemy sobie pozwolić na zakup tkaniny lżejszej. Wybór materiału lekkiego lub ciężkiego również ma znaczenie dla estetyki pokoju. Przy większej objętościowo tkaninie okno wydaje się cięższe i masywniejsze. Analogicznie, przy lżejszej tkaninie wnętrze wydaje się odciążone.

Podsumowanie

Brązowe okna to piękna ozdoba wnętrza, która nadaje mu elegancji i klasy. Aby jednak dobrać do nich odpowiednią roletę dzień – noc, powinniśmy się zastanowić nad rodzajem ozdabianego wnętrza. To również uzależnia pytanie o sposób montażu – jeżeli nasza instalacja jest zabytkowa, nie warto instalować przesłony za pomocą wkrętów. Po ocenie tego, jaką chcemy mieć transparentność i grubość tkaniny, możemy zająć się podejmowaniem decyzji na temat pochodzenia materiału (bawełna czy poliester). Ostatnim zagadnieniem – kluczowym dla wyglądu pomieszczenia – będzie wybór koloru. Przy tym jednak najlepiej jest kierować się własnym gustem i konsekwencją. Tkanina rolety miałaby na celu podkreślenie brązu oknien, a nie odwrócenie od niego uwagi.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak