Jak czyścić rolety dzień noc?

Jak czyścić rolety dzień noc?

Rolety dzień noc, zwłaszcza te w jasnych barwach, z czasem mogą stracić swój pierwotny blask, zakurzyć się i zaplamić. Aby cieszyć się ich dobrą kondycją przez długi czas, wymagają regularnej, ale niezbyt skomplikowanej pielęgnacji.

Na czym polega czyszczenie rolet dzień noc? Jak usunąć zabrudzenia z rolet typu zebra? Jaka metoda odświeżania rolet dzień noc daje najlepszy efekt? Przedstawiamy najbardziej skuteczne sposoby na czyszczenie rolet dzień i noc.

Rolety dzień noc, nazywane również roletami typu zebra, przez swoją niecodzienną budowę mogą wydawać się trudne w czyszczeniu. Nic bardziej mylnego! Usuwanie kurzu oraz plam z tkaniny rolety wewnętrznej jest bardzo proste. Jak je prawidłowo przeprowadzić? Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad.

Cotygodniowe odkurzanie

Odkurzanie jest podstawową czynnością, dzięki której rolety dzień i noc pozostają przez długi czas w dobrej kondycji. Tkaniny rolet typu zebra przeważnie są impregnowane, aby nie wchłaniały wilgoci, ale także drobinek kurzu, smogu czy pyłków roślinnych. Mimo to zanieczyszczenia te mogą osiadać na ich powierzchni.

Najprostszym sposobem, aby usunąć tego typu brud, jest odkurzanie rolety. Zanim jednak sięgniesz po odkurzasz, pamiętaj, aby do rolet wewnętrznych (w tym rolet dzień noc) stosować wyłącznie szczotkową końcówkę rury odkurzacza, a moc odkurzacza ustawić na najniższy poziom. Miękkie włosie w zetknięciu z tkaniną nie zagnie jej, a dzięki niskiej sile ssania materiał rolety nie zostanie wciągnięty do rury i uszkodzony. Tkaninę rolety dzień noc należy odkurzać, przesuwając końcówkę rury odkurzacza z góry na dół, miejsce w miejsce.

Innym sposobem na czyszczenie rolet dzień noc jest usuwanie kurzu za pomocą miotełkowej zmiotki do kurzu czy też suchej szmatki z mikrofibry. Takie odkurzanie rolet dzień noc warto wykonywać co najmniej raz w tygodniu. Dlaczego tak często? Nieusuwany regularnie kurz może nie tylko nieestetycznie wyglądać, ale także – z czasem – blokować prawidłowe działanie mechanizmu rolety wewnętrznej.

Doraźne usuwanie plam

W sytuacji, gdy tkanina rolety dzień noc zabrudzona zostanie tak, że powstaną na niej widoczne plamy, konieczne będzie szybkie zastosowanie innych niż odkurzanie metod. Jak przeprowadzić czyszczenie rolety dzień noc na mokro z plam na przykład z błota, odchodów owadów, soków roślin, kredek i mazaków czy jedzenia?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że materiału bezinwazyjnej rolety dzień noc nie możesz wyprać w pralce. Całkowite rozkręcenie rolety nie jest łatwe, a usztywniona, zaimpregnowana tkanina po praniu maszynowym mogłaby stracić fason. Jak więc czyścić roletę dzień noc na mokro? Do zmycia plam użyj wilgotnej ściereczki nasączonej ciepłą wodą lub roztworem wody i delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń lub płynem do kąpieli.

Zanim przystąpisz do wywabiania plam, sprawdź w niewidocznym miejscu, czy domowy płyn do prania rolet nie odbarwia tkaniny. Szmatka powinna zostać dobrze odciśnięta, a roleta stale wisieć w oknie. Najlepiej przy czyszczeniu rolet sprawdzą się delikatne ruchy ręką od góry na dół. Zbyt mocne szorowanie tkaniny może uszkodzić konstrukcję, czy raczej splot materiału. Pamiętaj – czyszczenia plam na roletach dzień noc nie warto dokładać w czasie. Po zaschnięciu plamy będą trudniejsze do usunięcia.

Konserwacja dwa razy w roku

Niezależnie od tego, czy na Twoich roletach dzień noc widoczne będą plamy, koniecznie wyczyść je porządnie raz na pół roku. Jak przeprowadzić niezbyt czasochłonną i niewymagającą dużych nakładów pracy konserwację rolet typu zebra? To proste – wystarczy użyć do tego celu odkurzacza, delikatnie zwilżonej i dobrze wyrzniętej szmatki, na przykład z mikrofibry, oraz… wanny.

Zawieszoną w oknie roletę dzień noc, zarówno jej tkaninę, jak i rolkę czy kasetę, najpierw odkurz z kurzu, pajęczyn, roztoczy i pyłów. Pamiętaj o szczotkowej końcówce oraz najniższej sile ssania odkurzacza, o ile możesz nią regulować w Twoim sprzęcie. Następnie kasetę rolety dzień noc, jej mechanizm i tkaninę przetrzyj zwilżoną szmatką. Jeżeli chcesz uzyskać jeszcze lepszy efekt, możesz zdemontować roletę dzień noc, aby czyścić ją ręcznie w wodzie.

Uważając, aby nie zagiąć tkaniny, umieść ją w całości (koniecznie na płasko!) w wannie lub brodziku prysznica. Zwilż roletę dzień noc chłodną lub lekko ciepłą wodą, która wypłucze z tkaniny nieczystości. Możesz dodać niewielką ilość detergentu, o ile wcześniej przeprowadzona została próba w niewidocznym miejscu na tkaninie. Następnie odsącz roletę typu zebra oraz odwieś ją jeszcze wilgotną na okno. Dzięki możliwości schnięcia w miejscu docelowym tkanina rolety dzień noc nie odkształci się.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak