Spis treści
Rolety rzymskie to element, który z pewnością wzbogaca dekorację okna. Stylowe upięcie oraz szeroka gama materiałów o różnych fakturach sprawiają, że rolety rzymskie sprawdzą się doskonale w pomieszczeniach o klasycznym wystroju, jak również w bardziej nowoczesnych stylizacjach. Dowiedz się, jak czyścić rolety rzymskie, aby tkanina jak najdłużej zachowała piękny wygląd.
Zaletą rolet rzymskich jest to, że łatwo można utrzymać materiał w czystości. Z tego powodu ten typ rolet jest chętnie wybierany tam, gdzie mieszkają alergicy – regularne pranie skutecznie usuwa kurz i roztocza, które gromadzą się na materiale.
Jak zdemontować roletę rzymską do prania
Czyszczenie rolet rzymskich wymaga zdemontowania materiału i oddzielenia wszystkich elementów od siebie. Warto przed demontażem zrobić zdjęcie, by wiedzieć, jak później powinny być zasznurowane tasiemki. Aby zdemontować roletę należy rozwinąć materiał, a następnie:
1. zdjąć roletę z uchwytu na oknie,
2. rozłożyć rozwiniętą roletę na płasko na stole lub podłodze sznurkami do góry, by delikatnie wyciągnąć słomki z tuneli, które usztywniają tkaninę w pozycji poziomej,
3. następnie należy wyciągnąć dolne obciążniki rolet oraz spinki blokujące taśmę. W roletach, w których nie ma spinek, należy odwiązać sznurki. Rozwiązywanie sznurków rozpoczyna się od dolnej listwy podciągającej;
4. usunąć sznurki lub taśmy z kółek przelotowych.
Na koniec wystarczy odkleić luźny materiał od listwy mocującej, która podtrzymuje roletę na oknie. Większość rolet rzymskich przymocowana jest do listwy za pomocą taśmy dwustronnej lub rzepa, dlatego demontaż nie sprawia żadnego problemu.
Dobrą praktyką jest segregowanie elementów ze zdemontowanej rolety, aby później z łatwością zamontować świeżo wypraną roletę w oknie.
Czyszczenie rolety z tkaniny tekstylnej
Przyciemniające rolety rzymskie wykonane są z materiałów firanowych lub zasłonowych, dlatego nadają się do prania w pralce. Rolety tekstylne z bawełny lub poliestru można prać w temperaturze maksymalnej do 40 stopni. Zalecamy, aby wybrać program do prania rzeczy delikatnych, bez wirowania.
Do prania można użyć płynów, które stosowane są w codziennej pielęgnacji odzieży, o ile producent rolet nie zalecił inaczej. Warto pamiętać o płynie do płukania, dzięki któremu materiał nie będzie się elektryzował. Do prania białych rolet rzymskich polecamy użyć chusteczek lub płynów wybielających. Po wypraniu materiał rozłożyć na pełnej szerokości, by sechł równomiernie.
Jeżeli nie masz pewności co do składu materiału, lepiej oddać rolety do czyszczenia do pralni chemicznej.
Materiał po wyschnięciu nadaje się do prasowania, a następnie do ponownego montażu.
Montaż rolet rzymskich po praniu
Świeży i wyprasowany materiał należy ponownie zamontować do zawieszenia. W tym celu należy:
1. przykleić materiał do mechanizmu podtrzymującego roletę za pomocą rzepa lub taśmy,
2. włożyć słomki usztywniające w poziome tunele,
3. założyć obciążnik dolny,
4. przełożyć taśmy podciągające materiał – sznurki lub taśmy nie mogą być zaplątane ani poskręcane,
5. założyć spinki podtrzymujące sznurki, a na koniec sprawdzić, czy mechanizm rolet rzymskich działa prawidłowo.
Gotowe!