Jak czyścić rolety wewnętrzne?

Jak czyścić rolety wewnętrzne?

Aby cieszyć się dobrą kondycją rolet wewnętrznych przez długi czas, trzeba je regularnie czyścić. Wbrew powszechnym opiniom czynność ta jest łatwa i można wykonać ją samodzielnie w domu. Czym czyścić rolety okienne? Czy rolety wewnętrzne można prać? Jak czyścić rolety rzymskie, a jak rolety noc i dzień? Jak odświeżyć rolety plisowane lub rolety w kasecie? Czy rolety bambusowe i żaluzje drewniane można myć? Podpowiadamy, jak czyścić różne rodzaje rolet wewnętrznych.

Rolety w kasecie i wolno wiszące

Jak czyścić rolety tekstylne, czyli np. rolety wolno wiszące, rolety mini czy rolety w kasecie? Powinno się je regularnie, co najmniej raz w miesiącu odkurzać. Dzięki temu kurz nie będzie wnikać do wnętrza tkaniny ani mechanizmu sterującego. Do rury odkurzacz doczep szczotkową końcówkę, dzięki której nie zarysujesz plastikowych elementów rolety (np. prowadnic, kasety).

Rozwiniętą roletę odkurzaj od górnej do dolnej krawędzi ramy okiennej. Jeżeli możesz ustawić moc odkurzacza, wybierz najniższą.
Plamy na roletach w kasecie i roletach wolno wiszących usuniesz na mokro bez ich ściągania z okna. Sprawdź, czy na metce jest informacja o sposobie prania rolet.Miękką ścierkę lub gąbkę zmocz w letniej wodzie z dodatkiem mydła, płynu do mycia naczyń lub płynu do prania. Delikatnie, bez szorowania przecieraj zabrudzone miejsca. Jeżeli pojawi się piana, usuń ją wypłukaną, wilgotną szmatką.

Czym czyścić rolety po muchach i jak czyścić rolety wewnętrzne z pleśni? Plamki po odchodach owadów oraz plamy pleśni również możesz usunąć za pomocą mydlin i miękkiej gąbki. Jeżeli to nie zadziała, możesz użyć specjalny preparat do zwalczania pleśni. Rozcieńcz go wodą i zrób próbę w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić, czy tkanina nie odbarwi się.

Jak prać rolety rzymskie, austriackie i weneckie?

Chociaż są niezwykle ozdobne, wiele osób obawia się, że będą trudne w konserwacji. Czyszczenie rolet rzymskich, weneckich czy austriackich jest jednak prostsze, niż się wydaje. Jak czyścić rolety rzymskie? Pierwszym korkiem jest demontaż rolety. Najpierw odwiąż lub odczep z plastikowych klipsów sznurki służące do pociągania rolety. Następnie wyciągnij znajdujące się w tunelach listewki lub druty oraz obciążniki. Teraz pora na zdjęcie rolety. Bez obaw, to proste.

Najczęściej rolety tekstylne przyczepiane są bowiem do listwy za pomocą rzepu lub zwisają na materiałowych szelkach z karnisza. Po tych czynnościach tkanina rolety gotowa jest do czyszczenia.
Czy rolety rzymskie można prać? Tak, o ile producent nie zaznaczył inaczej na metce (czasami konieczne jest czyszczenie w pralni chemicznej).

Wyprać możesz rolety wykonane z tkanin bawełnianych i poliestrowych. Pamiętaj jednak, aby temperatura wody wynosiła około 30-40 stopni Celsjusza. Do prania rolet rzymskich najlepiej wybierz delikatny program, np. pranie ręczne lub pranie wełny. Nie stosuj również wybielaczy i odplamiaczy. Wyprane rolety rozłóż do schnięcia na płasko, np. na czystym ręczniku.

Możesz jest też rozwiesić, ale zwróć uwagę, aby nie powstały zagniecenia. Po wyschnięciu wyprasuj tkaninę zgodnie z wytycznymi producenta. Czystą, wypraną roletę uzupełnij o listwy oraz sznurki i zawieś z powrotem na oknie – najlepiej świeżo umytym.

Jak czyścić rolety dzień noc?

Chcesz, aby twoje rolety dzień i noc wyglądały dobrze przez długi czas? Kluczem do sukcesu jest ich regularne odkurzanie, aby pozbyć się kurzu. Ważne jest to zwłaszcza w przypadku rolet dzień i noc zawieszanych w kuchni.

Kurz w połączeniu z tłuszczem daje bowiem trudny do usunięcia po długim czasie brud. Podczas odkurzania rolet dzień i noc używaj specjalnej, szczotkowej końcówki do rury odkurzacza. Wykonuj też ruchy z góry na dół, a nie na boki. W odkurzaczach z regulowaną mocą ustaw siłę ssania na najniższej pozycji. W ten sposób zyskasz pewność, że materiał rolety dzień i noc nie zostanie przypadkowo zassany i uszkodzony.

Czy rolety dzień i noc można czyścić na mokro? Tak, jest to możliwe, jednak rolet dzień i noc nie powinno się prać. Gdy na tkaninie pojawi się plama, możesz wyczyścić ją zwilżoną w czystej wodzie miękką ściereczką lub gąbką. Do usuwania plamy nie ściągaj jednak rolety z okna. Do czyszczenia rolet dzień i noc nie stosuj szczotek ani silnych środków chemicznych, które mogą zniszczyć tkaninę. Jeżeli jest to konieczne, wybierz delikatny detergent (np. mydło, płyn do mycia naczyń).

Przed czyszczenie zrób w niewidocznym miejscu zrób próbę. Dzięki temu sprawdzisz, czy chemikalia odbarwiają lub niszczą tkaninę rolety dzień noc. Nadmiar wilgoci usuń suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Jak czyścić rolety bambusowe i żaluzje drewniane?

Zastanawiasz się, jak czyścić rolety bambusowe lub żaluzje drewniane? Ważnym elementem pielęgnacji rolet bambusowych oraz konserwacji żaluzji drewnianych jest ich regularne odkurzanie. Podobnie jak w przypadku rolet tekstylnych, najlepiej użyć szczotkowej końcówki przyczepionej do rury odkurzacza lub ściereczki. W sklepie możesz kupić też specjalny przyrząd do czyszczenia lameli żaluzji. Czynność tę najlepiej powtarzać co najmniej raz w miesiącu.

Czy żaluzje z drewna i rolety bambusowe można moczyć? Rolety bambusowe i żaluzje drewniane możesz umyć woda z delikatnym detergentem, np. mydłem lub płynem do naczyń. Miękką, np. wykonaną z mikrofibry ściereczkę zmocz i dokładnie wykręć. Powinna być wilgotna, ale nie mokra. Następnie przetrzyj nią drewniane lamele (żaluzje powinny być zasłonięte) lub bambusową przesłonę.

Uważaj jednak, aby nie nasiąknęły one wodą. Nigdy nie mocz rolet bambusowych oraz żaluzji drewnianych w wodzie! Jeżeli naturalne rolety lub żaluzje się mocno zabrudzone, możesz użyć do ich czyszczenia miękkiej szczoteczki.

Rolety plisowane

Rolety plisowane, ze względu na złożoną w harmonijkę tkaninę, wydają się trudne w czyszczeniu. Nic bardziej mylnego. Jak czyścić plisy? Najpierw odkurz dokładnie tkaninę oraz – opcjonalnie – kasetę i prowadnice rolety plisowanej. Do zadania tego wybierz odkurzacz ze szczotkową końcówką lub miękką ściereczkę. Odkurzaj roletę od boku do boku, np. z prawej do lewej strony. Dzięki temu nie odkształcą się zgięcia tkaniny. Czy rolety plisowane można czyścić na mokro? Tak, o ile są mocno zabrudzone i widać na nich plamy.

Pierwszym krokiem przy praniu rolet plisowanych jest demontaż tkaniny harmonijkowej. Postępuj zgodnie z instrukcją producenta. Ustaw roletę z pozycji zamkniętej i wypnij ją z klipsów montażowych. Materiał plisowany mocz przez kilka minut w letniej (30 stopni Celsjusza) wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Zamoczoną harmonijkę rozciągaj, aby woda dostała się do każdego zakamarka tkaniny.

Nie ugniataj jej, nie pocieraj, ani nie wyżymaj. Przed wyjęciem z wody złóż ją, aby uchronić plisy przez zniekształceniem. Materiał harmonijkowy wypłucz w czystej wodzie i po wstępnym przesuszeniu powieś złożony z powrotem na oknie. Po około 12-24 godzinach rozwiń roletę – powinna być już sucha.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak