rolety zewnętrzne

Jak dbać o rolety zewnętrzne?

Szukałeś informacji, pytałeś się, czytałeś w końcu się udało! Znalazłeś swoje wymarzone rolety zewnętrzne, które bez najmniejszego trudu kupisz w sklepie z roletami Bergertech.de. Kupując w sklepie z roletami Lagusto.pl większą ilość rolet zapytaj o rabat na rolety. Żeby jednak rolety służyły Ci latami i wyglądały jak nowe, zobacz jak należy o nie dbać. Poniżej znajdziesz 3 najważniejsze zasady, które należy przestrzegać. Dowiedz się jak dbać o rolety zewnętrzne.

1. Czemu warto dbać o rolety zewnętrzne

rolety zewnętrzne
rolety zewnętrzne

Trzy najważniejsze funkcje rolet zewnętrznych to:

  • ochrona przed promieniami słonecznymi roletę można podnieść lub opuścić według własnych preferencji, dokładnie do takiej wysokości jaka jest potrzebna w danym momencie;
  • właściwości termoizolacyjne, okna są strategicznym elementem budynku. To przez nie latem wewnątrz pomieszczenia może zrobić się nieznośnie gorąco, zimą zaś może uciekać przez nie dużo cennego ciepła. Opuszczone odpowiednio wcześnie rolety chronią pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem się w słoneczne dni, zimą zaś opuszczone rolety tworzą bufor zmniejszając zdolność wymiany ciepła;
  • stanowią świetną barierę akustyczną, dla większości osób dom jest miejscem gdzie można się całkowicie zrelaksować i odprężyć. Opuszczone rolety są bardzo dobrą barierą akustyczną – zmniejszają poziom hałasu o kilka a nawet kilkanaście decybeli.

Ale to nie wszystko, posiadając rolety zewnętrzne zyskujesz też:

  • prywatność;
  • poczucie bezpieczeństwa;
  • wygodę;
  • komfort;

Żeby jednak cieszyć się tymi wszystkimi dobrami, które dostajesz w pakiecie z roletami zewnętrznymi, to trzeba o nie odpowiednio dbać. Poniżej znajdziesz 3 najważniejsze zasady, dzięki którym twoje rolety będą wyglądać jak nowe, a co ważniejsze będą działać bez zastrzeżeń.

2. Jak dbać o rolety zewnętrzne – 3 najważniejsze zasady

Aby rolety zewnętrzne funkcjonowały bez zastrzeżeń, należy je regularnie myć i serwisować. Zobacz jak zrobić to właściwie.

2.1. Czyszczenie rolet zewnętrznych

Jest to czynność, którą należy wykonywać regularnie. Jednak zanim przystąpisz do pracy zwróć uwagę na temperaturę, która jest na zewnątrz. Nie należy myć rolet w czasie przymrozków – rolety mogą całkowicie nie wyschnąć, co może spowodować zamarznięcie niektórych elementów, skutkiem czego będzie uszkodzenie rolety podczas próby jej podniesienia lub opuszczenia. Standardowy silnik może ulec uszkodzeniu również podczas opadów, gdy temperatura jest niska lub ujemna – krople deszczu mogą zamarznąć, co uniemożliwi swobodny ruch pancerza. Dlatego warto a nawet trzeba zaznaczyć, że producenci oferują rozwiązania, które zabezpieczają zarówno napęd, jak i roletę przed uszkodzeniami (tzw. funkcja przeciążenia) – przy wykryciu przymarznięcia rolety do parapetu napęd nie będzie próbować podnieść rolety na siłę, tylko przerwie swoje działanie.

rolety zewnętrzne
rolety zewnętrzne

Jeżeli chodzi o częstotliwość mycia rolet, to jest ona w znacznym stopniu uzależniona od lokalizacji budynku, oraz czynników zewnętrznych na które narażone są na co dzień rolety. Kolor rolet również ma wpływ na częstotliwość ich mycia – jasne kolory pancerza będą wymagały częstszej pielęgnacji. Brudne rolety nie tylko wpływają na walory estetyczne – zabrudzenia powstające z opadami atmosferycznymi, kurz, lub piasek mogą skutecznie utrudnić właściwe działanie rolety. Takie zanieczyszczenia mogą przedostać się podczas zwijania rolety do wnętrza mechanizmu, czego skutkiem będzie jego uszkodzenie. Sygnałem do szybkiego wyczyszczenia rolet jest też zacinanie się mechanizmu, czy ptasie odchody – te z kolei mogą trwale odbarwić roletę. Dlatego tak istotne jest regularne mycie nie tylko pancerza, ale też całej rolety.

Przed przystąpieniem do mycia należy rozwinąć cały pancerz. Następnie wyłączyć zasilanie (w przypadku gdy zamontowany jest napęd elektryczny) i pozbyć się drobinek pyłu i piasku najlepiej przy pomocy odkurzacza. Nie pomijaj tego kroku – ponieważ drobinki piasku mogą zarysować pancerz podczas mycia. Tak przygotowaną powierzchnię można myć dedykowanym środkiem myjącym, przy pomocy miękkiej szmatki. Zwróć uwagę czy preparat przeznaczony jest do powierzchni lakierowanych. Pamiętaj aby umyć dokładnie każdy element taki jak paski czy linki, które służą do ręcznej obsługi rolet. Skrzynka i prowadnice to kolejny ważny element, który należy dokładnie umyć. To w przestrzeni za prowadnicami bardzo często gromadzi się brud, czy liście, które ciężko jest usunąć szmatką, ale nic się nie martw doskonale sprawdzi się sprężone powietrze. A jak czyścić rolety zewnętrzne gdy są one zamontowane w bloku lub wielopoziomowym budynku? W takim przypadku należy zatrudnić profesjonalną firmę, która bardzo często razem z czyszczeniem oferuje przeprowadzenie konserwacji całego mechanizmu.

2.2. Konserwacja mechanizmu rolet zewnętrznych

Poza regularnym myciem pancerza, należy też zadbać o inne elementy rolety, których właściwe działanie znacząco wydłuża żywotność całego mechanizmu.

W pierwszej kolejności należy porządnie wyczyścić prowadnice, po których porusza się pancerz rolety. Wewnątrz znajdują się uszczelki szczotkowe – powinny pozostać czyste (wolne od zanieczyszczeń i kurzu), dzięki czemu pancerz będzie poruszać się płynnie. Tutaj podobnie jak podczas mycia prowadnic, świetnie sprawdzi się sprężone powietrze. Warto też uszczelki szczotkowe co jakiś czas posmarować silikonem w sprayu, dzięki czemu nie będą one twardnieć i parcieć.

Kolejnym elementem o który należy zadbać jest dolna uszczelka gumowa – należy ją zabezpieczyć środkiem natłuszczającym. Można w ten sposób uniknąć przemarznięcia uszczelki do parapetu. Jest to bardzo istotne nie tylko podczas zimy, ale też późną jesienią, czy wczesną wiosną. Uwaga, nie mogą to być preparaty zawierające dodatek wody.

2.3. Serwisowanie rolet zewnętrznych

Serwisowanie rolet powinno się odbywać minimum raz do roku. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku rolet automatycznych, którymi można zarządzać zdalnie. Podczas takiego przeglądu serwisant sprawdzi dokładnie nie tylko jak działają rolety, ale też sprawdzi stan techniczny każdego elementu. Serwisowanie rolety znacząco wydłuża jej żywotność. Taki techniczny przegląd musi wykonać fachowiec.

 

 

Mycie, konserwacja, serwisowanie, są to trzy filary dzięki którym Twoje rolety będą jak nowe przez wiele lat. Mimo, że te czynności mogą się wydawać żmudne, to warto poświęcić na nie czas. Zyskasz w ten sposób niezawodną ochronę przed promieniami słonecznymi, czy hałasem.

 

Przełącznik uruchamiający silnik powinien być zamontowany na wysokości nie większej niż 1,8 m od podłoża w miejscu, z którego można obserwować ruch rolety. – Nie pozwalać dzieciom na bawienie się urządzeniami sterującymi silnikiem. – Podczas użytkowania należy kontrolować instalację pod kątem oznak zużycia lub uszkodzenia przewodów. W przypadku stwierdzenia ich uszkodzenia nie należy używać urządzenia. – Na czas czynności remontowo-konserwacyjnych (czyszczenie okien lub ścian) należy zabezpieczyć silnik przed przypadkowym uruchomieniem rolety (odłączyć od zasilania). – W czasie kontroli lub napraw silnik powinien być odłączony od źródeł zasilania. – W przypadku montowania rolet z napędem elektrycznym na obszarze wietrznym lub częstych awariach zasilania zaleca się stosować silniki z awaryjnym ręcznym podnoszeniem. 2 2. – Zalecane jest zastosowanie w instalacji zasilającej silnik przewodów o przekroju 1 mm lub 1,5 mm .

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak