Jak działają rolety plisowane?

Jak działają rolety plisowane?

Rolety plisowane wdarły się przebojem do polskich domów. Zauważyć można je nie tylko w domach czy mieszkaniach prywatnych, ale także w biurach, gabinetach lekarskich czy w przedszkolach. O ile wszyscy wiemy, jak wyglądają, o tyle sporo z nas nie rozumie, jak działają rolety plisowane. Przedstawiamy krótki poradnik na temat działania plis.

Jak zbudowana jest roleta plisowana?

Aby zrozumieć, jak działają zaciemniające rolety plisowane, musisz najpierw poznać ich budowę. Wyobraź sobie złożoną w harmonijkę tkaninę o szerokości szyby Twojego okna. W dwóch miejscach, w równej odległości od jej bocznych krawędzi, znajdują się otwory. Przez dziurki w tkaninie przeplecione są sznurki. To właśnie dzięki nim plisa okienna nie rozkłada się samoistnie i utrzymuje ładny wygląd przez długi czas. Do tkaniny złożonej w harmonijkę na górze i na dole przyczepione są plastikowe listwy/belki. Mają one na środku umieszczone uchwyty, którymi będziesz podnosić i opuszczać roletę plisowaną w świetle okna.

 

Rolety plisowane, aby prawidłowo funkcjonowały muszą posiadać
odpowiednie sterowanie sznurkowe w zależności od szerokości.

 

  • do 59 cm szer. – 2 x prowadzenie sznurkowe
  • 60 – 90 cm szer. – 3 x prowadzenie sznurkowe
  • 91 – 135 cm szer. – 4 x prowadzenie sznurkowe
  • 136 – 150 cm szer. – 5 x prowadzenie sznurkowe
  • <80 cm szer. – 2 x uchwyt sterujący (1 x góra, 1 x dół)
  • >80 cm szer. – 4 x uchwyt sterujący (2 x góra, 2 x dół)

 

Jak zamontować roletę plisowaną?

Jak to się dzieje, że rolety plisowane nie odpadają od okna podczas ich odsłaniania i zasłaniania? Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu jednego z kilku dostępnych sposobów montażu plis. Rolety plisowane możesz zamontować do okna bezinwazyjnie lub inwazyjnie. W pierwszym przypadku nie musisz nawiercać ramy okna czy listew przyszybowych. Dzięki temu nie stracisz gwarancji producenta na okna, ale plisy mogą się przesuwać. W drugiej sytuacji, czyli przy montażu inwazyjnym rolet plisowanych, konieczne będzie wykonanie w plastikowej lub drewnianej części okna otworów wiertarką.

Bezinwazyjny montaż plisy

Przy bezinwazyjnym montażu rolety plisowanej zawiesisz na ramie okiennej specjalne uchwyty montażowe z zatrzaskami kątowymi. Otrzymasz je w komplecie z plisą. Wystarczy, że nałożysz metalowe uchwyty montażowe wraz z zatrzaskami bezinwazyjnymi na ramę skrzydła okiennego. Umieść je równolegle do listew przyszybowych na górnej i dolnej jej części. Dokładne wytyczne co do miejsca montażu uchwytów rolety plisowanej znajdziesz w instrukcji producenta. Do tak przygotowanych zatrzasków przyczep w czterech miejscach mocowania plisy ze sznurkami. Odchodzą one od plastikowych belek, pomiędzy którymi znajduje się plisowana tkanina rolety.

Inwazyjny montaż plisy

Przy inwazyjnym montażu roletę plisowaną wieszasz w podobny sposób, jak przy rolecie montowanej bezinwazyjnie. Różnica polega jednak na tym, że w tym przypadku w ramie okiennej lub listwie przyszybowej wywiercić musisz otwory. Konieczne są one, aby przykręcić zatrzaski. Umieść je i przykręć, np. wkrętarką, na listwie przyszybowej w czterech rogach szyby. Dokładne miejsce montażu znajdziesz w instrukcji producenta plisy. Do zatrzasków doczep mocowania rolety plisowanej ze sznurkami i zakryj całość zaślepkami.

Montaż plis dachowych

W przypadku rolet plisowanych na okna dachowe pierwszym krokiem jest zamontowanie prowadnic plisy. Najpierw na końcówki listew/prowadnic nasuń zaślepki. Przyłóż je do ramy okiennej i przykręć, korzystając z otworów wywierconych przez producenta w prowadnicy. Następnie zamontuj zatrzaski na wewnętrznej stronie ramy okiennej (przy szybie). Dokładne miejsce montażu znajdziesz w instrukcji producenta plisy okiennej. Na przymocowane zatrzaski nałóż mocowania rolety plisowanej. Harmonijkę plisy, wraz z górną i dolną listwą z uchwytami, umieść między prowadnicami.

Jak podnosić i opuszczać plisę?

Niezależnie od tego, w jaki sposób zamontowana została Twoja plisa, jej działanie jest takie samo. Aby zasłaniać i odsłaniać okno, wystarczy przesuwać plastikowe listwy/belki, do których przyczepiona jest złożona tkanina. Jak to zrobić? Korzystając z plastikowych uchwytów na środku belek, podnoś je w górę lub ciągnij w dół. Tkanina będzie się rozwijać lub składać między sznurkami doczepionymi do uchwytów montażowych lub między prowadnicami na oknie dachowym.

Co więcej, przy roletach plisowanych możesz zdecydować, na jakiej wysokości mają znaleźć się belki. Dzięki temu możesz w konkretnym momencie zasłaniać tylko określoną część szyby. Proste i genialne zarazem, prawda?

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak