rolety zewnętrzne

Jak naprawić rolety zewnętrzne?

Chcesz kupić rolety zewnętrzne na wymiar i jesteś ciekawy na jakie problemy możesz trafić podczas ich użytkowania? A może masz już zamontowane rolety w swoim domu i napotkałeś na problem. Twoje rolety nie chcą się podnieść, pancerz przymarzł do parapetu lub zerwała się taśma za pomocą której codziennie podnosisz i opuszczasz roletę? Nic się nie martw, dobrze trafiłeś! Z większością usterek poradzisz sobie sam. Zobacz co w rolecie może ulec awarii i jak możesz sobie z tym poradzić. Podpowiemy Ci też jak dbać o rolety, aby usterek było jak najmniej.

1. Najczęstsze usterki rolet zewnętrznych

Rolety na wymiar wykonywane są z materiałów dobrej jakości, dlatego będą z Tobą przez wiele lat. Jednak rolety jak każde urządzenie mechaniczne może ulec awarii. Zazwyczaj są to drobne i nieskomplikowane usterki z którymi bez większego trudu sobie poradzisz. Poniżej znajdziesz spis najczęściej spotykanych awarii i sposób jak sobie z nimi poradzić.

1.1. Uszkodzenia rolety zewnętrznej wynikające z długiego użytkowania

rolety zewnętrzne

Roleta zewnętrza jak każdy przedmiot po długotrwałym użytkowaniu może ulec uszkodzeniu. Elementy, które składają się na mechanizm wraz z upływem czasu stają się coraz mniej elastyczne. Tak samo jak mechanizmy, które są stale eksploatowane – często otwierane i zamykane, stale poddawane tarciu lub przeciążeniom (ramy okienne, rolety, części samochodowe lub rowerowe i wiele innych) – się zużywają. W takim przypadku z częścią prac poradzisz sobie samodzielnie (pamiętaj, aby podczas jakiejkolwiek naprawy zdejmować i zakładać rolety na ramę okna ze szczególną ostrożnością, bez użycia zbyt dużej siły) do innych rekomendujemy skorzystanie z usług profesjonalnego serwisanta. Pamiętaj, że kupując rolety w Lagusto.pl zawsze możesz się do nas zgłosić – oferujemy profesjonalną obsługę posprzedażową.

1.2. Nieprawidłowa praca rolety

Nieprawidłowa praca rolety bardzo często jest wynikiem złego (nieprecyzyjnego) montażu. Niedopilnowanie pionu i poziomu w najważniejszych momentach pomiaru, a następnie montażu rolety zewnętrznej na wymiar może doprowadzić do niewłaściwego działania rolety. Dlatego jeżeli zauważysz jakąkolwiek nieprawidłowość w działaniu rolety (roleta nie pracuje płynnie, zacina się) to nie czekaj – zacznij działać od razu. Tak samo postępuj w przypadku mechanicznego uszkodzenia rolety. Jeżeli któryś z elementów wykrzywi się lub złamie niezwłocznie go wymień. Pamiętaj, że im szybciej uporasz się z problemem, tym mniejsze będą skutki awarii a to oznacza niższe koszty naprawy.

 

Innym powodem niewłaściwego działania okiennic mogą być zanieczyszczenia (kurz, piasek, liście, itp), które dostały się do mechanizmu rolety. Dlatego zanim zaczniesz naprawiać roletę wyczyść ją porządnie może się bowiem okazać, że roleta znów będzie działać jak nowa. Aby umyć roletę rozwiń cały pancerz, wyłącz zasilanie (w przypadku gdy zamontowany jest napęd elektryczny) i przy pomocy odkurzacza pozbądź się drobinek pyłu i piasku. Tak przygotowaną powierzchnię umyj przy pomocy miękkiej szmatki. Pamiętaj aby myć roletę w ciepłe, słoneczne dni dzięki czemu będziesz mieć pewność, że roleta całkowicie wyschnie.

1.3 Uszkodzony silnik w rolecie zewnętrznej

rolety zewnętrzne
 

Roleta, która ma już kilka lat może wymagać wymiany nie tylko uszkodzonego, ale też zużytego silnika. Nie martw się brzmi to groźnie, ale naprawa nie jest bardzo kosztowna. Koszt wymiany silnika wraz  z częściami zaczyna się już od 40 €. Zwróć uwagę, że silnik musi być dobrany do rodzaju okiennic oraz do producenta. Wymianę silnika możesz zostawić specjalistom lub zrobić to samodzielnie wykonując poniższe kroki:

  • przygotuj niezbędne narzędzia takie jak wiertarka czy śrubokręt. Warto mieć również pod ręką drabinę;
  • pamiętaj aby przed przystąpieniem do montażu silnika zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta;
  • otwórz skrzynkę rolety;
  • opuść pancerz rolety – jeżeli silnik nie reaguje przed przystąpieniem do kolejnego kroku odłącz zasilanie, a następnie delikatnie przełóż kilka razy pancerz przez wałek aż do całkowitego rozwinięcia (aby odwijanie pancerza poszło sprawnie warto zrobić to w dwie osoby);
  • na wałku rolety znajduje się śrubka/nit które należy zdemontować aby wsunąć plastik do środka;
  • odepnij wieszaki;
  • wyjmij rurę nawojową ze skrzynki (w kierunku przeciwnym do silnika);
  • wymień silnik w rurze nawojowej;
  • włóż rurę nawojową ponownie do skrzynki;
  • podłącz silnik do zasilania;
  • zaczep wszystkie wieszaki;
  • wsuń lamele w puszkę;
  • włącz zasilanie i przystąp do regulacji zgodnie z instrukcją;
  • upewnij się, że wszystko działa poprawnie.

1.4. Zerwana taśma lub sznurek rolety zewnętrznej

Coraz częściej montując rolety zewnętrzne decydujemy się na napęd radiowy. Jednak jeżeli masz rolety sterowane ręcznie – podnosisz/opuszczasz rolety za pomocą taśmy lub sznurka – to z pewnością wiesz, że jest to element newralgiczny. Tutaj podobnie jak w przypadku nieprawidłowej pracy rolet szybsze zużycie się taśmy lub sznurka może być spowodowane niewłaściwym montażem rolety zewnętrznej. Ostre krawędzie lub otwór w nieodpowiednim miejscu sprawi, że element taśma lub sznurek zużywa się o wiele szybciej, dodatkowo może też utrudnić podnoszenie / opuszczanie rolet.

 

Taśma lub sznurek może się też po prostu zerwać lub przetrzeć – im częściej w ciągu doby zasłaniasz oraz odsłaniasz okno tym szybciej będziesz musiał wymienić taśmę lub linkę. Niewłaściwe użytkowanie okiennic, ciągnięcie taśmy lub sznurka po złym kątem, to kolejne powody przez które ten element ulega szybszemu zużyciu. Na szczęście jest to element który bez trudu wymienisz samodzielnie. Wystarczy kilka prostych kroków:

  • otwórz skrzynkę rolety;
  • opuść pancerz rolety;
  • odepnij wieszaki;
  • odepnij starą taśmę/sznurek i wyjmij go z przelotki;
  • włóż nową taśmę/sznurek przez przelotkę od strony mieszkania;
  • zapnij taśmę/sznurek na kole;
  • nawiń odpowiednią ilość taśmy/sznurka;
  • podepnij wieszaki;
  • podnieś pancerz i sprawdź, czy nie ma za mało sznurka;
  • jeżeli jest wszystko w porządku, to opuść roletę i obetnij taśmę/sznurek 10-15 cm poniżej zwijacza;
  • rozłóż stary zwijacz i nałóż na niego odcięty sznurek;
  • opal obie końcówki sznurka, aby taśma/sznurek się nie strzępił(a);

 

Wymieniając taśmę lub sznurek masz doskonałą okazję, aby sprawdzić czy inne elementy rolety nie wymagają naprawy lub wymiany. Może się bowiem zdarzyć, że uszkodzeniu uległa sprężyna i to przez nią na taśmie lub sznurku tworzą się zadziorki, które tną sznurek.

1.5.Zerwane wieszaki rolety zewnętrznej na wymiar

Jedną z częstszych usterek rolety sterowanej jest zerwanie wieszaków. Może to być konsekwencją na przykład zbyt gwałtownego pociągnięcia sznurka lub taśmy (w przypadku rolet sterowanych ręcznie), ciągnięcia na siłę rolety, która przymarzła do parapetu. W takiej sytuacji należy wymienić wieszaki, bez trudu zrobisz to sam. Naprawy wieszaków dokonasz w kilku prostych krokach:

  • otwórz skrzynkę rolety;
  • opuść pancerz rolety;
  • odepnij wszystkie wieszaki (również te dobre);
  • wysuń lamele poza puszkę;
  • wyciągnij wieszak przesuwając go boki;
  • nałóż nowy wieszak;
  • zaczep wszystkie wieszaki;
  • wsuń lamele w puszkę;
  • upewnij się, że wszystko działa poprawnie.

 

Podczas wymiany uszkodzonego wieszaka warto wymienić również pozostałe. Będziesz mieć pewność, że w najbliższym czasie ten element nie ulegnie awarii.

1.6. Pancerz rolety przymarzł do parapetu

Niskie temperatury mogą źle wpływać na kondycję rolet zewnętrznych. Pancerz rolety może pokryć się lodem, albo przymarznąć do parapetu lub prowadnic. Taki problem może się pojawić nie tylko zimą, ale też wczesną wiosną i późną jesienią, niezależnie od tego jaki masz typ rolet oraz jak są one zamontowane. Jeżeli zdarzy Ci się taka sytuacja pamiętaj aby nie robić nic na siłę. W ten sposób nie tylko nie naprawisz rolety, ale też możesz jeszcze bardziej ją uszkodzić. To co powinieneś zrobić, to spróbować delikatnie usunąć lód z pancerza i ostrożnie oderwać listwę od parapetu, a następnie podnieść roletę tylko na kilka centymetrów. Uwaga! Jeżeli powyższe kroki nie pomogą to bezwzględnie poczekaj aż cała roleta odmarznie. Jeżeli posiadasz rolety zewnętrzne i zauważysz, że roleta nie podnosi się, to natychmiast zaprzestań podnoszenia rolety zewnętrznej. Pamiętaj, że rolety wyposażone w silnik z przeciążeniem w czasie oblodzenia nie otworzą się. Jest to zabezpieczenie, które zapobiega uszkodzeniu rolety – napęd nie ulegnie przegrzaniu oraz uszkodzeniu, a Ty nie poniesiesz dodatkowych kosztów związanych z naprawą rolety lub silnika.

2. Jak dbać o rolety zewnętrzne?

Pamiętaj o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego zobacz jak powinieneś dbać o rolety zewnętrzne, aby wydłużyć ich żywotność zachowując przy tym ich dobry wygląd. Oto trzy najważniejsze zasady:

2.1. Czyszczenie rolet zewnętrznych

Jest to czynność, którą powinieneś wykonywać regularnie. Częstotliwość mycia rolet uzależniona jest między innymi od lokalizacji Twojego domu, czynników zewnętrznych, na które narażone są na co dzień rolety oraz od ich koloru (jasne rolety wymagają częstszej pielęgnacji). Regularne mycie rolet zmniejsza ryzyko dostania się do mechanizmu zanieczyszczeń takich jak: kurz, piasek, czy zabrudzenia powstające z opadami atmosferycznymi, które mogą doprowadzić do awarii.

 

Pamiętaj o tym, aby czyścić okiennice w słoneczne, ciepłe dni. Jeżeli na zewnątrz panuje przymrozek, to wstrzymaj się z czyszczeniem rolet. Ich mycie w taką pogodę może bardziej zaszkodzić, niż pomóc – rolety mogą całkowicie nie wyschnąć, co może spowodować zamarznięcie części elementów, a w konsekwencji spowoduje uszkodzenie rolety.

2.2. Konserwacja rolet zewnętrznych

Konserwacja rolet zewnętrznych to kolejny punkt o którym musisz pamiętać. To dzięki konserwacji znacząco wydłużysz żywotność całego mechanizmu. Zadbaj o takie elementy jak:

  • prowadnice – to po nich porusza się pancerz rolety, czasem nawet kilka razy w ciągu doby. Do czyszczenia prowadnic świetnie nadaje się sprężone powietrze, przy pomocy którego bez trudu usuniesz zanieczyszczenia takie jak piasek, pył czy liście;
  • uszczelki szczotkowe – powinny pozostać czyste (wolne od zanieczyszczeń i kurzu), dzięki czemu pancerz będzie poruszać się płynnie. Tutaj podobnie jak podczas mycia prowadnic, świetnie sprawdzi się sprężone powietrze. Uszczelki szczotkowe warto też co jakiś czas posmarować silikonem w sprayu, dzięki czemu nie będą one twardnieć i parcieć;
  • dolna uszczelka gumowa – zabezpieczając ją środkiem natłuszczającym unikasz przemarznięcia uszczelki do parapetu. Możesz dzięki temu uniknąć przemarznięcia rolety do parapetu. Pamiętaj o tym nie tylko zimą ale też w mroźne dni. Uwaga! Środek natłuszczający nie może zawierać dodatku wody.

2.3. Przegląd rolet zewnętrznych

Minimum raz w roku powinieneś zrobić całościowy przegląd rolet, możesz dzięki temu uniknąć poważniejszych uszkodzeń. Taki przegląd bez trudu wykonasz samodzielnie, a jeżeli nie czujesz się na siłach zadzwoń po profesjonalnego serwisanta, który sprawnie przeprowadzi przegląd rolety zewnętrznej na wymiar. Takie serwisowanie jest niezwykle ważne zwłaszcza jeżeli masz zamontowane rolety automatyczne, którymi możesz zarządzać zdalnie. Serwisant sprawdzi nie tylko jak działają rolety, ale też sprawdzi stan techniczny każdego elementu. Takie regularne serwisowanie rolet sprawia, że żywotność rolety zewnętrznej znacząco się wydłuża.

 

 

Jak widzisz z większością usterek poradzisz sobie samodzielnie. Pamiętaj jednak, że kupując okiennice w Bergertech.de możesz zawsze się do nas zgłosić, gdy Twoja roleta przestanie działać poprawnie. Kupując w Lagusto.pl zyskujesz nie tylko:

  • produkty najlepszej jakości;
  • korzystną cenę;
  • konsultacje z najlepszymi specjalistami;
  • darmową dostawę na terenie całej Polski.

Kupując w naszym internetowym sklepie zyskujesz również najlepszą obsługę posprzedażową. Dlatego zawsze możesz do nas zadzwonić a my pomożemy Ci z problemem jaki napotkałeś podczas użytkowania swoich rolet zewnętrznych.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak