Spis treści
Choć mechanizm rolet plisowanych może wyglądać na złożony, w praktyce jest on bardzo łatwy w konserwacji i obsłudze. Mowa o jednym z najpopularniejszych typów rolet. Możemy się z nim spotkać w domach, gabinetach lekarskich, urzędach oraz w salach wykładowych. Dla tych z Państwa, którzy są zainteresowani kupnem rolet plisowanych, załączamy krótki poradnich ich użytkowania. Doradzamy w nim, gdzie omawiane rolety można zamontować (w jakich pomieszczeniach? Na jakich oknach?), jak należy je prać i suszych oraz jak przebiega ich eksloatacja.
Gdzie zamontować rolety plisowane?
Warto wiedzieć, że rolety plisowane nie gwarantują nam całkowitego zaciemnienia, ale udostępniają opcję regulowania ilości wpadających promieni słonecznych do domu. W związku z tym najlepiej jest montować plisy w pomieszczeniach, w których chcemy zachować nieosłonięte przestrzenie: w biurze, jadalni, salonie lub przedpokoju. Najlepszy efekt osiągniemy wtedy, kiedy zamontujemy rolety plisowane na dużych oknach. Wówczas mechanizm wpuszczania światła do pokoju przyniesie najwięcej efektu. Jeżeli zależy nam na większej dozie prywatności, do pomieszczeń „rodzinnych”, takich jak sypialnia czy pokój dziecięcy, lepiej jest wybrać regulowane rolety dzień – noc lub rolety rzymskie.
Warto również pamiętać o tym, że niestandardowy rozmiar okna nie przekreśla od razu planu zakupu rolety plisowanej – ten typ sprzętu idealnie sprawdza się nawet przy oknach okrągłych czy trójkątnych. Wobec tego plisy można zamocować również na poddaszu, w korytarzu oraz w przybudówkach. Ostatnią rzeczą, którą warto mieć na uwadze przy doborze rolety plisowanej do pomieszczenia, jest zależność pomiędzy typem rolety a temperaturą w pokoju. Jeżeli wybierzemy rolety plisowane tzw. zacieniające lub zaciemniające, poprzez rozwinięcie rolety możemy moderować poziom ciepła w pokoju. Warto zamontować więc taką roletę w pokoju, w którym zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu latem. Będziemy mieli dzięki temu dodatkową szansę na potrzebne ochłodzenie.
Eksploatacja
Rolety plisowane wykonywane są z solidnych materiałów, wobec czego nawet długotrwała eksploatacja sprzętu nie sprawia, że mechanizm rolety zaczyna się psuć a materiał sam z siebie opadać. Rolety montowane są bezpośrednio przylegle do szyby, w związku z czym nie niszczą się poprzez częste otwieranie i zamykanie okna (roleta właściwie nie porusza się ponad to, że będziemy korzystali z jej mechanizmu zwijania się). Demontaż rolety plisowanej jest prosty i szybki, ponieważ wałek z materiałem nie jest osłonięty kasetą z aluminium lub PCV. Mamy wobec tego od razu widoczne wszystkie elementy do dezinstalowania. Warto pamiętać jeszcze o tym, że rolety plisowane montowane są najczęściej na ramach okien. To oznacza, że podczas zmiany sprzętu w czasie przeprowadzki, resztki pianki mocującej roletę mogę pozostać jeszcze na ramie do zmycia. Dłuższą eksploatację rolety gwarantuje również dobrze dobrana tkanina rolety. Jeżeli podczas doboru sprzętu dopłacimy i dobierzemy tkaninę odporną na parę wodną lub tkaninę termoizolacyjną, będziemy mogli dłużej cieszyć się dobrze wyglądającym materiałem.
Czyszczenie rolet plisowanych
Konerwacja rolet plisowanych nie należy do najtrudniejszych. W przeciwieństwie do rolet dzień – noc nie trzeba ich odkurzać – można je wyprać ręcznie. Jak ro zrobić? Przede wszystkim należy rozłożyć całą, rozciągniętą roletę na powierzchnię wanny lub brodzika prysznicowego. Jeżeli nie ustawimy rolety odpowiednio nie uda nam się wyczyścić kurzu zalegającego w szczelinach “harmonijki” materiału. Jeżeli chodzi o temperaturę wody, powinna mieć ona około trzydziestu stopni Celsjusza, żeby nie uszkodziła tkaniny rolety plisowanej. Do tego dobieramy płyn do prania lub zwykłe mydło. Czyszczenia dokonujemy za pomocą szczotki, dbając o to, aby wyprowadzić cały kurz i zanieczyszczenia z miejsc trudno dostępnych. W innym razie kurz jeszcze głębiej wniknie w tkaninę. Należy pamiętać również o tym, żeby wyczyścić także sznurki w rolecie plisowanej. Jeżeli tego nie zrobimy, pożółkły sznurek będzie nieestetycznie kontrastował z kolorem materiału. Wyczyszczoną roletę najlepiej jest rozwiesić na balkonie lub na sznurkach suszących nad wanną, żeby woda mogła ścieknąć z materiału. Roletę zawieszamy ponownie na oknie jeszcze wtedy, kiedy jest wilgotna. Podczas ostatecznego suszenia poruszamy sznurkiem tak, aby się systematycznie zwijała i rozwijała. To pozwoli umocnić jej zagięcia umożliwiające moderowanie mechanizmu. Musimy pamiętać o tym, żeby nigdy nie prasować rolet plisowanych. Nie wolno nam doprowadzić do tego, żeby wyprostować znajdujące się na materiale zagięcia – jeżeli to zrobimy, plisy przestaną działać. Rolety plisowane warto prać raz w roku lub raz na pół roku. Na koniec dodajmy, że nawet pomimo wielu prań materiał zazwyczaj nie niszczy się i wygląda tak samo, jak wtedy, kiedy widzieliśmy go po raz pierwszy w sklepie.
Rolety plisowane mają wiele zalet: są łatwe w eksploatacji, można je wygodnie czyścić i suszyć, pasują nawet na okna o niestandardowych rozmiarach, potrafią wpływać na temperaturę w pokoju. Od nas jednak zależy to, w jakim stopniu wykorzystamy ich możliwości. Wobec tego warto pamiętać o odpowiednim doborze rolety plisowanej do pomieszczenia. Osłona lepiej sprawdzi się na oknach dużych, w pomieszczeniach nastawionych na duże nasłonecznienie. Jeżeli będziemy regularnie prać rolety i dbać o to, by nie zakurzył się zamontowany tam sznurek przewodzący, będziemy mogli cieszyć się z długich lat ich sprawnej i bezproblemowej obsługi.