Jak wybrać najlepsze rolety do kuchni?

Jak wybrać najlepsze rolety do kuchni?

Nie ważne, czy spędzasz w kuchni większość czasu czy gotujesz tylko kilka razy w tygodniu. Kuchnia to serce domu – miejsce, gdzie spotykamy się z bliskimi, jemy i rozmawiamy. Dlatego wybór odpowiednich rolet powinien być podyktowany przede wszystkim funkcjonalnością, by nie marnować czasu na czyszczenie rolet po każdej kolacji.

Rolety w kuchni sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż firany i zasłony. Tradycyjne firany gromadzą kurz i nie chronią dostatecznie przed słońcem. Jeśli zastawiasz się, jak wybrać rolety do kuchni, pamiętaj, że pełnią one dwie funkcje: dekoracyjną oraz praktyczną. W przypadku pierwszej opieramy się na własnym guście lub obowiązujących trendach. W kwestii praktycznej rodzaj rolet zależy od umiejscowienia oraz ekspozycji okien kuchennych.

Rolety łatwe w czyszczeniu

Jeśli okno znajduje się nad zlewem lub w pobliżu kuchenki, istnieje ryzyko, że po pewnym czasie znajdziemy na roletach resztki jedzenia czy plamy po tłuszczu. Dlatego do takich okien najlepszym wyborem będą rolety łatwe do utrzymania w czystości.

Do wyboru mamy takie, które można wyczyścić jednym ruchem ścierki lub podnieść do góry, by uniknąć zabrudzenia. Typy rolet, które sprawdzą się nad zlewem lub w sąsiedztwie blatu to:
– żaluzje poziome – z PCV lub w bardziej eleganckiej wersji – żaluzje drewniane;
– rolety wykonane z poliestru – to materiał, który łatwo można utrzymać w czystości (wystarczy przetrzeć wilgotną gąbką);
rolety rzymskie – mimo, że wykonane z tkaniny, łatwo można ją podnieść do góry i tym samym ochronić przez zachlapaniem. Dodatkowym atutem jest łatwy demontaż rolet rzymskich i możliwość wyprania;
plisa okienna – dowolnie regulowana wysokość plisy chroni ją przed zabrudzeniem;
– rolety austriackie – wykonane z materiałów zasłonowych, choć mają mniejszą skuteczność w ochronie przed słońcem, są łatwe w demontażu i można je wyprać oraz dowolnie regulować ich wysokość.

Rolety chroniące przed słońcem

Najwięcej promieni słonecznych zyskują pomieszczenia, których okna wychodzą na południe. Architekci starają się, aby to właśnie kuchnia i salon były maksymalnie doświetlone. Jednak bywa, że słońce przeszkadza w kuchennych zajęciach. Wtedy należy wybrać rolety zaciemniające:
– rolety wewnętrzne zaciemniające – na rynku można wybierać spośród rolet o różnym stopniu zaciemnienia: od całkowicie zaciemniających do delikatnych rolet z cienkiej tkaniny;
–  rzymskie – można wybrać rodzaj materiału oraz regulować wysokość ułożenia rolet;
rolety dzień noc – łatwe w czyszczeniu rolety, gdzie można samodzielnie regulować stopień zaciemnienia.

Jakie rolety do małej kuchni?

Nie każdy typ rolet sprawdzi się w każdej kuchni. Rolety, które pełnią również funkcję dekoracyjną, powinny harmonizować z otoczeniem, by nie zdominować pomieszczenia. Kuchnie o małym metrażu powinny być jasne i maksymalnie doświetlone. Należy unikać dużych wzorów, a postawić na jasne, delikatne materiały. Dobrym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które nie tylko prezentują się stylowo, ale również komponują z nowoczesnym stylem.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak