Jak wymierzyć okno pod rolety wewnętrzne?

Jak wymierzyć okno pod rolety wewnętrzne?

Standardem stało się zamawianie rolet wewnętrznych przez internet. Sklepy internetowe oferują nie tylko olbrzymi wybór tkanin i wzorów, ale również ceny są bardziej atrakcyjne, niż w sklepach stacjonarnych. Podpowiadamy, jak wymierzyć okno pod rolety wewnętrzne, aby cieszyć się udanym zakupem.

Odpowiedni pomiar okna zapewnia właściwe dopasowanie rolet wewnętrznych. Jeśli pomiar nie będzie wykonany z należytą dokładnością, może okazać się, że rolety będą odstawać od szyby lub nieestetycznie opierać się na ramie okiennej.

Dodatkowo, dobrze dobrane rolety gwarantują prawidłowe działanie całego mechanizmu. Taki pomiar każdy może wykonać samodzielnie, bo aby wymierzyć okno pod rolety wewnętrzne wystarczy metalowa miarka.

Rodzaje rolet wewnętrznych na wymiar

Pierwszym krokiem do zamówienie właściwych rolet jest podjęcie decyzji, jaki typ rolet wewnętrznych będzie dla nas odpowiedni. Najpopularniejsze modele rolet wewnętrznych to: rolety wewnętrzne wolnowiszące, rolety kasetowe, rolety dzień noc, rolety rzymskie, rolety plisy.

Pamiętaj, że większość producentów zaleca, aby roleta była szersza o 4-6 cm od światła szyby. Aby pomiar był dokładny, mierz wysokość i szerokość zawsze w dwóch różnych punktach. Zwróć uwagę na dodatkowe elementy na oknie np. klamki, które również należy uwzględnić wykonując pomiar.

Jak wymierzyć okno pod rolety wolnowiszące?

Aby zamówić odpowiednie rolety wolnowiszące (bez kasety), należy zmierzyć wysokość od miejsca, gdzie będzie zawieszona rolka do miejsca, gdzie roleta ma się zakończyć np. do parapetu lub podłogi w przypadku okien balkonowych. Szerokość rolety odpowiada szerokości ramy okiennej.

Jak wymierzyć okno pod rolety kasetowe?

W przypadku rolet wewnętrznych w kasecie szerokość wynosi tyle, co szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi. Kaseta z roletą montowana jest na górnej ramie okna, dlatego wysokość okna dla rolet kasetowych wynosi tyle, co całkowita wysokość okna – od górnej do dolnej listwy przyszybowej.

Uwaga: pamiętaj, że ostateczna wysokość uzależniona jest od typu mocowania kasety, co w rzeczywistości przekłada się na różnicę na poziomie 2-3 cm. Upewnij się, jaki typ mocowanie proponuje wybrany producent, aby roleta była jak najdokładniej dopasowana do okna.

Jak wymierzyć okno pod rolety rzymskie?

Odpowiedni wymiar rolet rzymskich zależy od typu mocowania. Większość rolet rzymskich montuje się na górnej ramie okiennej. Wówczas całkowita długość powinna sięgać do końca dolnej ramy okiennej lub parapetu. Zalecana szerokość równa się szerokości szyby wraz z listwami przyszybowymi.

Jak wymierzyć okno pod rolety dzień noc?

Rolety dzień noc dostępne są w dwóch wersjach: kasetowe oraz jako rolety wolnowiszące. Pomiar okna należy wykonać tak, jak opisano to powyżej.

Jak wymierzyć okno pod rolety plisowane?

Wymiar rolet plisowanych zależy od typu montażu. W przypadku plisów montowanych na szybie do listwy przyszybowej, szerokość i wysokość światła szyby są właściwymi wymiarami. Jeśli jednak to rolety plisowane montujemy na skrzydle okiennym, wysokość plisy będzie miała większą wartość. Dla poznania właściwej wysokości należy zmierzyć wysokość skrzydła okna od górnej krawędzi do dolnej.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak