Jak wymierzyć roletę dzień noc

Jak wymierzyć okno pod rolety wewnętrzne?

Kupując rolety wewnętrzne, chcemy, aby były zapewniały nam odpowiednią ochronę przez światłem słonecznym i wścibskim wzrokiem przechodniów. Aby tak się stało, konieczne jest ich właściwe dopasowanie do okna lub wnęki okiennej. W jaki sposób wymierzyć okno pod rolety wewnętrzne? Które parametry są szczególnie ważne, gdy decydujemy się na wybór minirolet, rolet z kasetą, rolet wolno wiszących czy rolet plisowanych?

We współczesnych domach, które odznaczają się nietypową, oryginalną architekturą, coraz rzadziej stosuje się typowe okna o standardowych wymiarach. Z tego względu wiele osób ma problem z dopasowaniem do nich gotowych rolet wewnętrznych i koniecznością staje się zamówienie rolet wewnętrznych na wymiar. Niektóre firmy oferują wykonanie pomiaru otworów okiennych i wybór odpowiednich przesłon przez swoich specjalistów.

W innych przypadkach, zwłaszcza podczas zakupów w sklepach internetowych, z wymierzeniem rolet wewnętrznych trzeba poradzić sobie samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to trudne i nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu – wystarczy miarka budowlana lub krawiecka. Ważne jednak, aby pamiętać o tym, że inne parametry będą istotne przy składaniu zamówienia na minirolety, a inne w przypadku rolet z kasetą, rolet wolno wiszących czy rolet plisowanych.

Jak wymierzyć okno pod miniroletę?

Miniroleta jest podstawowym, a przez to niedrogim i jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków typem rolet wewnętrznych. Mocuje się ją nieinwazyjnie na ramie okiennej, przyklejając do niej dwa podtrzymujące roletę uchwyty/wsporniki. Aby zamówić miniroletę, konieczne jest wskazanie producentowi dwóch podstawowych wymiarów. Długość minirolety można określić na podstawie pomiaru wysokości skrzydła okiennego, licząc od górnej do dolnej krawędzi ramy. Jej szerokość zależna będzie od szerokości szyby skrzydła okiennego, do której należy dodać około 2 cm z prawej i 2 cm lewej strony.

Uwaga! Przed złożeniem zamówienia należy dokładnie sprawdzić, ile centymetrów zapasu przy obliczaniu szerokości minirolety zaleca konkretny producent.

Jak dobrać wymiar rolety kasetowej?

Rolety kasetowe odznaczają się specyficzną kasetą w górnej części, do której zwijana jest tkanina rolety wewnętrznej. Jest to rozwiązanie bardziej eleganckie niż w przypadku minirolet i pozwala na dłuższe zachowanie rolety z kasetą w dobrej kondycji (w kasecie tkanina jest chroniona przed działaniem kurzu i promieni słonecznych).

Aby wymierzyć okno pod roletę z kasetą, powinno się sprawdzić wysokość ramy okiennej od górnej do dolnej krawędzi. Określenie szerokości rolety z kasetą zależy od typu zastosowanych prowadnic. Kupując najprostszy model z żyłkami, do szerokości tafli szkła wystarczy dodać 2 cm z prawej i 2 cm z lewej strony.

Gdy decydujemy się na prowadnice przyklejane do ramy okiennej, najczęściej do szerokości szyby dodaje się szerokość listew przyszybowych z prawej i lewej strony lub mierzy się odległość pomiędzy wewnętrznymi krawędziami listew.

Uwaga! Zwróć uwagę na szczegółowe wytyczne dotyczące pomiaru okna pod roletę z kasetą i obejrzyj rysunki producenta, zanim przystąpisz do mierzenia.

Jak zmierzyć okno pod roletę wolno wiszącą?

Rolety wolno wiszące (np. rolety rzymskie, rolety weneckie, rolety wiedeńskie) montowane do sufitu lub ściany nad otworem okiennym są bardzo ozdobnym typem rolet wewnętrznych, które nadają wnętrzu charakteru. Jak wymierzyć rolety wolno wiszące? Powinno się zmierzyć szerokość wnęki okiennej, a następnie do dodać kilka, tj. 5-10 centymetrów z każdej strony (z prawej i z lewej, z góry i dołu).

Chcąc uzyskać wysokość rolety wolno wiszącej, najprościej ustalić miejsce, w którym zawieszona zostanie roleta. W przypadku modeli rolet wolno wiszących montowanych do sufitu wystarczy zmierzyć wysokość od sufitu do podłogi. Przy modelach naściennych określa się wysokość od punktu, w którym będzie zawieszona roleta, do podłogi.

Uwaga! W kwestii szczegółowych wytycznych (tzn. o ile zwiększyć uzyskany pomiar szerokości i na jakiej wysokości nad oknem najlepiej zawiesić roletę) najlepiej informacji szukać bezpośrednio u producenta.

Jak uzyskać wymiar rolety plisowanej?

Rolety plisowane, między innymi dzięki neutralnemu wyglądowi oraz łatwości montażu i obsługi, szturmem wdarły się do świata urządzania wnętrz. Plisy najczęściej przymocowane są do górnej i dolnej listwy przyszybowej. Podczas podnoszenia i opuszczania zasłaniają dolny obszar okna.

Producenci produkujący rolety plisowane przeważnie proszą o dokładne wykonanie pomiaru, to jest podanie szerokość szyby powiększonej o boczne uszczelki przyszybowe, a także wysokości powiększonej analogicznie o uszczelki przyszybowe.

Uwaga! Producenci oferują różne systemy montażu rolet plisowanych. Przed złożeniem zamówienia najlepiej sprawdzić np. na stronie internetowej sklepu, czy szerokość i wysokość powinny być powiększane o szerokość uszczelki.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak