jak zamontować rolety

Jak zamontować rolety

Rolety dzień i noc ze względu na swoją charakterystyczną formę i walory użytkowe są obecnie najpopularniejszym rodzajem rolet wewnętrznych. Czy istnieje możliwość samodzielnego montażu rolet dzień/noc? O czym należy pamiętać przy montażu rolet zebra? Pokazujemy jak prawidłowo zamontować rolety kasetowe, sznurkowe i wolnowiszące.

Różnice pomiędzy roletami różnych producentów są z reguły niewielkie. W związku z tym możemy podać ogólne wytyczne montażu dla kilku rodzajów rolet (kasetowe rolety dzień, sznurkowe rolety dzień, wolnowiszące rolety dzień).

Przed przystąpieniem do montażu rolet należy jednak zapoznać się z instrukcją montażu dołączoną do produktu. Postępując zgodnie z instrukcją można mieć pewność, że rolety będą działać prawidłowo.

Za pomocą sznurka.

Rolety sznurkowe montuje się w sposób bezinwazyjny na oknie. Eliminuje to konieczność wiercenia otworów w ramie skrzydła okiennego. Do jej zawieszenia potrzebna będzie taśma dwustronna (zwana też montażową) i nożyczki. Jak się do tego zabrać.
Wszystkie informacje (często wraz z rysunkami) znajdują się w instrukcji montażu dołączonej do opakowania. Roleta bez sznurka będzie zawieszona na uchwytach montażowych. Podłączamy górną listwę do klipsów montażowych, które posłużą do zawieszenia skrzydła okiennego. Przełóż żyłkę przez otwory w osłonach bocznych rolety. Nałóż taśmę dwustronną na tylną część zacisków montażowych, aby utrzymać roletę mocno w miejscu na oknie. Po usunięciu taśmy zabezpieczającej umieść roletę na oknie.

Przesuń ją z boku na bok, wyśrodkuj, a następnie dociśnij i przymocuj roletę do skrzydła okna, gdy znajdzie się w idealnym miejscu. Przełóż luźno zwisające linki przez otwory w dolnej listwie nośnej rolety. Przymocuj zaciski do najniższej części ramy skrzydła. Przewlecz kable przez otwory w zaciskach. Użyj plastikowego pokrętła, śruby lub klipu, który jest dostarczany z dolnymi uchwytami, aby dokręcić przewody po obu stronach. Po prawidłowym napięciu linek zawiązać węzeł i odciąć nożyczkami nadmiar linek.

Roleta dzień/noc montowana jest w kasecie.

Roleta dzień/noc w kasecie może być montowana bezinwazyjnie (za pomocą taśmy montażowej) lub bezinwazyjnie (za pomocą wkrętów) (za pomocą taśmy i wkrętów). Jaki jest najlepszy sposób na zamontowanie rolety w kasecie? Rolety dzień montowane w kasecie są zazwyczaj dostarczane w komplecie, czyli gotowe do zawieszenia na oknie. Pierwsze etapy są takie same niezależnie od tego, czy zastosowana jest technika montażu.

W pierwszej kolejności należy zdjąć obie strony osłon bocznych kasety. Usunąć zabezpieczenie w postaci taśmy dwustronnej i umieścić roletę na oknie. Wybrać miejsce określone w instrukcji producenta. Docisnąć kasetę do skrzydła okna po znalezieniu idealnego, wyśrodkowanego miejsca.

Do bezinwazyjnego montażu wymagany jest jeszcze jeden krok. Wypełnij otwory w obudowie rolety dołączonymi do zestawu wkrętami. Za pomocą wkrętaka lub wkrętarki elektrycznej przymocuj roletę kasetową do okna. Zamocować osłony boczne, zwane w obu przypadkach maskownicami.
Prowadnice rolety PCV przyklejamy od spodu po obu stronach okna za pomocą taśmy dwustronnej. Zazwyczaj są one przyklejane do listew okiennych, a ich większe części wystają ponad tkaninę rolety. Sprawdź wskazówki producenta rolety, aby zobaczyć, jak zalecają go używać. Prowadnice rolety w kasecie skracamy nożyczkami, jeśli są za długie.

Roleta wolnowisząca

Rolety wolnowiszące montuje się przykręcając je do sufitu lub przycinając nad wnęką okienną. Jak prawidłowo zamontować roletę nie powodując uszkodzeń? Jeżeli producent rolety nie dostarczył gotowego wieszaka, należy postępować zgodnie z instrukcją producenta w celu montażu rolety.
Rozwiń roletę i przyłóż ją do ściany lub sufitu, aby sprawdzić jak wygląda. Aby znaleźć idealne miejsce dla swobodnie wiszącej rolety, przesuwaj ją z boku na bok oraz w górę i w dół.

Dolna listwa powinna znajdować się kilka milimetrów nad parapetem lub podłogą, a tkanina powinna być wyśrodkowana. Sprawdzamy jej położenie za pomocą poziomicy. Trzymając roletę w tej pozycji, zaznacz ołówkiem miejsca, w których będziesz ją przykręcał (otwory w uchwytach montażowych).

Wywierć otwory we wskazanych miejscach. Jeśli producent zaleca i dołącza do opakowania z roletą wolnowiszącą dzień wolny kołki, należy je włożyć do otworów. Klipsy montażowe należy przykręcić do ściany lub sufitu. Postępować zgodnie z instrukcją montażu wolnowiszącej rolety dzień/noc, aby przymocować kompletny mechanizm rolety do już zawieszonych klipsów/uchwytów.

Poleć znajomym artykuł
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak