Jakie normy powinny spełniać rolety bezpieczne dla dzieci?

Jakie normy powinny spełniać rolety bezpieczne dla dzieci?

Rolety wewnętrzne dla dzieci, takie jak rolety dzień noc czy rolety plisowane, powinny być nie tylko kolorowe, ale bezpieczne w użyciu. Do żłobków, przedszkoli, szkół, na dziecięce oddziały szpitalne, do przychodni czy do pokoju dziecięcego w domu warto wybierać rolety spełniające europejskie normy.

Jakie rolety wewnętrzne są zgodne z normami? Na co, oprócz wyglądu, musisz zwrócić uwagę przy kupnie rolet dziecięcych?

Europejskie normy PN-EN 13120+A1:2014-94, PN EN 16433:2014 oraz PN EN 16434:2014 regulują zasady dotyczące produkcji i oznaczania okiennych osłon przeciwsłonecznych. Ich stosowanie pozwala na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji z udziałem małych dzieci. Na wytwórców rolet wewnętrznych nakładają one dwa główne obowiązki. Pierwszy to konieczność umieszczania ostrzeżeń o możliwym niebezpieczeństwie stosowania rolet przez małe dzieci.

Drugi dotyczy zastosowania w roletach wewnętrznych elementów zabezpieczających oraz odpowiedniej długości i odległości napinaczy sterowania od podłogi. Pomagają w tym odpowiednie akcesoria do rolet.

Gdzie na roletach szukać ostrzeżenia o niebezpieczeństwie?

Normy europejskie zobowiązują producentów rolet wewnętrznych do umieszczania informacji o możliwych zagrożeniach w trzech miejscach. Ostrzeżeń o ryzyku korzystania z rolet przez małe dzieci szukaj na opakowaniu rolet wewnętrznych. Mogą to być wyróżnione kolorem napisy lub rysunki.

Drugim miejscem, w którym znajdziesz taką informację, jest instrukcja użytkowania rolety wewnętrznej. Zgodnie z normami o ryzyku stosowania produktu przez nieletnich można dowiedzieć się też z oznaczeń na elementach tworzących duże zagrożenie (np. na systemie sterowania roletą).

Zabezpieczenia w roletach dla dzieci

Rolety wewnętrzne dla dzieci powinny posiadać bezpieczny system sterowania. Jest to konieczne, aby ograniczyć ryzyko zaciągnięcia przez dziecko pętli z łańcuszków lub sznurków na szyi. Bezpieczne elementy w roletach dla dzieci to np. klamry łańcuszka lub sznurka, specjalne napinacze lub zrywalny pod ciężarem dziecka łącznik łańcuszka do sterowania. Klamry sznurka lub łańcuszka rolety pozwalają na ich zawinięcie lub zaczepienie na wysokości poza zasięgiem małych dzieci.

Napinacze rolety przytrzymują łańcuszek blisko ramy okna i nie pozwalają stworzyć pętli. Bezpieczny łącznik łańcuszka rolety (spinka łańcuszka) zrywa się w ciągu pięciu sekund przy obciążeniu około sześciu kilogramów.

Wysokość montażu sznurków w roletach dla dzieci

Przy wyborze rolet dziecięcych możesz sięgnąć po bezpieczne modele bez wiszących sznurków lub łańcuszków. Są to rolety zwijane korbką lub przy pomocy elektrycznego przycisku na ścianie czy bezprzewodowego pilota. Ze względu na cenę częściej jednak wybierane są modele rolet z łańcuszkami czy sznurkami. Podczas zakupu rolet tego typu upewnij się, że długość sznurka czy łańcuszka jest odpowiednia. Powinna ona wynosić maksymalnie 2/3 długości rolety.

Zwisające elementy powinny być zawieszone w taki sposób, aby ich dolna część była zawieszona około 150 centymetrów nad podłogą. Dzięki temu małe dzieci (do 42. miesiąca życia), nie będą w stanie ich złapać, stojąc na podłodze.

O czym jeszcze pamiętać przy montażu rolet dla dzieci?

Podczas wieszania w oknie rolet bezpiecznych dla dzieci musisz pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Zastosowanie rolet ze specjalnymi systemami i na właściwej wysokości będzie na nic, gdy przy oknie stać będą meble.

Normy europejskie zalecają, aby producenci informowali klientów o tym, żeby odsuwać od okien łóżka, biurka, stoły, krzesła itp. Dzięki temu maluch nie będzie w stanie samodzielnie sięgnąć po sznurek czy łańcuszek sterowania rolety. Ważne jest też, aby nie związywać sznurków czy łańcuszków, ponieważ wtedy robią się pętle.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak