Jakie rolety do pokoju dziecięcego lub młodzieżowego?

Jakie rolety do pokoju dziecięcego lub młodzieżowego?

Rolety wewnętrzne są doskonałym rozwiązaniem do pokoju dziecinnego. Pozwalają na łatwe regulowanie dopływem światła z zewnątrz, ograniczają nagrzewanie pomieszczenia podczas upałów, zaciemniają je, a do tego zdobią.

Jakie cechy powinny posiadać wewnętrzne rolety dziecięce? Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru rolet dziecięcych na wymiar, dziecięcych rolet rzymskich czy dziecinnych rolet plisowanych?

Rolety, które nie blokują dopływu światła

Rolety wewnętrzne w pokoju dziecinnym powinny spełniać kilka zadań. Przede wszystkim istotne jest, aby nie ograniczały dostępu naturalnego światła do pomieszczenia, jest ono bowiem niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.

Wybierając więc rolety okienne dla dzieci, warto wybierać spośród modeli np. dziecięcych minirolet, rolet w kasetach o wzorach dla dzieci czy dziecinnych rolet rzymskich, które można całkowicie zwinąć, odsłaniając okno i widok na zewnątrz. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza jesienią i zimą, gdy nasłonecznienie jest mniejsze niż latem.

Rolety, które zaciemniają pokój dziecinny

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy kupnie wewnętrznych rolet dziecięcych, jest poziom zaciemnienia, który gwarantują konkretne przesłony okienne. Mocny, nieprzerywany sen jest gwarancją prawidłowego rozwoju dziecka. Warto więc zainwestować w dziecięce rolety zaciemniające, np. dziecięce zaciemniające rolety dachowe czy zaciemniające rolety w kasecie (boczne prowadnice całkowicie ograniczają wpadanie światła). Dzięki zastosowaniu podgumowanego materiału niemal zupełnie blokują one przenikanie promieni słonecznych do pokoju dziecka czy nastolatka.

Modele dziecięcych rolet zaciemniających sprawdzą się zwłaszcza w pokojach noworodków i niemowląt, a także małych dzieci, które chodzą na drzemki w ciągu dnia lub kładzione są do łóżka wcześnie, gdy jeszcze jest jasno. Warto zastosować je także u nastolatków, które mają problem z zaśnięciem ze względu na wpływ sztucznego oświetlenia ulicznego.

Rolety, które ograniczają nagrzewanie pokoju

Pokoje dziecięce przeważnie mają niewielkie wymiary i szybko nagrzewają się podczas upałów. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu przekłada się na rozkojarzenie i poirytowanie dziecka, a co za tym idzie – na jego problemy w nauce czy zaśnięciu. Chcąc zapewnić maluchowi komfort cieplny, można zamontować na oknach rolety przeciwsłoneczne dla dzieci. Specjalna powłoka odbijająca światło (folia) sprawia, że rozwinięte rolety blokują przenikanie promieni słonecznych do środka i pozwalają zachować wewnątrz przyjemny chłód. Rolety ograniczające nagrzewanie można montować zarówno na oknach klasycznych, jako np. minirolety na wymiar czy rolety w kasecie na wymiar, jak również rolety dachowe na wymiar.

Rolety, które są bezpieczne dla dzieci

Rolety stosowane w pokojach dziecięcych powinny być przede wszystkim bezpieczne. Zgodnie z obowiązującą norma EN 13120 produkty takie jak rolety wewnętrzne czy żaluzje powinny być tak zaprojektowane lub zamontowane, aby chronić dzieci do 42. miesiąca życia przed uduszeniem w niebezpiecznych pętlach.

Producent oferujący rolety wewnętrzne dla dzieci powinien zadbać więc, aby łańcuszki lub sznurki posiadały system zrywania przy obciążeniu większym niż kilka kilogramów lub montowane były na wysokości poza zasięgiem dziecka. Można też zastosować specjalne nawijaki, na których zamocowuje się sznurek, aby nie wisiał luźno przy rolecie.

Dostępne są, ale droższe również rolety dziecięce z systemami bezsznurkowymi, np. na korbkę lub z pilotem zdalnego sterowania.

Rolety, które podobają się dzieciom

Wygląd rolet dziecięcych jest najważniejszy dla naszych dzieci. Dawniej producenci rolet na wymiar oferowali kilka czy kilkanaście wzorów minirolet z tkaniną w bajkowe wzory. Dziś coraz częściej w ich asortymencie pojawiają się fotorolety dziecięce, które mogą mieć nadrukowany dowolny obraz czy wzór. Wybór jest więc nieograniczony i z łatwością można dopasować wygląd rolety wewnętrznej w pokoju dziecięcym do aranżacji pomieszczenia.

Jakie rolety do pokoju dziecka? Z pewnością w mocnych, żywych barwach i z wzorami bajkowymi, np. rolety dziecięce Disney, zwierzęcymi, np. rolety z lamami, papugami czy kotkami. Ostatnio modne też są wzory graficzne, np. rolety w groszki lub rolety w paski. Podczas wyboru konkretnego producenta wewnętrznych rolet dla dziecka warto sprawdzić, czy do nadruków stosowane są ekologiczne i hipoalergiczne farby.

Rolety, które łatwo się czyści

Ważną cechą rolet dziecięcych czy rolet młodzieżowych powinna być łatwość ich czyszczenia. Niezwykle ważne jest to zwłaszcza w pokojach dzieci z alergią na roztocza kurzu domowego. Rolety dziecięce powinny być więc wykonane z tkaniny, która zdaniem producenta może być regularnie odkurzana lub czyszczona na mokro.

Doskonale w takim przypadku sprawdzają się materiałowe dziecięce rolety rzymskie, które można – po demontażu mechanizmu zwijania – wyprać w pralce. Dobrym pomysłem są także minirolety dziecięce czy rolety w kasetach do pokoju dziecinnego.  Można je odkurzać i czyścić punktowo gumką do ścierania, ale raczej nie zaleca się ich moczenia.

Jeżeli jest to konieczne, warto na niewielkim kawałku tkaniny wykonać próbę delikatnie wilgotną szmatką, sprawdzając, czy kolor się nie odbarwi i nie powstaną zacieki.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak