Jakie rolety do stylu skandynawskiego?

Jakie rolety do stylu skandynawskiego?

Jasne kolory, naturalne materiały, dekoracje ograniczone do minimum – tak można w skrócie opisać styl skandynawski, który skradł serca Polaków. Naczelną zasadą estetyki skandynawskiej jest umiar, pragmatyczne rozwiązania oraz bazowanie na barwach, które występują w naturze. Dlatego oprawa okien nie może dominować wnętrza. Jakie rolety wewnętrzne pasują do stylu skandynawskim?

Styl skandynawski stał się jednym z wiodących nurtów w dzisiejszych projektach wnętrzarskich. Nie bez znaczenia jest obecność meblowego giganta z północy Europy w naszym kraju – IKEA od początku istnienia w Polsce, czyli od 1990 r., lansowała styl życia w duchu skandynawskim.

Styl skandynawski stał się odpowiedzią na krzykliwe projekty, które mocno podkreślały kontrasty we wnętrzach. W przeciwieństwie do nich styl skandynawski cechuje spokój i umiar. Projektanci wybierają naturalne materiały, a każdy dodatek spełnia w pomieszczeniu określoną funkcję.

Rolety w jasnych kolorach

Ludzie z północy Europy cenią każdy promień słońca, dlatego szczególnie dbają o to, by okien nie zasłaniały ciężkie zasłony czy firany. Aranżacja okna powinna być prosta i nie blokować dostępu naturalnego światła. Do wnętrz skandynawskich odpowiednie będą rolety w naturalnych kolorach, bez wzorów i tłoczeń na materiale. Wiodącą barwą jest oczywiście biel, ale sprawdzą się także odcienie szarości oraz kolory pastelowe.

W pomieszczeniach o stylu skandynawskim świetnie sprawdzą się rolety dzień noc. Idealnie wpisują się w estetykę skandynawską: rolety dzień noc w jasnych kolorach nie dominują okna, a dzięki regulacji zaciemnienia można cieszyć się promieniami słońca jak najdłużej.

Rolety z naturalnych materiałów

Wnętrza skandynawskie stawiają na naturalne materiały. Dlatego najlepiej zapomnieć o kotarach z organtyny lub ciężkich, poliestrowych zasłonach. Do stylu skandynawskiego pasują żaluzje i rolety drewniane lub z tkanin naturalnych tak jak w przypadku rolet plisowanych.

Rolety rzymskie w stylu skandynawskim

Dlaczego to właśnie rolety rzymskie są odpowiednim wyborem do wnętrz skandynawskich? Przede wszystkim można je wykonać z tkaniny naturalnej lub syntetycznej. Do stylu skandynawskiego wybieramy rolety rzymskie z lnu lub bawełny. Rolety rzymskie z naturalnego materiału sprawiają, że oprawa okienna prezentuje się subtelnie i delikatnie. Dzięki temu pomieszczenie nie jest zdominowane, a jasne kolory nie przytłaczają i przepuszczają tyle światła, ile potrzeba mieszkańcom. Rolety rzymskie mają jeszcze jedną ważną zaletę: są łatwe do utrzymania w czystości, a praktyczne podejście do wystroju wnętrz to również cecha Skandynawów.

Naturalna oprawa okna

Aranżacja okna w stylu skandynawskim to nie tylko rolety czy zasłony. Nie można zapominać o parapecie – a cóż bardziej podkreśli skandynawski kontakt z przyrodą, jeśli nie stylowe doniczki z roślinami? Stonowaną aranżację okienną można ożywić za pomocą światełek lub lampionów na karniszach. Choć projektanci wnętrz zalecają umiar w kwestii dodatków, to ten element rozjaśni okno i podkreśli delikatny charakter całej aranżacji.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak