Spis treści
Kiedy urządzamy salon zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób można by było zadbać o jego odpowiednie nasłonecznienie. Zależy nam również na zachowaniu prywatności i ustrzeżenie się przed ciekawskim okiem sąsiadów. W tym artykule doradzamy Państwu, jakie rodzaje przesłon okiennych są odpowiednie dla pokoju gościnnego – najbardziej reprezentatywnego dla pomieszczeń. Opowiemy, z czym wiąże się posiadanie rolet dzień – noc oraz rolet rzymskich. Ponieważ każda z przesłon ma swoją specyfikację i zastosowanie, napiszemy, o czym warto pamiętać i jak należy je eksploatować. Zapraszamy do lektury artykułu.
Rolety w salonie – na co warto zwrócić uwagę?
Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że rolety powinny umożliwić nam jak największą modulację stopnia wpadania promieni słonecznych. Jeżeli największe okna domu ustawione są po stronie północnej, moglibyśmy się zdecydować na rolety plisowane – przepuszczają one największą ilość światła i rozjaśniają pokój. Jeśli jednak promienie słoneczne celują bezpośrednio w nasze szyby, warto zastanowić się nad roletami dzień – noc. Przy takiej opcji możemy moderować światło w domu za pomocą zręcznej prowadnicy koralikowej. Jeżeli widok z salonu pada bezpośrednio na ulicę, należy zadbać o prywatność. Nie zaleca się w tym wypadku stosowania cienkich rolet plisowanych, ponieważ nawet, kiedy są one rozłożone, przechodnie wciąż mogą zobaczyć nasze poruszające się w domu cienie. W takim razie warto pomyśleć o montażu rolety dzień – noc lub rzymskiej. Przede wszystkim jednak, jeśli salon jest w domu/mieszkaniu, będącym naszą własnością, możemy pozwolić sobie na montaż inwazyjny rolet. To oznacza, że mechanizm przesłony możemy wkręcać bezpośrednio do ściany/ nadproża, co zagwarantuje większą stabilizację sprzętu. Nie jesteśmy bowiem w sytuacji, w której co rok zmieniamy umowę na mieszkanie i musimy się przeprowadzać, rozmontowując kolejno zainstalowane przez nas rolety i inne dodatki. W dalszych częściach artykułu podajemy Państwu porady dotyczące doboru konkretnej rolety do salonu. Uzasadniamy wady i zalety konkretnych rozwiązań oraz doradzamy w kwestiach ich użytkowania.
Roleta dzień – noc i roleta rzymska w salonie: porównanie
Zwykle pokój gościnny pełni w domu funkcję reprezentatywną – to największa przestrzeń, więc zależy nam na utrzymaniu miłej dla oka estetyki. Zazwyczaj również jest to miejsce, w którym rodzinnie (lub towarzysko) spędzamy czas. Wobec tego nie chcemy, aby osoby z ulicy śledziły nasze poczynania i zaglądały nam do okien. Aby odpowiedzieć na obie potrzeby, polecamy wybór rolet dzień – noc lub rolet rzymskich. Dlaczego?
Rolety dzień – noc są uniwersalne estetycznie, wobec czego praktycznie pasują do wszystkiego. Możemy kierować się zasadą jednorodności kolorów (np. niebieskie ściany i niebieska roleta, wtapiająca się w tło) lub zasadą kontrastu (szara ściana i pomarańczowa roleta dzień – noc), ożywiającą wnętrze. Dla tych z Państwa, którzy preferują nowoczesne rozwiązania, polecamy zastosowanie tzw. reguły trzech kolorów, polecającej na utrzymywanie jedynie trzech wybranych barw na ścianach, meblach i roletach. Pomysł ten odpowiada wnętrzom urządzanym w stylu loft. Łatwo znaleźć na rynku rolety o różnych kolorach, ich cena zwykle nie przekracza 100–150 zł (mowa o dużym, salonowym oknie). Dzięki mechanizmowi „dzień – noc” nietrudno możemy sterować przepuszczaniem światła do pokoju. Choć materiał w opcji „dzień” jest transparentny nie oznacza to, że jest całkowicie prześwitujący – to my widzimy, co się dzieje na ulicy, ale sąsiedzi nie widzą, co się dzieje u nas. Roleta dzień – noc jest więc praktyczna, popularna, stosunkowo tania i zapewniająca anonimowość.
Innym rozwiązaniem jest roleta rzymska. Jest to jedna z najelegantszych przesłon, przypominająca nieraz wyglądem tradycyjną roletę. Rozwiązanie to może być zastosowane w salonach tych z Państwa, u których jeszcze na ścianach wiszą zamontowane karnisze. Nie trzeba ich usuwać – większość z rolet rzymskich może być nawleczona na karnisz tak samo, jak gdyby była zwykłym materiałem. Typ „rzymski” jest przyjemny dla oka ze względu na spadające kaskadowo fałdy materiału, podtrzymywane na dole obciążnikami lub wstążkami. Zawsze robi dobre wrażenie na gościach oraz sprawia, że pomieszczenie jest interesujące i przytulne. Rolety rzymskie mogą być wykonane z tkaniny firanopodobnej lub z materiału podgumowanego. Pierwszy wariant oznacza, że materiał jest transparentny i delikatny, nadający się do takiego rozmieszczenia, w którym stół salonowy znajduje się zaraz pod oknem. W tym rozwiązaniu światło słoneczne pada naturalnie na stół i nie musimy go oświetlać sztucznym światłem. Drugi wariant, z materiałem podgumowym, ma na celu ogrzanie pomieszczenia (guma zatrzymuje ciepło) oraz zwiększenie prywatności mieszkańców domu.
Rolety dzień – noc czyścimy za pomocą odkurzacza, w którym z końcówki wystaje szczoteczka. Ustawiamy niską moc ssania i przecieramy tkaninę, żeby pozbyć się kurzu. Z kolei rolety rzymskie możemy łatwo zdemontować z wałka, wyjąć z nich słomki prostujące i obciążniki, po czym wyprać je w pralce razem z innymi ubraniami, w niskiej temperaturze (pranie delikatne). Obie wersje rolet pasują do salonu i spełniają stawiane im oczekiwania: są wygodne w użytkowaniu, można je łatwo czyścić/prać, zapewniają prywatność oraz pozwalają na moderację naturalnego oświetlenia.