Spis treści
Rolety wewnętrzne są najczęściej wybieranym typem przesłon okiennych stosowanych w budynkach użyteczności publicznej. Ich zaletami są m.in. łatwość obsługi, możliwość dopasowania typu tkaniny do potrzeb konkretnego klienta, a także nienachalny wygląd, który idealnie pasuje do przestrzeni biurowych, szkolnych czy szpitalnych.
Na co zwrócić uwagę, decydując się na rolety wewnętrzne do firmy, gabinetu lekarskiego czy przedszkola? Jakie cechy powinny spełniać systemy regulacji oraz tkaniny rolet do wnętrz placówek publicznych?
Dlaczego rolety wewnętrzne są najbardziej popularnym typem przesłon okiennych stosowanych w placówkach publicznych? Ich zastosowanie pozwala nie tylko na uzyskanie odpowiedniego poziomu nasłonecznienia bądź zacienienia, ale także na zachowanie optymalnej temperatury we wnętrzu. Jest to szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń o dużych oknach bądź całościowych przeszkleniach (np. w nowoczesnych biurowcach).
Odpowiednio dobrane rolety wewnętrzne latem podczas upałów blokują nagrzewanie się pomieszczenia, a zimą pozwalają na ograniczenie strat energii cieplej koniecznej do jego ogrzania. Decydując się na rolety wewnętrzne do siedzib instytucji takich, jak urzędy, firmy, szpitale, szkoły czy przedszkola, warto pamiętać, że konieczny jest wybór odpowiednich modeli. Jakich?
Typy rolet do budynków użyteczności publicznej
W budynkach użyteczności publicznej, takich jak biura, placówki oświatowe, hotele, urzędy, a także szpitale i przychodnie, podobnie jak w prywatnych domach czy mieszkaniach często konieczne jest zastosowanie przesłon okiennych. Ze względów bezpieczeństwa oraz higieny w większości przypadków nie mogą być to jednak klasyczne zasłony oraz firany.
W takich przestrzeniach sprawdzają się przede wszystkim rolety wewnętrzne, takie jak: rolety wolno wiszące, rolety w kasecie, rolety plisowane, a także żaluzje pionowe (tzw. verticale czy pasy). W pomieszczeniach biurowych, którym chcemy dodać prestiżu i elegancji, można zastosować również wewnętrzne rolety rzymskie z ozdobnej tkaniny.
Tkaniny specjalistyczne do rolet
Tkaniny rolet wykorzystywanych w placówkach publicznych powinny być dostosowane do typu działalności oraz środowiska konkretnej instytucji. Niezależnie czy mowa o przedszkolu, szpitalu czy biurze, warto postawić na rolety z tkaniną antystatyczną, czyli o zmniejszonym przyciąganiu kurzu do swojej powierzchni.
Dobrym wyborem są z pewnością również rolety z tkaniną niepalną lub trudnopalną oraz niepochłaniającą zapachów, które sprawdzą się zwłaszcza w pokojach hotelowych czy w restauracjach. W przypadku miejsc, w których niezwykle istotne jest zachowanie higieny, takich jak sale szpitalne, gabinety lekarskie i zabiegowe czy gabinety kosmetologiczne, warto pomyśleć o roletach bakteriostatycznych, czyli wykonany z tkaniny, która hamuje rozwój i rozmnażanie się bakterii.
W przestrzeni biurowej, zwłaszcza przeszklonych biurowców czy w salach lekcyjnych w szkołach, w których korzysta się z monitorów komputerów, doskonałym rozwiązaniem będą rolety zaciemniające, czyli rolety black out.
Rolety do przedszkoli, żłobków, szkół
W przypadku rolet wewnętrznych, które zawisną w oknach pomieszczeń szkolnych, przedszkolnych, żłóbków, domów dziecka czy dziecięcych oddziałów szpitalnych, trzeba pamiętać przede wszystkim o względach bezpieczeństwa. To, jakie systemy można zamontować w roletach wewnętrznych, z którymi styczność będą mieli najmłodsi, reguluje norma EN 13120. Zgodnie z jej brzmieniem produkty montowane we wnękach okiennych bądź bezpośrednio na ramie okien, np. rolety wewnętrzne, żaluzje pionowe czy żaluzje poziome, nie mogą być groźne dla dzieci do 42. miesiąca życia.
W praktyce oznacza to, że nie mogą posiadać grożących uduszeniem pętli wykonanych ze sznurków czy łańcuszków, a w zamian powinny mieć bezsznurkowy ręczny (np. na korbkę) bądź automatyczny system regulacji rolet (np. na pilot do rolet). Opcjonalnie, gdy zależy nam na tańszym rozwiązaniu, można zdecydować się na rolety wewnętrzne czy żaluzje pionowe ze specjalnym systemem zrywania, który urywa się pod ciężarem zaledwie kilku kilogramów.
Możliwe jest również stosowanie łańcuszków czy sznurków, ale zamontowanych na specjalnych nawijakach tak wysoko, aby dzieci nie miały do nich swobodnego dostępu.
Elektryczne rolety do placówek publicznych
W placówkach użyteczności publicznej, zwłaszcza tych, które dysponują dużymi budynkami, sensownym rozwiązaniem może być zastosowanie elektrycznego systemu sterowania roletami wewnętrznymi. Zamiast podnosić ręcznie każdą pojedynczą roletę, można sterować ich podnoszeniem bądź opuszczaniem za pomocą przycisku na ścianie lub pilota bezprzewodowego.
Montując np. w biurze automatyczne rolety wewnętrzne, warto pomyśleć o przycisku żaluzjowym sterowania rolet. Z jego pomocą można jednocześnie regulować wszystkimi podpiętymi do sieci elektrycznej roletami w pomieszczeniu.
W przypadku przeszkolonych budynków można pomyśleć również o roletach wewnętrznych z czujnikami pogodowymi lub z czujnikami natężenia oświetlenia. Ich zastosowanie sprawia, że rolety automatycznie dostosowują swoje położenie do poziomu, w którym uzyskany zostanie zadany poziom jasności wewnątrz pomieszczenia.