rolety zewnętrzne

Kiedy montować rolety zewnętrzne – przed, czy po ociepleniu budynku?

Rolety zewnętrzne to dobra metoda na ozdobę domu oraz zapewnienia sobie komfortu. Jesteś w trakcie budowania domu i zastanawiasz się kiedy jest najlepszy moment na zamontowanie rolet zewnętrznych. Przed ociepleniem budynku, a może już po wykończeniu elewacji? W poniższym artykule przedstawimy Ci dostępne rodzaje rolet i wskażemy idealny moment na montaż rolet zewnętrznych. W ten sposób nie poniesiesz dodatkowych kosztów związanych z dostosowaniem budynku do wybranego typu rolet przednich.

1. Rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne

Popularność rolet zewnętrznych nie maleje od kilku sezonów, wręcz przeciwnie stają się one podstawowym elementem każdego nowo budowanego domu. Równie chętnie są one montowane w już istniejących budynkach. Wynika to z faktu, że rolety górne mają wiele zalet: chronią przed promieniami słonecznymi, mają właściwości termoizolacyjne, umożliwiają całkowite zaciemnienie pomieszczenia, czy stanowi dobrą barierę akustyczną. Na rynku dostępne są trzy rodzaje rolet. Chociaż na pierwszy rzut oka wydają się one identyczne, to różnią się od siebie sposobem montażu, czy wyglądem skrzynki. Do wyboru są następujące rolety zewnętrzne:

 • rolety adaptacyjne (natynkowe) – obudowa rolety przedniej wraz z pokrywą rewizyjną umieszczona jest od przodu skrzynki rolety. Sama skrzynka może być zamontowana na dwa sposoby – na ścianie budynku nie ingerując w światło okna, lub we wnęce okiennej, gdzie ingerencja w światło okna jest niezbędna. Jest to rozwiązanie, które dedykowane jest przede wszystkim do już istniejących budynków, ponieważ montaż rolet zewnętrznych nie wymaga ingerencji w budynek. Skrzynka rolety adaptacyjnie nie może być w żaden sposób zabudowana. Jednak do wyboru są jej trzy rodzaje: ścięta pod kątem 45°, półokrągła i owalna, więc każdy wybierze wersję, która mu się podoba;
 • rolety nadstawne (naokienne) – w tym przypadku obudowa rolety górnej umieszczona jest częściowo wewnątrz budynku, a sama pokrywa rewizyjna może znajdować się od czoła lub dołu skrzynki i wewnątrz pomieszczenia. Skrzynkę rolety nadstawnej nakłada się na okno i razem z nim montuje się w przygotowanej wnęce okiennej. Ze względu na sposób montażu (bezpośrednio do ramy okiennej) rolety nadstawne, najlepiej montować w budynkach, które dopiero powstają. Dzięki czemu nie dochodzą dodatkowe koszty związane z przebudową stolarki okiennej. Jeżeli chodzi o skrzynię to do wyboru są dwie: owalna i kwadratowa. Niezależnie od tego, którą skrzynkę wybierzesz, to możesz ją całkowicie zabudować od wewnętrznej lub zewnętrznej strony;
 • rolety podtynkowe – w tym systemie zarówno pokrywa rewizyjna, jak i obudowa umieszczone są od dołu skrzynki, którą montuje się na nadprożu (nad oknem), które musi być być właściwie przygotowane. Rolety podtynkowe najlepiej montować w dwóch przypadkach – podczas budowania domu, lub w trakcie ocieplania już istniejącego budynku. Wynika to z faktu, że ten rodzaj rolet przednich montuje się w warstwie ocieplenia (grubość musi być dobrana do wielkości skrzynki, aby móc ją swobodnie zabudować). Wybierając rolety podtynkowe nie ma możliwości wybrania skrzynki – dostępna jest jedna – kwadratowa, jednak nie ma to większego znaczenia ponieważ jest ona całkowicie zabudowana (niewidoczna).

2. Kiedy jest najlepszy moment na zamontowanie rolet przed czy po ociepleniu budynku?

rolety zewnętrzne
rolety zewnętrzne

Każdy dostępny rodzaj rolet górnych można zamontować w dowolnym budynku, jednak kosztowne przebudowy mogą nie tylko znacząco zwiększyć koszt montażu ale też mogą całkowicie zniechęcić do zakupu rolet. Odpowiedni moment na zamontowanie rolet zewnętrznych w dużym stopniu uwarunkowany jest rodzajem, który został wybrany. Wyjątkiem są rolety adaptacyjne, te nie wymagają żadnej ingerencji w strukturę budynku. Dlatego można je bez większego trudu zamontować na każdym etapie budowy, a co ważniejsze w budynku, który jest już ocieplony i ma wykończoną elewację. A kiedy jest najlepszy moment na montaż rolet nadstawnych i podtynkowych?

2.1. Rolety podtynkowe – najlepszy moment na ich montaż

Najlepszy moment na zainstalowanie rolet podtynkowych jest po montażu okien i przed wykonaniem ocieplenia budynku. Wynika to z faktu, że skrzynka rolety powinna być w całości przykryta warstwą ocieplenia – trzeba pamiętać o jej odpowiedniej grubości. Warto też poczekać z montażem rolet na wymiar kilka, kilkanaście dni po osadzeniu okien, dzięki czemu zdążą się one odpowiednio ułożyć. Może się bowiem zdarzyć, że niewłaściwie zamontowane okna zawężają się na szerokości w wyniku naporu pianki montażowej. Montaż rolet podtynkowych przed ociepleniem budynku ma jeszcze jedną zaletę – łatwiej jest rozprowadzić zasilanie, które w późniejszym etapie zostanie podłączone do puszki przyłączeniowej.

2.2. Rolety nadstawne – najlepszy moment na ich montaż

Rolety nadstawne (naokienne) straciły na popularności ustępując miejsca roletom podtynkowym. Wynika to z faktu, że ich montaż w już istniejącym budynku jest nie tylko kosztowny, ale co ważniejsze wymaga dużej ingerencji w stolarkę okienną. W przypadku budynku, który jest w trakcie powstawania sprawa wygląda nieco lepiej. Rolety nadstawne trzeba uwzględnić w projekcie (wysokość wnęki musi być odpowiednio powiększona o rozmiar skrzynki), a sam montaż należy wykonać już podczas wstawiania okien – rolety montowane są na okno i razem z nim osadzone są we wnęce okiennej. Ten typ rolet świetnie sprawdzi się również na dużych wysokościach, gdzie nie ma łatwego dostępu od strony zewnętrznej. W tym przypadku wszelkie czynności serwisowe mogą być wykonywane od wewnątrz pomieszczenia.

 

Podsumowując – nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie “Kiedy jest najlepszy moment na zamontowanie rolet zewnętrznych?”. Ponieważ uwarunkowana jest ona od kilku elementów takich jak:

 • etap budowy;
 • rodzaj wybranych rolet przednich;
 • dodatkowy budżet na dostosowanie budynku do wybranych rolet.

Jednak niezależnie od tego na jakie rolety się zdecydujesz to kupisz je bez większego trudu w sklepie Lagusto.pl. Korzystając z konfiguratora stworzysz rolety idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i wymagań, a w razie jakichkolwiek wątpliwości nasi specjaliści służą Ci pomocą. Pamiętaj, że kupując rolety zewnętrzne w sklepie internetowym Lagusto.pl. zyskujesz:

 • najlepszą jakość produktu;
 • konkurencyjną cenę;
 • szeroki wybór rozwiązań również wzorów i kolorów;
 • pomoc najlepszych ekspertów;
 • wsparcie przed, w trakcie i po zakupach;
 • rolety na wymiar;
 • darmową dostawę na terenie całej Polski.

 

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak