Kolor rolety a wnętrze pokoju: nasze porady

Kolor rolety a wnętrze pokoju: nasze porady

Często zastanawiamy się nad tym, jak moglibyśmy urządzić pokój, aby wyglądał przytulnie, elegancko i nowocześnie. Również nie każdy z nas ma wrodzony zmysł estety, który pomoże mu odnaleźć się w setkach wzorów i tkanin oraz wybrać idealne rozwiązanie dla swojego domu. W poniższym artykule przedstawiamy klucz doboru kolorystycznego rolet dzień – noc, rzymskich lub plis do pomieszczeń. Podpowiemy, czym należy się kierować przy zakupie rolet oraz jak należy je użytkować.

Układ monochromatyczny

To najpopularniejsze rozwiązanie, polegające na dopasowaniu koloru rolety do barwy ściany. Najczęściej sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, w których cały pokój jest biały/w odcieniach szarości i chcemy się konsekwentnie trzymać tej estetyki. Wobec tego polecamy zakup rolety rzymskiej, która pozwoli nam na wybranie wzoru na materiale (to opcja niedostępna w przypadku rolety plisowanej albo dzień – noc). Dla przełamania jednokolorowej tonacji warto zastosować materiał zdobiony złotymi/srebrnymi nićmi. Można również wybrać roletę rzymską z kwiatowymi motywami, które ożywią wnętrze zielenią. To rozwiązanie dla tych, którzy szare lub białe pomieszczenia przyozdabiają liściastymi kwiatami i chcieliby do tego nawiązać we wzorze rolety. Przy układzie monochromatycznym można zdecydować się na rolety rzymskie wykonane z materiału firanopodobnego – wówczas osiągniemy efekt delikatności oraz naturalnego nasłonecznienia pokoju. Jeżeli jednak oczekiwalibyśmy większej dozy prywatności, możemy zdecydować się na rolety rzymskie z tkaniny podgumowanej. Wówczas nie tylko będziemy się cieszyć intensywną barwą tkaniny, ale również ciepłem w pokoju – guma zatrzymuje chłód z zewnątrz i ciepło z pomieszczenia.

Układ harmonijny

Połączenie harmonijne polega na dobraniu przesłon w kolorze nawiązującym do barwy ścian. Jest to rozwiązanie dobre dla rolet rzymskich oraz rolet dzień – noc. Wówczas jeśli mamy żółtą farbę na ścianach, dobieramy roletę barwy kanarkowe lub jasnopomarańczowej, tak, aby widać było kolorystyczną harmonię. Taką opcję można zastosować przy zakupie rolet dzień – noc, ponieważ producenci zwykle produkują szeroki wachlarz jasnych barw materiału, rozjaśniających pomieszczenie. Zainstalowanie rolety dzień – noc pasuje do układu harmonijnego, ponieważ dzięki prowadnicy możemy ustalać ilość promieni słonecznych wpadających do pokoju, co wpłynie na jego stopniowe rozjaśnienie lub zaciemnienie (to również wpływa na kolorystykę w pokoju). Układ harmonijny wpływa kojąco i uspokajająco na mieszkańców. Zalecamy jego zastosowanie w sypialniach, pokojach prywatnych lub w pokoju dziecięcym. O układzie harmonijnym można pomyśleć również w przypadku posiadania miejsca do pracy w komputerem. Zgodnie z tym pomysłem, kiedy odwrócimy nasz wzrok od komputera, nasz wzrok nie będzie zmęczony kontrastem, ale skorzysta z kojącego wpływu kolorystycznej harmonii. Warto jednak pamiętać, że w przypadku korzystania z układu harmonijnego w domowym biurze, należałoby zainwestować w rolety plisowane. Montaż plis pozwoli nam na nieregularne wpuszczanie promieni słonecznych do pokoju. Umożliwi również ochronę sprzętów elektronicznych od przegrzewania się (może rzucać na nie cień, nie odcinając nas od źródła światła). To zwłaszcza cenna uwaga dla tych, którzy swoje gabinety do pracy urządzili w północnej stronie budynku i są narażeni na światło bezpośrednio celującego do okien.

Układ kontrastowy

Omawiane rozwiązanie nadaje się do pomieszczeń, które mają nas stymulować i pobudzać energetycznie. Układ kontrastowy może być zastosowany zarówno przy roletach dzień – noc, jak i przy roletach rzymskich i plisach. Polega on na dobraniu materiału zupełnie kontrastującego z barwą wnętrza pokoju. Zgodnie z tą zasadą, jeśli mamy szare lub białe farby na ścianach, dobierzemy roletę różową, pomarańczową lub zieloną. Układ kontrastowy sprawia, że roleta zostaje wyeksponowana i stanowi przełamanie jednolitego koloru ścian. Obcowanie z kontrastem barw wpływa na użytkowników pobudzająco oraz – jak się okazuje – inspirująco. Z takiego zestawienia kolorystycznego korzystają pracownicy w nowatorskich biurach, organizacjach i fundacjach, kiedy mają za zadanie wymyślać nowe i kreatywne projekty. Wobec tego układ kontrastowy zalecamy zastosować w biurze lub gabinecie. Możemy się również pokusić o jego wprowadzenie go w salonie. Kolorowa roleta dzień – noc pozwoli nam wtedy na ożywienie wnętrza i zainstalowanie barwnych akcentów w akcesoriach wystroju, na przykład kolorowych donic albo koszów na bibeloty czy dokumenty.

Układ trzech kolorów

Ostatnie z rozwiązań jest stosowane we wnętrzach typu loft. Można je zaaplikować do każdego rodzaju rolety wewnętrznej. Polega ono na tym, aby w pomieszczeniu znajdowały się przedmioty i ściany utrzymywane jedynie w trzech kolorach, np. w brązowym i kawowym. Wobec tego trzecim kolorem mogłaby być na przykład roleta rzymska ze złotymi zdobieniami albo roleta dzień – noc o barwie śmietankowej. Trójkowy układ barw nadaje pomieszczeniu stylowości oraz sprawia, że pomieszczenie zawsze wydaje się dobrze zorganizowane i uporządkowane. To rozwiązanie sprawdza się w pokojach gościnnych, kiedy chcielibyśmy wprowadzić porządek szybko i sprawnie. Wówczas wystarczy przełożyć jedynie kilka przedmiotów i układanie mamy już za sobą – gościom zawsze się wydaje, że pomieszczenie jest eleganckie a jego układ przemyślany.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak