Spis treści
Rolety dzień – noc są najczęściej kupowanym typem osłon wewnętrznych. Zazwyczaj wiszą w naszych oknach długo, sprawnie i bez zarzutu. Można je łatwo zamontować oraz nie trzeba zbyt wiele zbytnio się angażować w ich konserwację. Jednak co w przypadku, w którym nasze rolety stają się już nieco wysłużone? Jak odświeżyć ich wygląd? Jak je czyścić? Oraz – co zrobić, kiedy mechanizm zaczyna zwijać roletę nieprawidłowo? W poniższym artykule przedstawiamy Państwu odpowiedzi na te pytania, starając się zwrócić uwagę na każdy, niezbędny aspekt konserwacji przesłon.
Roleta dzień – noc i walka z tłustymi plamami
Jak każdy materiał, tkanina rolety również jest narażona na kontakt z brudem, kurzem oraz zaplamieniami. Zależnie od tego, w jakim pokoju montujemy naszą roletę, możemy się spotkać z różnymi typami zabrudzeń. Poniżej przedstawiamy proste rady dotyczące czyszczenia przesłon dzień – noc.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że zazwyczaj tkaniny rolet wewnętrznych są zabezpieczane przed brudem. To oznacza, że ich powierzchnia jest obustronnie pokryta ochronną warstwą impregnatu. Jeżeli więc nasza roleta dzień – noc wisi w kuchni i mamy do czynienia z tłustą plamą (na przykład – po żywności), powinniśmy delikatnie zmoczyć ścierkę w letniej wodzie oraz nasączyć ją płynem do mycia naczyń. Substancja powinna skutecznie rozpuścić tłuszcz, nie odkształcając tkaniny ani nie powodując w niej zmian. Warto jednak mieć na uwadze to, aby nie trzeć intensywnie ścierką o plamę. Może to spowodować mechaniczne usunięcie fragmentu warstwy impregnowanej. Jeżeli nie chcemy używać płynu do naczyń, plamę możemy natrzeć ciepłą wodę z odrobiną octu. Można też skorzystać z płynu do prania (lub płukania) delikatnych tkanin. Czyszczenie ścierką powinno trwać około trzech minut; ścierka może być wykonana z mikrofibry lub bawełny.
Cenną poradą jest też wyczyszczenie mniejszego fragmentu rolety, zlokalizowanego w jej niewidocznym miejscu (na przykład na rogu czy przy wałku przesłony). Może się okazać, że materiał rolety dzień – noc uległ z czasem zniszczeniu i bezpośrednie czyszczenie plamy w efekcie naszych działań może zostawić wyblakłe miejsce. Tak też może się zdarzyć w przypadku, w którym zakupiliśmy przesłonę z tańszej tkaniny. Wówczas warstwa impregnatu może być cieńsza i łatwiej zmywalna. Jeśli umyty przez nas wycinek rolety przeszedł test – i nie widać różnicy po myciu – możemy przejść do bezpośredniego czyszczenia plamy.
Warto mieć również na uwadze to, że jeśli tłusta plama zajmuje większą część rolety dzień – noc, wygodniej będzie zdjąć materiał i wyczyścić go na płaskiej powierzchni (stole lub podłodze). Będzie to dla nas mniej męczące i bardziej komfortowe, oraz zmniejszy ryzyko wygniecenia tkaniny. Pamiętajmy, że jeżeli materiał przesłony jest wygnieciony, może się nieprawidłowo zwijać. To z kolei doprowadzi do nieużyteczności rolety.
Usuwanie kurzu
Choć możemy zakupić roletę z materiałów naturalnych (lnopodobnych, bawełnianych), nawet w tym wypadku nie wolno nam jej prać w pralce. Przede wszystkim powoduje to odkształcenia, które sygnalizowaliśmy w poprzedniej części artykułu. Poza tym jednak, pranie przesłon typu dzień – noc, nawet w trybie „delikatnym” (trzydziestu stopni), doprowadzi do rozpuszczenia impregnatu z warstwy tkaniny. Zazwyczaj wyprana roleta nie nadaje się już do dalszego korzystania. Jest pognieciona, wyblakła i co chwilę lgnie do niej kurz.
Jeżeli jednak widzimy, że nasze rolety dzień – noc są zakurzone, powinniśmy je oczyścić za pomocą odkurzacza. Aby do tego doprowadzić, musimy maksymalnie rozwinąć materiał naszych przesłon. Jeśli chcemy wygodniej przyjrzeć się stopniu zakurzenia, możemy ustawić rolety na tryb „noc”. Wówczas przystawiamy do rolety odkurzacz ustawiony na najniższą możliwą noc oraz wystawiamy z jego szczoteczki. W dalszej kolejności przesuwamy szczoteczkami po pasach tkaniny, skutecznie usuwając z niej kurz. Jeśli zabrudzeń nie jest zbyt wiele, możemy je zrzucić z rolety za pomocą szczoteczki lub miotełki. Za każdym razem pamiętamy jednak, aby omiatać brud, a nie go z nich szorować. Doprowadzi to do powyciągania włókien tkaniny oraz zniszczenia się materiału.
Konserwacja rozregulowanej rolety
Co jednak w przypadku, w którym pasy naszej rolety rozwijają się nierównomiernie? „Dzień” nachodzi na „noc”. Staje się tak w wypadku, w którym mechanizm przesłony (zazwyczaj w kasecie) blokuje się narastającym kurzem – dlatego też podkreślamy potrzebę regularnego czyszczenia.
W takim przypadku należy wspiąć się na górę rolety oraz odblokować zaślepki znajdujące się po bokach wału. Będzie się to znajdowało zaraz obok prowadnic. Po zdjęciu plastiku powinniśmy zobaczyć pokrętło do nawijania materiału. W dalszej kolejności musimy kręcić pokrętłem tak długo, aż nasza cała roleta się nie wyprostuje – należy ją całą rozwinąć i ustawić na tryb „nocny”. Później pozostaje nam jedynie zamontować powtórnie zaślepki oraz sprawdzić, czy mechanizm działa przy użyciu prowadnic. Jeśli jednak wykonaliśmy czynności tak, jak to przedstawiamy, wszystko powinno być w porządku – będziemy mogli dalej cieszyć się sprawną i czystą roletą dzień – noc.