Odświeżanie wnętrza na wiosnę: koloroterapia z roletą rzymską

Odświeżanie wnętrza na wiosnę: koloroterapia z roletą rzymską

Otaczająca rzeczywistość zmusza nas do częstego przebywania w domu oraz do otaczania się znanymi przedmiotami i kolorami. Warto zadbać na wiosnę o odświeżenie swojego wnętrza – zadbanie o dobrze skrojone i barwne rolety. Mogą one nam nadać trochę wigoru i energii, nawet w deszczowe dni. W poniższym artykule przedstawiamy Państwu szybki przepis na zmianę swojego wnętrza. Proponujemy wymianę domowych firan i zużytych przesłon na eleganckie rolety rzymskie. Nawiążemy przy tym do myśli związanej z nowoczesną koloroterapią, a więc do przekonania o tym, że kontakt z różnorodnymi barwami może poprawiać nasz nastrój i samopoczucie.

Odmiana na wiosnę?

Marzec i kwiecień zazwyczaj są miesiącami, w których dochodzi w nas do przesilenia energetycznego. Jesteśmy zmęczeni długimi, zimowymi miesiącami w domu i chcemy lepiej czuć się w pomieszczeniach, w których przebywamy. Budząca się za oknami przyroda inspiruje nasz zmysł kreatywności. Przez to zazwyczaj chcemy przenieść odrobinę zieleni i słońca do naszego wnętrza – aby je ocieplić i nadać mu odrobiny energii.

Nie ma lepszego rozwiązania niż wymiana dawnych przesłon i firan na nowoczesne rolety rzymskie. Dlaczego to właśnie je polecamy na odświeżenie wnętrza? Z jaką ofertą kolorystyczną się wiążą? Czy ich obsługa nie doda nam aby dodatkowej pracy? Śpieszymy z odpowiedziami.

Rolety rzymska – połączenie tradycji z nowoczesnością

Choć możemy być przyzwyczajeni do tradycyjnych firan i zasłon, musimy przyznać, że ich eksploatacja może być uciążliwa. Pranie, rozwieszanie i męczenie się z długim materiałem sprawia, że zaczynamy się zastanawiać nad prostszym i wygodniejszym rozwiązaniem. To z kolei oferuje roleta rzymska. Jest to przesłona elegancka, łatwa w użytkowaniu i stosunkowo prosta w czyszczeniu. Jeżeli jednak jesteśmy sentymentalnie przywiązani do firan i zasłon, możemy zaopatrzyć się w roletę rzymską typu duo. Składa się ona z dwóch warstw, w której pierwsza – grubsza – ma zazwyczaj wyrazisty kolor oraz pełni funkcję blokującą światło. Druga część przesłony jest zazwyczaj uszyta z delikatnego materiału woalowego (firanopodobnego) – również może być ozdobiona koronkami lub wzorami. Do takiej rolety dołączone zostają dwie prowadnice, zwisające po obu jej bokach. Wówczas podniesienie jednej z nich spowoduje ruch wybranej przez nas warstwy materiału.

Warto pamiętać, że rolety rzymskie nadają wnętrzu klasy i elegancji, choć niekoniecznie wiążą się z przepychem. Obecnie na rynku bardzo łatwo o znalezienie przesłony tego typu w rozsądnej cenie, na którą może sobie pozwolić większość z klientów. Oczywiście koszt wzrasta proporcjonalnie do tego, jak szeroka i długa ma być zamawiana roleta.

Zazwyczaj do ceny dochodzi również jej „personalizacja”. Możemy sami wybrać jej kolor, wzór oraz ozdobienie. Jeżeli chcemy odświeżyć pokój dziecka, możemy zamówić roletę rzymską z nadrukowanym wzorem postaci bajkowej – na przykład Kubusia Puchatka. Jeśli jednak chcemy nadać naszemu wnętrzu nowego wyglądu, ale nie przepadamy za krzykliwymi kolorami ani mocnymi wzorami, warto zdecydować się na zakup rolety rzymskiej przetykanej od czasu do czasu złotymi lub srebrnymi nićmi. To wywoła wrażenie tzw. dyskretnej elegancji. Otrzymamy więc zmianę wizualną oraz odświeżenie wnętrza za jednym razem.

Co z kolorami?

Zasadniczo wybór koloru rolety zależy od naszego gustu oraz uznania. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet psychologicznie udowodniono wpływ pomiędzy samopoczuciem a otaczającym nas barwami. Jeśli więc będziemy więc przebywać we wnętrzach ponurych, w spadnie nam poziom serotoniny (odpowiadającej za dobre samopoczucie) a podniesie się wydzielanie melatoniny, doprowadzającej nas do senności. W związku z tym warto zadbać o to, aby na wiosnę otaczać się jasnymi i pogodnymi kolorami, motywującymi nas do wstania z łóżka w dobrym humorze.

Jeśli lubimy klasycznie urządzane wnętrza – z białymi lub szarymi ścianami – możemy utrzymać tę kolorystykę. Wówczas warto dobrać jasne rolety rzymskie, przetykane na przykład wyżej wymienianymi srebrnymi lub białymi nićmi. To podkreśli elegancki wymiar pomieszczenia. Można również przełamać biel ścian energetycznym kolorem – różowym lub niebieskim, łączącym się z akcesoriami w naszym domu. Klienci, którzy posiadają w domu wiele roślin, mogą zakupić rolety rzymskie wykonane z naturalnych tworzyw (len, bawełna), ozdobionych wzorami kwiatowymi. Takie rozwiązanie nawiąże tematycznie do wnętrza oraz wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie, podkreślając kontakt z zielenią i naturą.

Barwy na wiosnę powinny być jasne, optymistyczne, energetyczne. Nie oznacza to, że muszą być krzykliwe lub agresywne – to z kolei nie pozwalałoby nam się skupić i rozpraszało nas przy pracy lub wypoczynku. Należy jednak pamiętać o tym, że to, czym się otaczamy, ma wpływ na nasze samopoczucie i pracę umysłu. Warto więc przejrzeć asortyment producenta rolet rzymskich i przemyśleć to, jakimi barwami (i wzorami) chcemy ozdobić na tę wiosnę nasze pokoje.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak