Spis treści
Urządzając mieszkanie, zastanawiamy się nad tym, czym powinniśmy zasłonić okna – roletami dzień-noc, firanami czy może żaluzjami? Czy lepiej jest jednak postawić na nowatorskie rolety (dzień-noc, rzymskie, plisy)? Jak się okazuje, nieraz tradycyjne rozwiązania mogą naprzykrzać nam wielu trudności. W przypadku firan będą to szkodliwe alergeny, nadmierna prześwitywalność oraz konieczność prania. W przypadku rolet dzień-noc trudno mówić o takich problemach. O tym, jak je czyścić, oraz jakie mają wady i zalety, można przeczytać w naszym poradniku lagusto. Teraz jednak opowiemy Państwu o tym, czym warto się kierować przy wyborze rolet typu dzień-noc. Czy czymś się różnią? Które są bardziej odpowiednie dla naszych pomieszczeń? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.
Propozycja pierwsza: Rolety dzień-noc typu klasycznego
To klasyczne rozwiązanie wśród modeli rolet dzień – noc odznacza się praktycznością oraz solidnym montażem. Dla odróżenienia w stosunku do rolety mini (również: dzień – noc), typ klasyczny montuje się bezpośrednio na ścianie. Wiąże się to z tym, że rolety w tej wersji są przeznaczone do dużych, albo – przynajmniej – standardowych okien. Takie założenie sprawia, że klasyczna roleta dzień – noc musi umieć pokryć jak największą powierzchnię okna, z wysokością nieraz dochodzącej nawet do prawie trzech metrów. Orientację w rozmiarach rolet dzień – noc można znaleźć najczęściej jej opisie pod galerią na stronie internetowej, lub uzyskać informację od pracownika sklepu. Rolety typu klasycznego stanowią nieskomplikowane rozwiązanie przy urządzaniu mieszkania. Warto zastosować je w salonie, kuchni lub pokoju przechodnim – wówczas mechanizm „dzień – noc” moduluje ilość światła wpadającego do najważniejszych pomieszczeń domu.
Propozycja druga: Rolety dzień-noc mini z żyłką
Ten typ rolet jest zdecydowanie najtańszy oraz – można powiedzieć – najprzyjemniejszy w montażu. Rolety dzień – noc typu „mini” mają zgrabny i estetyczny wygląd. Instalacja przebiega bezinwazyjnie, polegając na umieszczeniu sprzętu bezpośrednio na ramie okna. Górny wałek, na którym zwija się miniroleta, nie jest niczym zabudowany ani osłonięty, co ułatwia nam wgląd w działanie mechanizmu. Cechą charakterystyczną tego typu rolety dzień-noc jest zamieszczona obok materiału prowadnica żyłkowa. Objaśnijmy: przewijanie żyłki w dół wywołuje tytułowy efekt „dzień – noc”, co oznacza, że to my sami mamy wpływ na ilość prześwitu słonecznego. Rolety „mini” są również niezwykle łatwe w demontażu, co stanowi pozytywną wartość dla tych z Państwa, którzy często się przeprowadzają lub zmieniają wystrój. Rolety dzień – noc typu mini można montować w pomieszczeniach takich, jak: łazienka (małe okienko), pokój dziecięcy, przedpokój. Mechanizm „dzień – noc” w tej wersji świetnie sprawdzi się również w domku wakacyjnym lub altance: będzie dawał nam zarówno ochronę przed słońcem, jak i przed wzrokiem innych turystów.
Propozycja trzecia: Rolety dzień-noc w kasecie (klasyczne)
Jak sama nazwa wskazuje, ten typ rolety dzień – noc ma, dla odmiany, zabudowany mechanizm zwijania. To oznacza, że górny wałek rolety jest osłonięty kasetą. Jest to rozwiązanie dla estetów, którzy dbają o wygląd i schludność w pokoju (kasetę rolety dzień – noc wystarczy jedynie przetrzeć mokrą szmatką aby zachowywała czystość). Podobnie do typu klasycznego rolety dzień – noc wersja z kasetą jest przeznaczona do okien o dużej powierzchni. Również warto zamieścić ją w pomieszczeniach tzw. reprezentatywnych, gdzie mechanizm rolety dzień – noc pozwala na modulację ilości światła z zewnątrz. Tym bardziej, jeżeli myślimy o montażu w salonie lub pokoju dziecięcym, roleta zapewni nam prywatność i sprawi, że nikt nie będzie nam zaglądał do domu. Należy jednak zaznaczyć, że typ z kasetką w roletach dzień – noc nie jest zalecany osobom, które często zmieniają wystrój (i przy tym, rolety). Na dłuższą metę montaż i demontaż rolet może być uciążliwy i doprowadzić do zniszczenia sprzętu. Jeżeli jednak ten typ sprzętu stanowi naszą decyzję, wtedy możemy się cieszyć ładnym doznaniem estetycznym – rolety dzień – noc w kasecie są najbardziej eleganckimi z rolet.
Propozycja czwarta: Rolety dzień-noc w kasecie (na ramę okna)
Ostatnia już z naszych propozycji ma ten sam mechanizm, co poprzednia. W istocie rolety dzień – noc różnią się głównie szczegółami w montażu, obecnością kasety oraz przeznaczeniem. Gdzie zatem moglibyśmy zamontować ostatatni typ rolety w kasecie?
Można go zainstalować na ramach dużych okien, w salonie lub w pokoju dziecięcym. Ten konkretny rodzaj rolety dzień – noc pozostaje łatwy do czyszczenia, ponieważ kaseta jest z aluminium lub materiału PVC. Zamiast żyłki – jak w przypadku poprzednich rolet– występuje tutaj elegancka prowadnica, wygodna w obsłudze oraz ułatwiająca szybką zmianę trybu „noc – dzień”. Natomiast jednak należy pamiętać o tym, że w przypadku zmiany zdania trudno jest zdemontować rolety z ramy okna. Pianka klejąca może silnie przylgnąć do ramy, co gwarantuje nam jej długie i żmudne czyszczenie. Mając to w pamięci jednak nie należy się zrażać – rolety dzień – noc w kasecie na ramę okna są proste w montaży, wygodne w obsłudze i wywołują wrażenie miłe dla oka.
Wybierając typ rolety dzień – noc należy więc zastanowić się nad ich przeznaczeniem (do jakiego pomieszczenia chcemy ją zainstalować), nad ilością wpuszczanego światła (tryb „dzień – noc”) oraz nad potencjalnym miejscem jej montażu (ściana czy rama okna). Ważne jest również to, czy zależy nam na elegancji (opcja z kasetą) czy też na prostocie i funkcjonalności (klasyczne lub mini). Jedno jest jednak pewne. Niezależnie od Państwa decyzji, opisywane rolety stanowią najpopularniejsze obecnie rozwiązanie na rynku, są w przystępnych cenach oraz dają gwarancję dobrej jakości. Ostatecznie też – rolety dzień – noc nie wymagają ich prania czy ciągłego zawieszania, jak to bywa z dobrze nam już znanymi firanami.