Pięć podstawowych faktów na temat rolet dzień – noc

Pięć podstawowych faktów na temat rolet dzień – noc

Nie trudno o rozległy wybór rolet na rynku wnętrzarskim. Funkcjonują – między innymi – rolety dzień – noc, rolety plisowane i rolety rzymskie. W tym artykule zajmiemy się omówieniem pierwszego typu rolet. Przedstawiamy w nim pięć podstawowych faktów na temat rolet dzień – noc. Sprawdzimy, na czym polega tytułowy mechanizm „dzień – noc” oraz jakie są zalety i wady takiej instalacji. Dowiemy się również, czy sprzęt ten jest zalecany są do pomieszczeń, które mamy w domu, oraz poznamy techniki jego konserwacji. Zachęcamy więc do zapoznania się z poniższymi faktami.

 

  1. Rolety dzień – noc są łatwe w montażu

Przede wszystkim należy stwierdzić, że rolety dzień – noc, jak żadne inne, są bardzo łatwe w montażu. Ponieważ jednak różnią się rodzajami, musimy uprzedzić: rolety dzień – noc typu klasycznego oraz te z dołączoną kasetą montujemy bezpośrednio do ściany. Wiąże się to z tym, że ich materiał  – przesuwany z modulacją światła typu „dzień – noc” – ma pokrywać jak największą powierzchnię dużego okna. W związku z tym montaż rolet musi być jak najsolidniejszy. Wyróżniamy również rolety dzień – noc typu mini oraz z kasetką przytwierdzane do ramy okna. Takie rozwiązanie jest wygodniejsze w instalacji dla przeciętnego domownika. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli planujemy przeprowadzki albo zmiany w estetyce domu, demontaż rolet może być uciążliwy: trudno jest domyć resztki pianki klejącej na ramie okna.

  1. Można je nabyć w przystępnej cenie

W porównaniu z innymi, rolety dzień – noc stanowią jedno z najtańszych rozwiązań na rynku. Cena rolet różni się w zależności od tego, czy: jest ona przeznaczona do dużego/ małego okna; zamierzamy ją zamontować na oknie wymiarowym czy też nie; zależy nam, żeby do rolety dzień – noc dołączona była kaseta z PCV albo aluminum; wybieramy sprzęt przytwierdzany do ściany lub do ramy okiennej. Warto pamiętać, że zakup rolety najczęściej jest spersonalizowanym procesem. To oznacza, że to my podajemy potrzebny rozmiar, kolor i preferencję użytkowniczą. Trzeba też wiedzieć, że rolety tego typu mogą też mieć odpowiednio dobrane do wnętrza kolory kaset, co się liczy, jeżeli zależy nam na estetyce w salonie lub pokoju dziecięcym. Cena rolet dzień – noc wzrasta również (choć często nieznacznie), jeżeli mamy je wykonane na zamówienie.

  1. Pasują nawet do niewymiarowych okien

Dla tych, którzy posiadają w domu okna o niestandardowym kształcie, wybór rolet dzień – noc wymaga dodatkowego rozpoznanie w doborze i typie produktu. W przypadku takich okien zalecamy kupno rolet dzień – noc z kasetą lub tych typu klasycznego. W pierwszym przypadku kaseta zapewnia nam stabilizację oraz – dzięki pomocy producenta – może być dostosowana do kształtu okien trójkątnych lub trapezoidalnych. W przypadku rolety dzień – noc z kasetą prowadnice są montowane po obu stronach materiału. Wówczas kaseta jest montowana przy dłuższym boku trójkąta a materiał „dzień – noc” zaciągany jest po skosie od środka. Jeżeli jednak ktoś chciałby mieć rolety tej opcji, a posiada w domu równie niestandardowe, bo okrągłe okna, wówczas może zdecydować się na zakup innego typu: rolet dzień – noc z widoczną rolką, tzw. klasycznych. Należy jednak pamiętać o tym, żeby wałek do zwijania zamontować wysoko nad oknem. Wtedy pokryje ono całość jego powierzchni i nie będzie się tak rzucać w oczy. Rolety dzień – noc stanowią dobre związanie w każdym przypadku okien niestandardowych: możemy je montować na przykład w łazience, na poddaszu lub w stryszku.

  1. Są wygodne w czyszczeniu

Rolety dzień – noc to nie firany, które trzeba prać i regularnie rozwieszać. Szczęśliwie można je jedynie odkurzać lub przecierać mokrą szmatką. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że rolety, zwłaszcza te o jasnych kolorach, mogą się łatwo przykurzyć. Nadmernie składowany kurz powoduje, że mechanizm „dzień – noc” przestaje działać i zacina się prowadnica. Wobec tego raz na dwa tygodnie warto rozwinąć materiał i wyczyścić go odkurzaczem, ustawionym na najniższą moc. Odkurzacz powinien być wtedy z wystawioną miotełką/szczoteczką, ponieważ wtedy zrzuca kurz i nie naraża tkaniny rolety dzień – noc na zniszczenie włókien. Materiał warto również przecierać mokrą szmatką. Pamiętajmy jednak, żeby kontakt z wodą stosować delikatnie – tworzywo rolety jest impregnowane, więc nie powinniśmy go nazbyt rozmaczać. Na koniec warto pamiętać również o tym, żeby rolet dzień – noc nigdy nie prać w pralce. W ten sposób pozaginamy i zniekształcimy ich materiał. Choć wydaje się, że konserwacja materiału może być uciążliwa, w praktyce tak nie jest; są to drobne i nieczasochłonne czynności.

  1. Pomoc w zachowaniu prywatności domowników

Ostatni fakt stanowi kluczową zaletę w wyborze rolety dzień – noc. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o mechanizm modulacji wpuszczania promieni słonecznych do domu, zwany również „dzień – noc”. To my sami decydujemy o tym, jak bardzo chcemy nasłonecznić naszą powierzchnię do życia. Jeżeli wybierzemy ciemny materiał rolety, nawet w słoneczny dzień możemy mieć wrażenie, że na zewnątrz panuje ciemność. Materiały te, pomimo różnobarwnych kolorów, przepuszczają światło tylko wtedy, kiedy tego chcemy. Tak samo: zaletą „dzień – noc” jest to, że jasna tkanina pomiędzy ciemnymi fragmentami materiału jest transparenta, ale wyłącznie dla nas.  Dzięki rolecie dzień – noc sąsiedzi nie widzą tego, co się dzieje w naszym domu. Poprzez użycie prowadnic żyłkowych lub koralikowych możemy w dowolnym momencie sterować mechanizmem i dbać zarówno o nasłonecznienie domu, jak i o naszą prywatność.

 

Rolety dzień – noc mają więc wiele zalet, które można sprowadzić do pięciu podstawowych faktów: pomagają zachować naszą prywatność, są wygodne w czyszczeniu, pasują nawet do niewymiarowych okien, są łatwe w montażu i można je nabyć w rozsądnej cenie. Pamiętajmy jednak, że najlepiej jest kupować rolety dzień – noc z pomocą producenta/pracownika sklepu z roletami. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup samodzielny, w naszym poradniku można znaleźć dalsze instrukcje dotyczące ich kupna i doboru.

 

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak