Plisy na oknach dachowych

Plisy na oknach dachowych

Choć montaż przesłon na oknach dachowych może wydawać się skomplikowany, w praktyce proces ten trwa około dziesięciu minut. Mimo że jest to okno nietypowe, można łatwo znaleźć na nie roletę. Którą? Najodpowiednieszym typem jest plisa, łatwo dostosowalna do niestandardowych okien i odchyleń. Jakie są więc zalety rolety plisowanej w oknie dachowym? Jak ją obsługiwać i zamontować? Zapraszamy do lektury artykułu.

Plisa – najlepsze rozwiązanie

Okno na poddaszu to oczywista zaleta domu. Dzięki przepuszczaniu światła możemy z łatwością zaadaptować domowy stryszek na potrzeby swojego gabinetu lub pokoju dziecięcego. Jednak głównym problemem w kontekście posiadania okna dachowego jest walka z przegrzewaniem pomieszczenia, narażonego nieraz na intensywny kontakt z promieniami słonecznymi. Jak temu zapobiec?

Wydaje się, że spośród wszystkich typów rolet wewnętrznych – rzymskich, dzień-noc i plisów, ta ostatnia jest najbardziej dostosowana do montażu w oknie dachowym. Jej obsługa jest intuicyjna, montaż nie trwa długo a materiał skutecznie stabilizuje temperaturę w pomieszczeniu. W jaki sposób więc przebiega zakładanie plisów na okno dachowe?

Montaż rolety plisowanej

Plisę można zainstalować na oknie dachowym inwazyjnie (poprzez wkręt do nadproża czy ściany) lub bezinwazyjnie. Ta druga metoda jest wygodniejsza i bardziej zalecana – trwa krócej i lepiej nadaje się do okien niestandardowych. Roletę plisowaną można przykleić do ramy okna. Najczęściej przesłona do okna dachowego będzie się znajdować w zabudowanej kasecie, dzięki czemu ukniniemy jej niewygodnego zwisana. Obok pasma materiału będzie znajdowała się również prowadnice – najczęściej koralikowe – dzięki którym będziemy mogli podnosić lub rozwijać roletę. Zaletą plisów jest to, że mogą być one zwijane dwustronnie. To oznacza, że możemy, na przykład, rozwinąć tylko górną partię rolety, lub tylko dolną – zaleznie od naszych preferencji. Jeżeli nasze okno dachowe ma oryginalny kształt (trapezoidalny, okrągły lub trójkątny), plisa będzie się zwijała od boku w stronę środka. Demontaż rolety następuje poprzez odklejenie jej od ramy okna. W przypadku, w którym na ramie zostanie jeszcze pianka klejąca (po kasecie), niechciane zanieczyszczenia można zmyć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

Ochrona przez przegrzewaniem

Rolety plisowane, poza oczywistą ochroną przed cudzym wzrokiem, chronią również przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczenia. Jest to problem najczęściej kojarzony z użytkowaniem poddaszy.

Podczas wybierania rolety należy upewnić się, że jest ona wykonana z materiału blokującego nadmierny przesył ciepła. Przykładami takich materiałów są plisy wykonane z tekstury posrebrzanej, honeycomb lub blackout. Na czym polega ich działanie?

Przede wszystkim materiał rolet plisowanych jest pokryty charakterystycznym podgumowaniem. Jak wiadomo, guma absorbuje ciepło, toteż stanowi świetny izolator dla poddasza. Klienci zainteresowani plisami mogą wybrać wariant „miodowy”, czyli wykonany z materiału honeycomb. Polega to na podwójności tkaniny – obie jej warstwy są wypełnione gumą, co z boku przypomina plaster miodu. W ramach tego rozwiązania roleta przechwytuje ciepło i nie przepuszcza go dalej. Honeycomb to tworzywo eleganckie, na którym nawet nie widać żyłek związanych z prowadnicami. To dobre rozwiązanie do poddasza, choć może być kosztowne. Innym pomysłem może być zakup plisów podgumowanych blackout, czyli kompletnie odcinających użytkowników od światła, nawet pomimo jasnego koloru rolety. Tkanina ta jest najskuteczniejsza, jeżeli chodzi o natychmiastowe usunięcie wszelkich niechcianych promieni słonecznych w pomieszczeniu. Jednak najczęściej wybieraną opcją „na dach” jest zakup plisów posrebrzanych. Polega to na wyborze rolety, której jedna strona jest pokryta srebrną warstwą izolującą. Taka plisa na poddaszu odbija świało słoneczne i nie wpuszcza go do domu. Barwę srebrną łatwo da się zauważyć ze strony zewnętrznej domu, jednak to nie znaczy, że cała roleta musi być utrzymana w kolorze srebra. Strona wewnętrza może być barwna według naszego uznania.

Znaczenie regulacji temperatury

Choć zasadniczo przesłony powinny nas chronić przed wpuszczanymi promieniami słonecznymi, w przypadku rolet dachowych ma to szczególne znaczenie. Poddasze to pomieszczenie najczęściej przegrzewane, najbardziej narażone na kontakt ze słońcem. Zamontowanie tam rolety plisowanej (posrebrzanej lub podgumowanej) może obniżyć temperaturę pomieszczenia nawet do pięciu stopni celcjusza. Mechanizm ten działa również w drugą stronę – w zimne dni plisa pozwoli nam utrzymać neutralny poziom ciepła w pokoju, nie wypuszczając nagrzanego powietrza przez szybę okna. Wybór plis pozwoli nam więc zaoszczędzić nie tylko na ogrzewaniu poddasza, ale także na ochładzaniu go klimatyzacją.

Spośród wszystkich typów rolet wewnętrznych to plisy najlepiej sprawdzają się na poddaszu. Montowane blisko szyby najczęściej w stu procentach pokrywają powierzchnię prześwitu, zasłaniając niechciane światło oraz miejsca „ucieczki” ciepła. Rozwiązanie to jest łatwe w montażu (i demontażu) oraz utrzymaniu. Przede wszystkim jednak pozwala regulować temperaturę pomieszczenia, co jest bezcenne, jeżeli spędzamy dużo czasu na naszym zaadaptowanym poddaszu.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak