Podwójne rolety rzymskie – wszystko, co warto wiedzieć

Podwójne rolety rzymskie – wszystko, co warto wiedzieć

Czy można uzyskać efekt jak przy stosowaniu zasłon i firanek, wieszając w oknie roletę? Jak najbardziej jest to możliwe. Wystarczy wybrać podwójne rolety rzymskie, nazywane również roletami rzymskimi duo. Ten typ rolet wewnętrznych oferuje o wiele więcej niż zwykłe rolety. Dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów tkanin, podwójna roleta rzymska może rozpraszać światło lub skutecznie blokować jego dostęp do wnętrza. Co warto wiedzieć o roletach rzymskich duo?

Co to jest podwójna roleta rzymska?

Podwójna roleta rzymska to typ rolety wewnętrznej łączącej w sobie funkcję firany i zasłony. Zbudowana jest z dwóch płacht materiału o różnej grubości i przepuszczalności światła. Każda z nich może być podnoszona i opuszczana do odpowiadającego Ci poziomu. Woal po rozwinięciu chroni wnętrze przed wzrokiem osób znajdujących się na zewnątrz budynku. Dodatkowo rozprasza światło słoneczne, nie zaciemniając za bardzo pomieszczenia.

Jak zbudowana jest podwójna roleta rzymska?

Podwójna, przyciemniająca roleta rzymska ma budowę podobną do typowej rolety rzymskiej. Różni się natomiast tym, że zamiast jednej tkaniny, podnosi i opuszcza się dwa rodzaje materiału. Na wierzchu rolety rzymskiej typu duo znajduje się tkanina dekoracyjna, która zaciemnia wnętrze i pozwala za zachowanie intymności wieczorem. Pod nią, bliżej szyby okna, umieszczona jest cienka, transparentna tkanina firanowa. Rozmiar tkaniny znajdującej się pod spodem, czyli woalu, jest węższy i krótszy o koło 1 centymetr od tkaniny z wierzchu.

Jak steruje się roletą rzymską duo?

Jeśli chodzi o sterowanie podwójną roletą rzymską, na rynku dostępne są różne rozwiązania. Obecnie najczęściej stosuje się pojedynczy lub podwójny system zwijania. W pierwszym przypadku obie tkaniny rolety rzymskiej duo sterowane są niezależnie od siebie tym samym dwukierunkowym mechanizmem. Jak to możliwe? Posiadają one jeden łańcuszek – po obróceniu go w jednym kierunku, ponosić i opuszczać można tkaninę zasłonową. Przekręcając go w drugą stronę, regulować można woal. Przy wyborze rolety rzymskiej duo z podwójnym mechanizmem sterowania regulować będziesz ją za pomocą dwóch różnych sznurków czy łańcuszków. Jeden doczepiony będzie do rolki woalu, a drugi do rolki tkaniny zasłonowej.

Jak zamontować podwójną roletę rzymską?

Podwójną roletę rzymską można zamontować na kilka sposobów. Czynność tę wykonuje się podobnie jak w przypadku zwyczajnych, pojedynczych rolet rzymskich czy innego typu rolet wewnętrznych. Rolety rzymskie duo możesz zamontować więc za pomocą specjalnych wsporników/haków do ściany, sufitu lub wnęki okiennej. Po ich przywierceniu do płaskiej powierzchni przyczepia się do nich podwójną szynę/listwę rolety z rzepami. Do rzepów tych natomiast przyczepia się tkaniny – firanową i zasłonową. Rolety rzymskie duo można też inwazyjnie zamontować na ramie okiennej. Specjalne zaczepy rolety przywiercić musisz w takiej sytuacji do ramy okna. Do nich przyczepiasz listwę rolety rzymskiej duo, a do listwy za pomocą rzepów tkaniny woalową i dekoracyjną podwójnej rolety rzymskiej.

Jakie są zalety rolet rzymskich duo?

Rolety rzymskie duo mają wiele zalet. Największą jest to, że jeden produkt oferuje funkcje dwóch typów przesłon okiennych. Zamiast wieszać więc w oknie i firany, i zasłony, możesz zastosować podwójną roletę rzymską. Dzięki warstwie firanowej można rozpraszać światło słoneczne z zewnątrz, a warstwa zasłonowa chroni przez nadmiernym nasłonecznieniem i ciekawskim wzrokiem. Zastosowanie dwóch typów tkanin pozwala też na łatwą regulację poziomu zaciemnienia pomieszczenia do poziomu, który w konkretnej chwili najbardziej będzie Ci odpowiadać. Plusem rolet rzymskich duo jest także bezproblemowe czyszczenie. Tkaniny najczęściej można prać w pralce lub czyścić na mokro – o ile producent na metce nie zaznaczył inaczej.

Gdzie można zastosować podwójne rolety rzymskie?

Wybierając tkaniny z bogatej palety barw i wzorów można rolety rzymskie duo zastosować w pomieszczeniach różnego typu. Rolety rzymskie duo, zwłaszcza montowane we wnęce okiennej lub na ramie okna, to również doskonałe rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń. Przyczepienie mechanizmu regulacji w tych miejscach sprawia, że podwójna roleta rzymska nie wystaje poza obręb okna. Możesz ją więc wykorzystać tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania szerokiego karnisza i powieszenia standardowych zasłon.

Do jakiego stylu wnętrza pasują rolety rzymskie duo?

Rolety rzymskie duo pasują do niemal każdego stylu wnętrza. To, czy będą one dobrze wyglądać w wybranej przestrzeni, zależy bowiem nie od typu rolety, ale od tkanin, które wybierzesz. Gładkie, bez zdobień i w neutralnych kolorach tkaniny rolet rzymskich duo pasują do wnętrz w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Podwójne rolety rzymskie z dekoracyjną, wzorzystą (zwłaszcza w kwiaty) tkaniną lepiej sprawdzą się natomiast w aranżacjach w stylu wiejskim, rustykalnym czy angielskim.

Do stylu glamour warto wybierać rolety rzymskie duo z ozdobnymi tkaninami (np. z brokatową nitką) w mocnych kolorach takich jak fiolet, czerń, grafitowy szary. Do stylu skandynawskiego najlepiej pasować będą natomiast podwójne rolety rzymskie w jasnych barwach, np. białe rolety rzymskie duo, kremowe podwójne rolet rzymskie czy szare rolety duo.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak