Rolety automatycznie sterowane – co warto wiedzieć?

Rolety automatycznie sterowane – co warto wiedzieć?

Jednym z okiennych trendów na 2020 rok będą automatycznie sterowane rolety wewnętrzne, takie jak elektryczne rolety rzymskie, rolety wolno wiszące czy nawet żaluzje drewniane. Jeszcze kilka lat temu stosowanie silników pomocnych przy zwijaniu i rozwijaniu rolety powszechne było głównie w przypadku rolet zewnętrznych. Obecnie, między innymi dzięki obniżeniu cen oraz coraz większemu wyborowi osprzętu, coraz częściej stosuje się je również przy roletach wewnętrznych różnego typu.

Co warto wiedzieć o wewnętrznych roletach automatycznych? Jakie rodzaje sterowania można zainstalować? Jakie są zalety wewnętrznych rolet elektrycznych?

Rolety wewnętrzne elektryczne a mechaniczne

Podstawową różnicą między standardowymi roletami wewnętrznymi a roletami wewnętrznymi sterowanymi elektrycznie jest sposób ich obsługi. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze sterowaniem mechanicznym. Do podnoszenia oraz opuszczania tkaniny bądź żaluzji konieczne jest wykorzystanie taśmy, sznurka bądź koralików oraz własnej siły.

Wybierając rolety wewnętrzne automatycznie sterowane, takie jak rolety dzień noc elektryczne, rolety rzymskie elektryczne czy rolety wolno wiszące elektryczne, wystarczy przycisnąć przycisk natynkowy bądź skorzystać z bezprzewodowego pilota.

Całą pracę za nas wykonuje silnik elektryczny zamontowany w rolce bądź kasecie rolety. W niektórych przypadkach są one wzbogacane o sterowniki, które pozwalają na programowanie zachowania rolet i ustalanie, że np. o konkretnej godzinie zostaną one podniesione lub opuszczone.

Kiedy warto zamontować rolety elektryczne?

Automatyczne sterowanie można zastosować przy niemal każdym typie rolet i żaluzji. Najczęściej wykorzystuje się je do ulepszenia rolet rzymskich, rolet wolno wiszących (zwłaszcza o dużych rozmiarach), rolet typu dzień i noc, a także żaluzji drewnianych. Rozwiązanie to docenią zwłaszcza osoby, które muszą odsłaniać i zasłaniać okna o dużych wymiarach. Rolety wewnętrzne stosowane przy takich otworach okiennych charakteryzują się dużym ciężarem, dlatego zamiast siły własnych rąk lepiej wykorzystać silniki do zwijania i rozwijania rolet.

Elektryczne rolety wewnętrzne to doskonały wybór także w przypadku okien o nietypowym umieszczeniu.  Położonych bardzo wysoko lub w trudno dostępnym dla człowieka miejscu. O automatycznych roletach wewnętrznych warto pomyśleć również wtedy, gdy każdego dnia konieczna jest obsługa bardzo dużej liczby okien, np. w biurowcach.

Typy sterowania w roletach elektrycznych

Automatyczne rolety wewnętrzne, takie jak elektryczne rolety rzymskie, elektryczne rolety wolno wiszące, mogą być obsługiwane przewodowo i bezprzewodowo. Decydując się na elektryczne rolety wewnętrzne przewodowe, trzeba liczyć się z koniecznością korzystania z przełącznika ściennego. Chcąc więc opuścić bądź podciągnąć roletę wewnętrzną, trzeba podejść do ściany i nacisnąć przycisk.

Wygodniejszym rozwiązaniem są wewnętrzne rolety automatyczne zdalnie sterowane. Do ich obsługi można użyć pilota lub systemu mieszanego, czyli pilota oraz przełącznika naściennego.

Co warto wiedzieć o roletach elektrycznych przewodowych?

W przewodowych roletach elektrycznych rolka rolety wewnętrznej wprawiana jest w ruch po uruchomieniu silnika elektrycznego. Możliwe jest to po wciśnięciu przycisku zamontowanego na ścianie. Pozwala on na jednoczesne zwijanie czy rozwijanie wszystkich rolet wewnętrznych w pomieszczeniu, sprawiając, że ich obsługa jest szybsza i łatwiejsza.

Decydując się na przewodowe rolety wewnętrzne elektryczne, konieczne jest planowanie podpięcia silników rolet do przewodów elektrycznych. Ważne jest rozmieszczenia kabli pod tynkiem już na etapie budowy domu bądź przeprowadzenie remontu, który pozwoli ukryć przewody.

Jak działają wewnętrzne rolety bezprzewodowe?

Innym typem wewnętrznych rolet elektrycznych są rolety z silnikami na akumulator. Steruje się nimi bezprzewodowo dzięki przeznaczonemu do ich obsługi pilotowi lub – co pojawia się coraz częściej – specjalnej aplikacji mobilnej. Dzięki temu możliwe jest zaplanowanie opuszczenia czy podniesienia rolet wewnętrznych oraz sterowanie nimi przez internet, gdy znajdujemy się poza domem.

Instalacja wewnętrznych rolet bezprzewodowych nie wiąże się z koniecznością ukrywania w ścianach przewodów elektrycznych podłączających silniki rolet do sieci energetycznej. Co więcej, montaż jest na tyle nieskomplikowany, że większość osób poradzi sobie z nim samodzielnie.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak