Rolety do nietypowych okien

Rolety do nietypowych okien

Chociaż okna o nietypowych kształtach pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną, czasami istnieje konieczność ich zasłonięcia od wewnątrz. Szczególnie istotne jest to w łazience i sypialni, gdzie chcemy wieczorem uzyskać atmosferę intymności, a także w pokojach z ekspozycją niestandardowych okien na zachód lub południe, które latem odznaczają się bardzo dużym nasłonecznieniem.

Optymalnym rozwiązaniem w takich przypadkach są rolety wewnętrze do nietypowych okien. Jakie typy rolet wewnętrznych można zastosować przy oknach trójkątnych, okrągłych, półokrągłych czy trapezowych?

Zarówno w mieszkaniach lub domach z rynku wtórnego, jak również w tych nowo budowanych częstym problemem podczas urządzania wnętrz jest dostosowanie przesłon okiennych do okien o nietypowych kształtach. Oczywiście można zastosować w takiej sytuacji karnisz. Jednak  gdy zależy nam na wyeksponowaniu niestandardowego okna, potrzebne jest inne rozwiązanie. Dobrym rozwiązaniem są tworzone na wymiar rolety wewnętrzne do nietypowych okien, które są i funkcjonalne, i dekoracyjne.

Poniżej przedstawiamy typy rolet wewnętrznych takich jak rolety plisowane, rolety w kasecie, rolety mini czy rolety rzymskie, które najlepiej dopasowane będą do okien trójkątnych, trapezowych, okrągłych (tak zwanych łukowych) czy półokrągłych.

Rolety plisowane do nietypowych okien

Plisy, czyli rolety plisowane, są obecnie jednym z najchętniej wybieranych typów rolet wewnętrznych. Wybieramy je nie tylko do okien o standardowych kształtach, czyli prostokątnych i kwadratowych, ale również do wszystkich okien nietypowych. Ich zaletą, która wpływa na olbrzymią popularność jest fakt, że materiał rolety może rozciągnięty w danym momencie wyłącznie na wybranym fragmencie szyby.

Mówiąc prościej, plisy można regulować od dołu i od góry. Dzięki specyficznej budowie i złożonej w harmonijkę tkaninie, rolety plisowane do nietypowych okien można zamontować na ramie okien półokrągłych, trójkątnych i trapezowych.

Właściwie zamontowane plisy zasłaniają jedynie przeszklenie.  Pozwalają one na ekspozycję ramy okna oraz wnęki okiennej, a także na swobodne otwieranie okna.

Rolety kasetowe do nietypowych okien

Innym typem rolet wewnętrznych, które chętnie stosowane są do przesłaniania okien o niestandardowych kształtach, są rolety kasetowe. O ile nie będą one jednak odpowiednie do okien okrągłych, o tyle doskonale spiszą się przy oknach trójkątnych czy trapezowych. Ich zaletą jest dokładne zakrywanie szyby, dzięki zastosowaniu prowadnic z obu stron tkaniny.

Rolety kasetowe chronią więc pomieszczenie nie tylko przed ciekawskim wzrokiem przechodniów czy sąsiadów. Pomogą również  przy nadmiernym nagrzewaniu podczas upałów i wychłodzeniu w czasie zimowych mrozów. Rolety kasetowe montowane na oknach trójkątnych najczęściej kasetę mają montowaną na najdłuższym boku okna.

W sytuacji gdy znajduje się on z prawej lub lewej strony ramy okiennej, materiał tej nietypowej rolety zaciągany jest po skosie do środka.

Rolety rzymskie

Niezbyt popularnym, ale optymalnym sposobem zasłaniania okien półokrągłych, czyli łukowych, jest stosowanie szytych na wymiar rolet rzymskich. W takich oknach jedna część rolety rzymskiej o kształcie idealnie dopasowanym do ramy okiennej najczęściej zakrywa na stałe łuk. Resztę przeszklenia przesłania natomiast druga część rolety rzymskiej podciągana do góry i opuszczana w dół na sznurkach. Rozwiązanie to nie jest może idealne, ponieważ okno częściowo jest stale przesłonięte. Jest ono jest właściwe dla osób, którym zależy w największej mierze na estetyce i wyglądzie wnętrza.

Rolety rzymskie do nietypowych okien, dzięki zastosowaniu szlachetnych tkanin, prezentują się bowiem na oknach półokrągłych znacznie bardziej ekskluzywnie niż nietypowe plisy.

Rolety wolnowiszące do okien nietypowych

Rolety wolnowiszące, montowane na ścianie, są rozwiązaniem stosunkowo najrzadziej wybieranym przez osoby chcące przesłonić okna o nietypowych kształtach. Powodem może być fakt, że powieszenie nad dekoracyjnym oknem trójkątnym, trapezowym, okrągłym czy półokrągłym kasety rolety bądź drążka, na który zwija się tkanina rolety, powoduje, że przykuwają one wzrok.

Wybierając rolety wolnowiszące do okien nietypowych, warto pomyśleć więc nad zamontowaniem jej pod samym sufitem. Dzięki temu ciekawa rama okienna nie straci swojego dekoracyjnego charakteru. Z drugiej strony, zastosowanie jednej wielkoformatowej rolety wolnowiszącej może być rozwiązaniem zdecydowanie najbardziej ekonomicznym.

Pamiętaj! Rolety plisowane, rolety w kasecie i rolety rzymskie do nietypowych okien, aby idealnie pasowały do konkretnego modelu okna, powinny być wykonane na wymiar. Najlepiej pomiar zlecić fachowcom producenta rolet wewnętrznych bądź pracownikom sklepu z roletami.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak