Rolety dzień i noc - zalety i wady

Rolety dzień i noc – zalety i wady

W ostatnich latach wielką popularność w świecie urządzania wnętrz zyskały rolety dzień i noc, nazywane także roletami zebrami lub roletami duo. Obecnie niemal każdy producent rolet wewnętrznych ma w swojej ofercie przesłony okienne w charakterystyczne pasy.

Z czego wynika duże zainteresowanie roletami dzień noc? Jakie są ich zalety i wady?

Zalety rolet dzień i noc

Zaletą rolet dzień i noc jest ich uniwersalny wygląd. Dodatkowym atutem jest bardzo duży wybór kolorów i typów tkanin używanych do produkcji rolet typu zebra. Dzięki temu możesz je zastosować w każdym pomieszczeniu w domu czy budynkach użyteczności publicznej.

Bezinwazyjne rolety dzień i noc doskonale pasować będą zarówno do formalnych pomieszczeń biurowych, neutralnych łazienek czy kuchni, jak również do intymnych sypialni.

Rolety typu dzień i noc wykonane na wymiar można stosować na okna o nietypowych kształtach i rozmiarach. Szczególnie dobrze w takim przypadku sprawdzają się rolety dzień i noc wolno wiszące mocowane do ściany nad oknem lub we wnęce okiennej. Wybierz rolety duo, jeżeli chcesz elegancko przesłonić o okna z dużymi przeszkleniami lub okrągłe, trapezowe czy trójkątne okna.

Kolejną zaletą rolet dzień i noc jest system pozwalający na płynne regulowanie dopływu światła do wnętrza. Zastosowane w roletach zebrach naprzemiennie ułożone pasy z cienkiego i grubego materiału można przesuwać.

Dzięki temu z łatwością uzyskasz w pomieszczeniu taki poziom zaciemnienia, jaki będzie Ci odpowiadał. Rolety dzień i noc mogą być całkowicie zasłonięte tak, aby widoczna była tylko nieprzepuszczająca światła tkanina.

Można je ustawić również tak, aby światło wpadało wyłącznie przez transparentny materiał. Do wyboru jest również opcja, w której widoczne są częściowo i jedne, i drugie pasy. Gdy zależy Ci na całkowitym doświetleniu wnętrza, możesz rolety dzień i noc całkowicie zwinąć, odsłaniając okno.

Rolety dzień i noc zastępują zasłony oraz firany. Dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów tkaniny w roletach zebrach, w oknie nie trzeba wieszać dodatkowych przesłon. Zależnie od sposobu przesłonięcia okna roletą dzień i noc można bowiem uzyskać efekt podobny do sytuacji, gdy szyby przesłonięte są prześwitującymi firankami bądź ciężkimi zasłonami.

Niepodważalnym plusem wyboru rolet dzień i noc jest możliwość zastosowania jednego z aż trzech sposobów montażu. Decydując się na roletę duo z konkretną tkaniną, możesz również zdecydować o tym, jak będzie ona zamocowana.

Producenci rolet wewnętrznych najczęściej oferują rolety dzień i noc wolno wiszące (przykręcane do ramy okiennej lub do ściany nad wnęką okienną) lub rolety duo mini (wieszane na specjalnych zaczepach na ramie okiennej). Trzecią opcją są rolety zebry w kasecie oraz z prowadnicami.

Wady rolet dzień i noc

To, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą. Tak jest w przypadku charakterystycznego wyglądu rolet dzień i noc. Pasy, które mogą zrobić wnętrze widoczne są bowiem nie tylko z pomieszczenia, ale także z zewnątrz. Decydując się na rolety dzień i noc, weź to pod uwagę i zastanów się, czy wybrany przez Ciebie kolor rolety duo będzie pasował do koloru elewacji domu czy bloku mieszkalnego.

Rolety dzień i noc, chociaż można je całkowicie zwinąć, najczęściej wiszą rozwinięte przez cały dzień. Stale zasłonięta szyba może być atutem, np. w gabinetach lekarskich, ale także problemem. Jeżeli masz za oknem piękny widok, zastanów się, czy lepszym wyborem dla Ciebie nie będzie inny typ rolet wewnętrznych.

Wadą rolet wewnętrznych, którą najczęściej można usłyszeć od klientów, jest brak możliwości całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Roleta duo posiada pasy tkaniny o bardzo dużej gęstości, a więc nieprzepuszczające światła. Jej budowa powoduje jednak, że pomiędzy dwoma powierzchniami tkaniny rolety tworzy się wolna przestrzeń, przez którą prześlizgują się promienie słoneczne.

Problemem związanym z roletami typu dzień i noc premium jest także ich stosunkowo wysoka cena. Wynika ona w głównej mierze z konieczności zastosowania dwukrotnie większej ilości tkaniny oraz specjalnego systemu regulacji rolety.

Rolety dzień i noc wykonane są przeważnie z delikatnej tkaniny, przez co są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo problemem związanym z roletami duo jest konieczność ręcznego czyszczenia tkaniny, podobnie jak przy roletach mini.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak