Rolety dzień – noc: uniwersalny wybór dla całego domu

Rolety dzień – noc: uniwersalny wybór dla całego domu

Rozglądając się po rynku wnętrzarskim łatwo zauważyć, że istnieje wiele różnych typów rolet, odpowiadających indywidualnym zapotrzebowaniom. Zwykle nie wiadomo jednak, do jakiego okna oraz pomieszczenia dobrać określony rodzaj przesłony. Okazuje się, że jeden z nich jest uniwersalny i możemy go dostosować właściwie do każdego rozwiązania wnętrzarskiego. Chodzi oczywiście o rolety dzień – noc: najpopularniejszy i najczęściej obdarzany zaufaniem produkt sklepów z wyposażeniem domowym. W poniższym artykule piszemy o tym, dlaczego ten określony rodzaj rolet można zastosować z powodzeniem w całym domu. Opowiemy więc o tym, jak użytkuje się rolety – dzień noc. Podpowiemy, jak można je samodzielnie zamontować oraz jak je dobrać kolorystycznie do pomieszczenia.

Dostosowanie montażu

Przede wszystkim należy powiedzieć, że rolety dzień – noc są przesłonami wewnętrznymi. Można je instalować inwazyjnie lub bezinwazyjnie. Pierwszy z typów montażu oznacza, że aby zawiesić roletę, należy najpierw wywiercić otwory w ścianie i zahaczyć mechanizm przesłony o uchwyty. Zazwyczaj do kupionej rolety załączony jest instruktaż obsługi montażu krok po kroku. Otwory należy nawiercić w ścianie – pod sufitem lub w nadprożu (belka w ścianie nad oknem). Całą instalację rolety dzień – noc można oczywiście wykonać samemu, w praktyce jest to kwestia zajmująca około dziesięciu minut. Innym rozwiązaniem jest montaż bezinwazyjny. Oznacza to, że aby zawiesić roletę, nie trzeba jej przykręcać do ściany. Najczęściej przesłony mocowane bezinwazyjnie są przyklejane specjalną pianką do ramy okiennej. Warto pamiętać, że zazwyczaj miejsce klejenia jest związane z rodzajem i kształtem okna. W przypadku okien trójkątnych (na przykład dachowych lub łazienkowych) roletę przyklejamy do bocznej ramy okna. Wówczas jej mechanizm „dzień – noc” zwija się od boku do środka. Zarówno montaż inwazyjny (na wkręt) jak i bezinwazyjny (przyklejenie) jest łatwy i szybki do wykonania dla przeciętnego użytkownika. Ostatecznie jego dostosowanie zależy od indywidualnych potrzeb domowników. Jeżeli użytkownicy często zmieniają miejsca zamieszkania (na przykład wynajmują mieszkanie), nie zaleca się kupować rolet dzień – noc z wkrętami. W takim przypadku sprawdzą się rolety przyklejane. Wówczas jednak warto pamiętać o tym, że przy okazji przeprowadzki, będzie należało zetrzeć z ramy okiennej piankę klejącą. Może się to okazać zajęciem uciążliwym, ale użycie ciepłej wody z płynem do naczyń powinno rozwiązać problem.

Moderowanie światła przy pomocy prowadnicy

Rolety dzień – noc swoją popularność głównie zawdzięczają mechanizmowi moderacji wpuszczania promieni słonecznych. Dzięki zamieszczonej obok materiału prowadnicy – koralikowej lub sznurkowej – z łatwością można przesuwać pasy tkaniny. Jeżeli przewijamy sznur prowadnicy do góry, roleta rozwija się. Analogicznie, jeżeli ciągniemy go w dół – przesłona unosi się, a pasy ciemne i transparentne wymijają się. To od nas zależy, czy chcemy mieć kompletnie odsłonięte okna, czy też wolimy światło przyciemnione (w wariancie „dzień – noc”). Warto pamiętać o tym, że nawet transparentne pasy rolety nie są zupełnie przezroczyste. Oznacza to, że przechodzący ulicą pod naszym domem nie widzą tego, co się dzieje w naszych pokojach – natomiast my widzimy ich doskonale. Mechanizm „dzień – noc” został więc pomyślany nie tylko jako sprytny sposób na moderowanie wpadania promieni słonecznych do wnętrza domu. Przewijanie pasów rolety służy również zachowaniu naszej prywatności. Warto o tym pamiętać przy dekorowania pokoju dziecięcego oraz sypialni. Dzięki mechanizmowi „dzień – noc” będziemy mogli zadbać zarówno o dobre oświetlenie pomieszczenia, jak i o nasze granice osobiste.

Wybór kolorystyki

Rolety dzień – noc zazwyczaj nie wiążą się z wzorami ani nadrukami. Mimo to oferują szeroką gamę kolorów, doskonałą do zastosowania podczas urządzania domu. Wybierając barwę tkaniny powinniśmy się zastanowić nad tym, czy będzie ona zainstalowana w pomieszczeniu łączonym czy oddzielnym. W przypadku pierwszej opcji – a taką jest na przykład salon przechodzący w kuchnię – warto dbać o jednolitą kolorystykę rolet. Powinniśmy unikać sytuacji, w których dwie rolety obok siebie są w zupełnie innych kolorach. Takie rozwiązanie wzbudzi niekorzystne doznanie estetyczne – okna zbędnie będą przykuwały do siebie uwagę i łatwo uda się dostrzec brak ładu w pokoju. Najlepiej jest dobrać barwę tkaniny do koloru ścian w pomieszczeniu. Możemy wówczas dopasować barwę (zielony pokój i zielona roleta). Wówczas będziemy mieli wrażenie harmonii panującej w pomieszczeniu oraz wrażenie porządku. Można również wybrać rolety dzień – noc kontrastujące z kolorem ścian. Takie rozwiązanie zalecane jest przy wnętrzach jasnych, w których tkanina na oknie może przełamać dominujący kolor. Przykładem takiego rozwiązania są różowe rolety w białym pomieszczeniu. Jeżeli róż tkaniny będzie stosowany konsekwentnie, pokój odda wrażenie odświeżenia. Będzie to wyglądało na „energetyczne”, ciepłe wnętrze. Warto pamiętać o tym, że rozwiązanie kontrastowe stosowane jest między innymi w biurach – wówczas obcowanie z przełamującymi się kolorami pobudza kreatywność pracowników.

Rolety dzień – noc stanowią uniwersalne rozwiązanie do domu. Możemy je zastosować każdym pomieszczeniu, gdyż zawsze zapewnia nam możliwość modulacji światła oraz niezbędną prywatność. Dzięki odpowiedniemu montażowi możemy szybko i solidnie je zawiesić, nie kłopocząc się później o ich częste zmienianie. To rolety popularne, sprawdzone oraz ożywiające – lub harmonizujące – wnętrze.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak