rolety zewnętrzne

Rolety elektryczne – jak one działają

Coraz częściej budując dom. lub robiąc remont w już istniejącym budynku planujemy każdy szczegół – od ilości pomieszczeń zaczynając, poprzez ich funkcjonalność, na rozmieszczeniu każdego gniazdka elektrycznego, czy włącznika światła kończąc. Nie inaczej jest w przypadku zewnętrznej części budynku, tutaj również musimy się zastanowić, jaki będzie kolor okien, elewacji, oraz jak możemy zabezpieczyć nasz dom przed niechcianymi gośćmi. Dlatego też już na etapie budowy wybierz idealne rolety zewnętrzne, które chronią nie tylko przed słońce, oraz są dodatkową izolacją akustyczną, ale też będą idealnie dobrane do Twoich indywidualnych potrzeb i estetyki budynku. My proponujemy rolety sterowane elektrycznie (do wyboru masz sterowanie przełącznikiem klawiszowym, lub pilotem), które ułatwią codzienne podnoszenie, oraz opuszczanie rolet. Poniżej przedstawimy wady i zalety obu rozwiązań, dzięki czemu wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu.

1. Rolety elektryczne sterowane z przełącznika klawiszowego

Rolety zewnętrzne sterowane za pomocą przełącznika klawiszowego są chyba najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Wynika to z faktu, że jest to sterowanie stosunkowo tanie, dające łatwość, oraz wygodę użytkowania na co dzień. Dodatkowo wygląd przełącznika może być spójny z wyglądem pozostałych przełączników, lub gniazd zastosowanych w domu, warunek – musi to być przełącznik kierunkowy. To dzięki temu rozwiązaniu możemy zautomatyzować podnoszenie, oraz opuszczanie rolet – pamiętać jednak należy, że każda roleta musi mieć swój niezależny sterownik i o ile nie jest to problemem w nowo powstającym budynku, o tyle w wykończonym pomieszczeniu może to być kłopotliwe. Dodatkowo oznacza to, że nie można sterować kilkoma roletami naraz, co wiąże się z koniecznością rozciągania i tworzenia skomplikowanej instalacji dla każdej rolety. Istnieje jednak możliwość podłączenia sterowania kablowego do różnego rodzaju sterowników, oraz systemów sterowań przeznaczonych do rolet, oraz systemów inteligentny dom, wszystko zależy od tego jaki sterownik zastosujemy (należy tutaj skonsultować się z ekspertem sklepu Lagusto.pl).

Zalety sterowania przełącznikiem klawiszowym:

 • cena
 • estetyka
 • wygoda i komfort użytkowania
 • możliwość rozbudowy sterownika o dodatkowe sterowniki takie jak: odbiorniki centralne, radiowe, czy systemy sterowania

Wady sterowania przełącznikiem klawiszowym:

 • uzależnione od dostępności do prądu
 • osobne sterowanie dla każdej rolety
 • montaż wymaga ingerencji w ściany
 • dodatkowe koszty związane z montażem rolet

2. Rolety elektryczne sterowane pilotem

Rolety zewnętrzne sterowanie za pomocą pilota są najprostszym, oraz najwygodniejszym sposobem do zarządzania roletami. Bogaty wybór pilotów, sprawia, że każdy bez najmniejszego problemu wybierze urządzenie spełniające jego wymagania i oczekiwania. Do wyboru są chociażby piloty przenośne, naścienne, oraz takie z możliwością zamocowania ich w konkretnym miejscu, aby zawsze były pod ręką. Dodatkowo możemy podłączyć sterowniki radiowe, które przykręca się lub przykleja do ściany bez konieczności prowadzenia dodatkowych instalacji. Sterowanie za pomocą pilota, to ogromna wygoda za ich pomocą można: sterować jedną lub kilkoma roletami, automatycznie ustawić czas podnoszenia i opuszczania rolet, czy sterować pozostałymi funkcjami oferowanymi przez inteligentny dom. Warto zaznaczyć, że w sterowaniu radiowym coraz częściej funkcję pilota może przejąć na przykład smartfon, lub tablet, dzięki czemu możemy nie tylko sterować, ale też zarządzać całym systemem z dowolnego miejsca w domu, a nawet świata, trzeba tylko spełnić jeden warunek – mieć dostęp do internetu. Jak widać sterowanie radiowe ma bardzo dużo zalet. Jeżeli chodzi o wady, to jest właściwie jedna – cena, jednak biorąc pod uwagę, że jest to inwestycja na kilka, a nawet kilkanaście lat, dająca nam komfort użytkowania rolet na co dzień, to ta wada zaczyna tracić na znaczeniu.

Zalety sterowania pilotem:

 • wygoda i komfort użytkowania
 • prosty montaż i instalacja
 • duży wybór pilotów sterujących
 • możliwość zautomatyzowania podnoszenia i opuszczania rolet
 • możliwość podłączenia pod inteligentny dom
 • możliwość sterowania roletami za pomocą smartfona lub tabletu
 • możliwość sterowania z roletami z każdego miejsca na świecie
 • łatwe tworzenie nowych punktów sterowania

Wady sterowania pilotem:

 • cena

3. Rolety elektryczne – który rodzaj sterowania wybrać

 

 

Funkcje

Rodzaj sterowania
przełącznikiem klawiszowym pilotem
możliwość rozbudowy sterownika przewodowego TAK TAK??
sterowanie kilkoma roletami naraz TAK TAK
możliwość wybrania dowolnego przełącznika klawiszowego TAK NIE
możliwość zintegrowania z inteligentnym domem TAK TAK
łatwe tworzenie nowych punktów sterowania NIE TAK
możliwość zautomatyzowania podnoszenia, oraz opuszczania rolet NIE TAK
duży wybór pilotów sterujących NIE TAK
sterowanie pilotem NIE TAK
sterowanie zdalne NIE TAK

 

Jak widać, każde z proponowanych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Nie ma i nie będzie jednego idealnego rozwiązania, ponieważ każdy ma inne oczekiwania zarówno względem samych rolet jak i ich użytkowania. Dodatkowo na decyzję wpływają takie czynniki jak: cena, częstość podnoszenia/opuszczania rolet,  kto ich będzie używać, jak dużo mamy okien w budynku, itp. Jedno jest pewne, niezależnie od tego który rodzaj sterowania wybierzesz to będzie ono idealnie pełnić swoje funkcje. Pamiętaj też – jeżeli wciąż nie jesteś pewien swojej decyzji, to najlepsi specjaliści, którzy pracują w sklepie Lagusto.pl, zawsze Ci doradzą i pomogą podjąć najlepszą dla Ciebie i Twojego domu rozwiązanie, dzięki czemu zakupisz najlepsze rolety, zachowując przy tym idealny stosunek jakości do ceny.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak