Rolety gotowe czy rolety na wymiar?

Rolety gotowe czy rolety na wymiar?

Rolety wewnętrzne od kilku lat są najczęściej wybieranym typem przesłon okiennych nie tylko w biurach, ale także w mieszkaniach i domach. Które z nich wybrać – gotowe rolety wewnętrzne dostępne w sklepach stacjonarnych, czy może tworzone na zamówienie rolety wewnętrzne na wymiar? Czy rolety z marketu różnią się od tych oferowanych bezpośrednio przez producentów? Jakie są wady i zalety rolet na wymiar oraz rolet gotowych?

Tanie, ale… – rolety gotowe

Roletami gotowymi nazywa się rolety wewnętrzne, które dostępne są „od ręki” w sklepach stacjonarnych. Produkowane są one w kilku standardowych rozmiarach pasujących do najbardziej popularnych wielkości okien – mogą to być zarówno rolety dzień noc, rolety rzymskie, jak i rolety plisowane. Zastosowanie rolet gotowych w biurze czy mieszkaniu ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jakie korzyści daje wybór wewnętrznych rolet z marketu? Jakich kłopotów można spodziewać się, decydując się na rolety gotowe?

Zalety rolet gotowych

Najczęściej podkreślanym atutem rolet ze sklepu jest ich stosunkowo niska cena. Wynika ona między innymi z faktu, że produkcja hurtowa w tylko kilku rozmiarach jest tańsza niż realizacja indywidualnych zamówień. Przy produkcji seryjnej dla odbiorców takich, jak markety budowalne bądź sklepy z artykułami do urządzania wnętrz, wytwórca ponosi mniejsze koszty, ponieważ korzysta z linii produkcyjnych oraz przeważnie niższej jakości produktów.

W efekcie rolety gotowe są więc tańsze niż rolety na zamówienie, które najczęściej produkowane są ręcznie według indywidualnych wskazówek klienta oraz na konkretny wymiar.

Kolejną zaletą rolet gotowych jest ich dostępność „od ręki”, czyli bez konieczności oczekiwania na zrealizowanie zamówienia. Rozwiązanie to jest więc najczęściej wybierane przez osoby, które chcą szybko poddać metamorfozie okna w swoim domu czy biurze.

Wady rolet gotowych

Rolety gotowe, chociaż łatwo dostępne i niedrogie, nie są wolne od wad. Wśród ich mankamentów na pierwszym miejscu wymienić należy niższą niż w przypadku rolet na wymiar jakość wykonania oraz części, z których zostały stworzone. W produkcji seryjnej producenci sięgają najczęściej po niskiej bądź średniej jakości mechanizmy podnoszenia i opuszczania rolety oraz tkaniny o niskich parametrach. Dzięki temu mogą uzyskać niewysoki koszt produkcji, co przekłada się na atrakcyjną dla klientów marketów niewygórowaną cenę rolet gotowych.

Wśród minusów rolet gotowych często wymienia się brak możliwości idealnego dopasowania do okna – kłopotliwe jest to zwłaszcza w przypadku okien o niestandardowych wymiarach. Nawet przy stosowaniu ich do zasłaniania popularnych okien typowych rolety gotowe często nie zakrywają całkowicie szyb.
Wadami rolet gotowych są także: konieczność samodzielnego zmierzenia okna czy otworu okiennego oraz montażu rolet, a także możliwość wystąpienia wad rolet powstałych w wyniku nieprawidłowego transportu czy składowania w sklepie wielkopowierzchniowym.

Na rolety gotowe nie powinny się decydować z pewnością osoby, które lubią mieć wybór. W ofercie sklepów dostępne są bowiem przeważnie modele wewnętrznych rolet gotowych z tkaninami w tylko kilku kolorach i wzorach. Nie ma też najczęściej możliwości wyboru koloru oraz umiejscowienia mechanizmu rolety (np. kasety czy łańcuszka/sznurka do podnoszenia rolety).

Idealnie dopasowane, ale… – rolety na wymiar

Roletami na wymiar określa się rolety wewnętrzne przygotowywane przez producenta na podstawie zamówienia konkretnego klienta. Mówiąc prościej, rolety na wymiar, to rolety stworzone od początku do końca według indywidualnych wytycznych zamawiającego. Ma on wpływ nie tylko na rozmiar rolety, ale także na wybór mechanizmu rolety oraz jej ostatecznego wyglądu. Jakie wady i zalety mają rolety na zamówienie, czyli rolety na wymiar?

Zalety rolet na wymiar

Niepodważalną korzyścią wyboru rolet na wymiar jest możliwość ich idealnego dopasowania do okna bądź wnęki okiennej. Przy właściwym wymierzeniu okna uzyskujemy roletę dokładnie zakrywająca szybę bądź całą wnękę okienną.  Dzięki temu roleta na wymiar spełnia w 100 procentach swoją rolę, zaciemniając pomieszczenie i chroniąc je przez nagrzaniem.

Kolejną korzyścią wynikającą z zastosowania rolet na zamówienie, jest możliwość personalizacji rolet. Co to oznacza? Rolety na wymiar można dopasować do własnych upodobań. Klient ma wpływ na wybór koloru, wzoru, a nawet poziomu transparentności tkaniny. W roletach na wymiar funkcje rolet można dostosować stricte do oczekiwań klienta, stosując np. tkaniny specjalistyczne, np. w roletach blackout czy roletach z aluminiową powłoką. Można również wybrać kolor i typ zastosowanego mechanizmu (np. sznurka/łańcuszka czy kasety), wskazując dodatkowo, z której strony ma się on znaleźć.

Wśród plusów rolet na wymiar często wymienia się także gwarancję uzyskania najwyższej jakości, 100-procentowo sprawnej rolety. Producenci rolet na zamówienie stosują najczęściej jakościowe elementy mechanizmu oraz tkaniny, a także realizują konkretne zamówienie ręcznie, sprawdzając, czy roleta działa bez zarzutu. Dzięki temu rolety na wymiar mają dłuższą niż w przypadku rolet gotowych żywotność. Decydując się na usługi konkretnego producenta, można liczyć również na takie korzyści, jak: pomiar okna i montaż rolet przez specjalistę firmy.  Dostęp do części zapasowych, a także serwis, gdyby roleta wymagała po jakimś czasie naprawy.

Wady rolet na wymiar

Czy rolety na wymiar mają wady? Wszystko zależy od tego, kto ma jakie oczekiwania. Minusem wyboru rolet na zamówienie może być bowiem dla części klientów konieczność oczekiwania na realizację zamówienia przez producenta. W przypadku rolet gotowych wystarczy pojechać do sklepu i kupić rolety. Decydując się jednak na rolety na wymiar, trzeba poczekać przeważnie kilka dni, aż roleta zostanie wyprodukowana i dostarczona.

Problemem, który bywa często podnoszony, jest także wyższy niż przy roletach gotowych koszt rolet na wymiar. Wbrew obiegowym opiniom, okazuje się jednak, że cena rolet na zamówienie nie jest jednak finalnie wysoka. Rolety na wymiar są bowiem lepszej jakości, dlatego wymienia się je rzadziej niż rolety ze sklepu.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak