Rolety plisowane i zmiany temperatury w mieszkaniu

Rolety plisowane i zmiany temperatury w mieszkaniu

Zakup rolet może służyć wielu rozwiązaniom. Przede wszystkim zaopatrzamy się w nie, aby mieć wpływ na stopień wpuszczanych promieni słonecznych do mieszkania. Przesłony okienne służą również zachowaniu prywatności i odcięciu się od tego, co się dzieje na ulicy przy naszym domu. Jednak tym, o czym zapomina większość kupujących rolety, jest ich zdolność do moderowania temperatury w domu. Na czym to polega? Jakie rolety plisowane powinniśmy kupić, aby ogrzać pomieszczenie? W jakich miejscach domu najkorzystniej jest je zamontować? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

Wykonanie

Rolety plisowane mają wiele zalet. Przede wszystkim dzięki odpowiedniemu sterowaniu prowadnicą możemy zadecydować, którą część okna chcemy odsłonić lub zasłonić. Również, w przeciwieństwie do rolet rzymskich oraz typu „dzień – noc”, plisy mogą być wykonane z nienaturalnego tworzywa odpornego na wodę. To oznacza, że możemy je zamontować w łazience i nie martwić się o zawilgocenie lub zagrzybienie. Jeżeli chcemy zadbać o poziom temperatury w domu, możemy zaopatrzyć się o plisy z tkaninami o grubszym splocie, podgumowaniem lub posrebrzaniem. Czym różnią się wymienione opcje?

Plisy z podgumowaniem

Na nasze życzenie roleta plisowana może być specjalnie „podgumowana”. To oznacza, że materiał jej przesłony zostaje pokryty dodatkową warstwą gumy, zazwyczaj odcinającej źródło światła w przypadku zasłonięcia. Podgumowanie to popularne rozwiązanie dla tych klientów, którym zależy na moderacji temperatury w pomieszczeniu nawet do kilku stopni Celsjusza. Dzięki zastosowaniu gumy ciepło z pomieszczenia nie wydostaje się na zewnątrz, a zimno zza okien nie dociera do domu. Wybierając plisy z podgumowaniem możemy zdecydować się na opcję typu blackout. Oznacza to, że powierzchnia rolety zostaje w stu procentach zaciemniona, nie przepuszczając ani odrobiny światła. Warto pamiętać, że podgumowanie idealnie się nadaje do pomieszczeń, w których roleta często może się brudzić. Plamy i zanieczyszczenia łatwo można ścierać z powierzchni takiej rolety plisowanej – wówczas wystarczy jedynie ciepła woda i płyn do naczyń. Takie rozwiązanie zalecamy klientom szukającym plisów do kuchni i pokoju dziecięcego. Podgumowanie można dopasować do koloru widocznego na tkaninie przesłony.

Plisy z tkaniną o grubym splocie

Wiadomo jednak, że przy wyższych temperaturach guma się odkształca. Za sprawą topienia jej struktura może się zniszczyć, co przy dłuższej eksploatacji ma znaczenie. Wtedy już paru latach taka roleta staje się bezużyteczna. Zazwyczaj pomieszczeniami najbardziej nagrzanymi są pokoje umieszczone po stronie północnej oraz poddasza. Jeżeli zamierzamy kupić plisy z takim dostosowaniem, wówczas warto pomyśleć o tkaninie z grubym splotem. Nie da takiego efektu jak podgumowanie, ale również wpłynie na temperaturę w pomieszczeniu. Gruby splot sprawi, że przepuszczalność promieni słonecznych i tak będzie mniejsza niż w przypadku zwykłych plisów.

Tkanina plastra miodu

Innym rozwiązaniem jest zakupienie rolety plisowanej z nowoczesnego materiału, jakim jest honeycomb. Polega on na wypełnieniu gumą przestrzeni pomiędzy dwiema warstwami tkaniny przesłony. Wtedy przepływ światła codziennego jest zupełnie odcięty, a temperatura w pokoju może spaść nawet do pięciu stopni. Dzięki przesłonie materiałowej guma nie ma bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, wobec czego nie niszczy się, jak w przypadku plisów podgumowanych. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne i nowatorskie – nieraz nie widać nawet sznurka przechodzącego przez roletę. Wybór plis honeycomb zwykle polecany jest do okien balkonowych, gdzie najczęściej kontakt ze słońcem jest bardzo intensywny.

Posrebrzanie plisów

Ostatnie z rozwiązań polega na odbijaniu promieni słonecznych od powierzchni materiału plisów. Aby do tego doszło, materiał musi zostać pokryty posrebrzaną powierzchnią. Do osiągnięcia celu stosuje się tkaninę typu silver, z elementem masy perłowej lub aluminium. W praktyce rolety plisowane z posrebrzaniem składają się z dwóch warstw tkaniny. Strona posrebrzająca jest odwrócona w stronę słońca, co powoduje odbijanie ciepła. Druga strona z kolei może mieć dowolny kolor, zgodnie z naszym gustem oraz wyborem dekoratorskim. Posrebrzane plisy nie chronią przed utratą ciepła tak dobrze, jak rolety podgumowane. Nadają się do pomieszczeń, które nie są bezpośrednio narażone na największy kontakt ze słońcem. Posrebrzanie plisów to popularne rozwiązanie na rynku wnętrzarskim, sprawdzone i praktyczne. Ułatwia również mycie rolet – z powłoki posrebrzanej bardzo łatwo jest zmywać zabrudzenia.

Podsumowanie

Rolety plisowane idealnie nadają się do pomieszczeń, w których chcemy ograniczyć przepuszczalność promieni słonecznych. Wiąże się z tym również ograniczenie uwalnianej i wpuszczanej temperatury. Dzięki plisom w zimę możemy zadbać o zatrzymywanie ciepła w domu i nie wpuszczania do niego zimna z zewnątrz. Z kolei w miesiącach wiosenno-letnich możemy zadbać o ograniczenie nagrzania domu. Choć wybór rolet podgumowanych czy posrebrzanych obniża temperaturę pokoju często jedynie o parę stopni, jest to zawsze jakiś sposób oszczędzania na klimatyzacji i ociepleniu. Jedyne więc, o czym musimy pamiętać, to odpowiednie dostosowanie plisów do pomieszczeń – tak, aby chroniły nas przed temperaturą bez niszczenia się.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak