Rolety plisowane – jaką tkaninę wybrać?

Rolety plisowane – jaką tkaninę wybrać?

Rolety plisowane kilka lat temu przebojem wdarły się do branży urządzania wnętrz. Producenci rolet wewnętrznych proponują je w rozmaitych wersjach. Jaką tkaninę wybrać do rolet plisowanych? Czym różnią się rolety plisowane z tkaniną niepalną, metalizowaną czy o strukturze plastra miodu?

Jaka roleta plisowana sprawdzi się w biurze, w sypialni na poddaszu czy w łazience? Przedstawiamy poradnik na temat tkanin specjalistycznych w roletach plisowanych.

Rolety plisowane z tkanin niepalnych

W ofercie niektórych producentów rolet plisowanych możesz znaleźć modele z tkaninami niepalnymi. Oznacza to, że wybierając plisy niepalne, podczas pożaru materiał rolety nie zapali się. Zamiast tego, pod wpływem wysokiej temperatury otoczenia, stopi się i rozpadnie, nie szerząc płomieni. Rolety plisowane z tkaniną niepalną najczęściej wybierane są do budynków użyteczności publicznej oraz hoteli. Wynika to z faktu, że wyposażenie takich pomieszczeń musi spełniać restrykcyjne przepisy przeciwpożarowe. Jeżeli jesteś osobą dbającą o bezpieczeństwa, możesz zastosować je także w mieszkaniu czy w domu. Podczas zakupów pamiętaj, aby wybierać modele plis z niepalnymi tkaninami certyfikowanymi.

Plisy z tkanin perłowych

Coraz większą popularność zyskują rolety plisowane perłowe. Są to tkaniny powleczone z jednej strony specjalną powłoką z masy perłowej. Utrudniają one przenikanie przez materiał promieni słonecznych oraz ciepła z zewnątrz.

Wybierz je, jeżeli zależy Ci na utrzymaniu optymalnej temperatury pomieszczenia latem i zimą. Ich walorem jest także ciekawy wygląd – tkanina perłowa jest lekko transparentna (przepuszcza około 30 procent światła) i opalizująca. Plisy perłowe możesz wykorzystać w łatwo nagrzewających się sypialniach na poddaszu i np. w salonie.

Rolety plisowane z tkaniną termo (metalizowaną)

Rolety plisowane mogą być wyposażone w specjalną tkaninę termoizolująca, nazywaną także tkaniną metalizowaną. Z jednej strony jest ona pokryta cienką warstwą aluminium. Dzięki temu w bardzo dużym stopniu odbija światło słoneczne (od 80 do 90 procent).

Drugą zaletą plis termoizolacyjnych jest fakt, że przez ich tkaninę nie przedostaje się ciepło. Jeżeli chcesz utrzymać przyjemny chłód w pomieszczeniu podczas upałów lub zmniejszyć straty ciepła zimą, wybierz plisy termoizolacyjne. Rolety plisowane z tkaniną termoizolacyjną możesz z powodzeniem zastosować w sypialniach czy gabinetach na poddaszu. Sprawdzą się one także w pomieszczeniach o silnym nasłonecznieniu w ciągu dnia.

Plisy z tkaniną o strukturze plastra miodu (podwójne)

Innym przykładem rolet plisowanych o właściwościach termoizolacyjnych są plisy podwójne, nazywane również duoplisami. Ich tkanina jest połączeniem dwóch pojedynczych plis. Rozłożony materiał o strukturze plastra miodu w przekroju posiada wolną przestrzeń na powietrze. W efekcie uzyskujemy poduszki powietrzne. Izolują one zarówno przed nadmiernym nagrzewaniem przez słońce, jak również stratami ciepła z wewnątrz pomieszczeń.

Dodatkową zaletą rolety podwójnej są niewidoczne sznurki do podciągania. Duoplisy możesz powiesić w oknach mocno nasłonecznionych, np. w sypialni (również na poddaszu), w gabinecie, kuchni czy łazience.

Plisy z tkaninami zaciemniającymi

Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się rolety plisowane z tkaninami częściowo lub całkowicie zaciemniającymi. Wykonane są one z materiału powleczonego dodatkową warstwą np. gumą (tkanina typu blackout). Dzięki temu nie przepuszczają one światła słonecznego do pomieszczenia. Dodatkowo chronią też wnętrze przed nagrzaniem.

Rolety plisowane zaciemniające będą dobrym wyborem, jeżeli chcesz, aby pokój czy gabinet spowił się w mroku.Możesz je zainstalować nie tylko w sypialni, ale także w pokoju dziecka, które odbywa drzemki w ciągu dnia. Plisy blackout sprawdzą się też w salach konferencyjnych.

Rolety plisowane z tkaninami antyrefleksyjnymi

Innym typem rolet o specjalistycznych tkaninach są plisy antyrefleksyjne. Materiał, z którego są wykonane, to mieszanina włókien szklanych z PCV. Dzięki nietypowemu składowi rolety plisowane antyrefleksyjne chronią przed naświetleniem pomieszczenia. Zapobiegają też tworzeniu się odblasków na monitorze komputera czy ekranie telewizora.

Jeżeli pracujesz dużo przy laptopie lub okno Twoim w salonie usytuowane masz naprzeciwko telewizora, wybierz plisy antyrefleksyjne. Ich dodatkową zaletą jest bardzo duża wytrzymałość, dzięki czemu plisy antyrefleksyjne cieszą dobrą kondycją przez wiele lat.

Plisy transparentne z tkaniną firanową

Typowo dekoracyjną funkcję pełnią plisy transparentne, czyli z tkaniną firanową. Zastosowany do ich produkcji materiał w bardzo dużym stopniu przepuszcza światło słoneczne (od 60 do 70 procent). Dzięki temu pomieszczenie jest dobrze doświetlone, a Ty nie tracisz widoku za oknem nawet przy rozciągniętych na szybie plisach.

Musisz jednak pamiętać, że wieczorem – przy sztucznym oświetleniu – plisa firanowa nie chroni prywatności. Rozwiązanie to będzie dobrym wyborem do salonu czy kuchni. Nie stosuj go w pomieszczeniach wymagających intymności, np. w łazience czy sypialni.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak