Rolety plisowane w domowym gabinecie

Rolety plisowane w domowym gabinecie

Gabinet do pracy to bardzo ważne miejsce w domu – zwłaszcza w czasach, kiedy wielu z nas pracuje zdalnie. Czasem wystarczy mieć choć jeden własny kąt, w którym w spokoju będziemy mogli wykonywać nasze obowiązki pracownicze. Pokój z komputerem i sprzętem elektronicznym powinien jednak spełniać określone warunki: nie może być przegrzany, zbyt nasłoneczniony ani przechłodzony. Pomocnym rozwiązaniem będzie więc dobór odpowiednich rolet do gabinetu. Dzięki przesłonom takim, jak plisy, uda nam się wpłynąć na temperaturę pomieszczenia oraz zagwarantować niezbędny komfort pracy. W poniższym artykule przedstawiamy zasady działania rolet plisowanych. Objaśnimy, jak możemy je zamontować w gabinecie. Opowiemy również o cechach umożliwiających im moderowanie ciepła w pokoju.

Jak zawiesić rolety plisowane?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że plisy można zamontować inwazyjnie lub bezinwazyjnie. Pierwszy ze sposobów oznacza, że wałek rolety przykręcamy pod sufitem, do powierzchni ściany lub nadproża (belki znajdującej się w murze nad oknem). Tak zainstalowana roleta gwarantuje stabilizację zawieszenia. Nie jest to jednak rozwiązanie polecane tym z klientów, którzy się często przeprowadzają lub wynajmują mieszkanie. Wówczas najrozsądniej będzie zdecydować się na montaż bezinwazyjny. Polega on na przyklejeniu kasety rolety (wykonanej z aluminium lub PCV) do ramy okna. Przydatna w klejeniu będzie pianka klejąca, którą później można zmyć przy pomocy ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Jeżeli montujemy plisy na oknie prostokątnym, wtedy wałek rolety powinien znaleźć się na górnej ramie (nad szybą). Jeśli jednak nasz gabinet znajduje się na poddaszu i mamy okna o niestandardowym kształcie, wtedy plisy montujemy na ramie bocznej. W takim wypadku przesłona – chroniąca okno okrągłe, trójkątne lub trapezoidalne – będzie ściągana od boku do góry.

Oba sposoby montażu rolety są proste w realizacji i nie zajmują dużo czasu, zwykle cały proces trwa około dziesięciu minut. W przypadku instalacji inwazyjnej warto podłożyć pod okno folię chroniącą. Wtedy łatwiej będzie posprzątać tynk sypiący się z wywiercanych otworów.

Wspomnieliśmy wcześniej o kasetach rolety plisowanej. Wybór kasety – lub jej braku – zależy od klienta. Do gabinetu natomiast zalecamy wybór plisów z kasetą. W tym przypadku kurz z dokumentacji czy przesuwanych przedmiotów nie będzie zalegał bezpośrednio na wałku przesłony, ale osiądzie na kasecie, łatwej do przetarcia szmatką.

Jak sterować plisami?

Również warto zadbać o wybór wygodnej prowadnicy. Jako klienci mamy prawo do zadecydowania o rodzaju sterowania przesłoną. W tradycyjnych wariantach możemy zakupić roletę plisowaną z prowadnicą sznurkową lub koralikową. Najczęściej wybieraną opcją są koraliki – łatwo jest je przesuwać w dłoni i gwarantują schludny, estetyczny efekt. Jednak dla tych z klientów, którzy chcieliby wprowadzić bardziej „inteligentny” system do swojego biura, zalecamy kupno rolet plisowanych elektrycznych.

Takie rozwiązanie wiąże się z możliwością podłączenia mechanizmu rolety do prądu poprzez kable lub dostęp do akumulatora. Wówczas najczęściej roleta jest tak zaprogramowana, że kiedy zwiększa się poziom natężenia promieni słonecznych z zewnątrz, roleta sama się rozwija. Możliwe jest również zaopatrzenie się w plisy z funkcją zmiany czasowej. Wtedy, na przykład, rolety rozwiną się w tym samym czasie, w którym dzwoni nasz budzik.

Warto zainteresować się takimi rozwiązaniami, dobierając to najbardziej odpowiadające naszym potrzebom. Jeżeli jednak chodzi o podstawowe prace w gabinecie, wydaje się, że tania i sprawdzona prowadnica koralikowa powinna spełnić nasze potrzeby.

Jak plisy wpływają na temperaturę w gabinecie?

Inną kwestią, wartą podjęcia, jest wpływ rolety plisowanej na zmianę temperatury w pomieszczeniu. To zwłaszcza istotne w kontekście pracy w gabinecie. Dzięki wyborowi dobrej rolety plisowanej możemy zaoszczędzić na klimatyzacji i ochronić sprzęt elektroniczny od przegrzewania się. Jak można to osiągnąć?

Przede wszystkim plisy w gabinecie są o tyle przydatne, o tyle mogą zwijać się zarówno od góry, jak i od dołu. To oznacza, że kiedy słońce grzeje nam w plecy, możemy zwinąć roletę od góry, zachowując ochronę przed promieniami słonecznymi i oświetlając pokój. Na nasze zamówienie rolety plisowane mogą być również termoizolowane. To oznacza, że z reguły są one podbijane przez producenta gumowym materiałem, który moderuje temperaturę w pomieszczeniu. Dzięki takiemu podgumowaniu ciepło z pomieszczenia nie wydostaje się na zewnątrz (ani nie „ucieka” z pokoju). Zakup podgumowanej plisy wpływa na temperaturę pomieszczenia nawet do pięciu stopni Celsjusza. W związku z tym, w zimę oszczędzamy na centralnym ogrzewaniu gabinetu, a w lato – na użyciu klimatyzacji.

Innym rozwiązaniem jest również zakup plis posrebrzanych. Jest to prosty i efektywny sposób na to, aby chronić siebie – i nasze wyposażenie biura – przed niechcianym nagrzewaniem. Roleta plisowana pokryta jest specjalnym włóknem odbijającym promienie słoneczne od powierzchni przesłony. Srebrnej powłoki, zamontowanej na zewnątrz rolety, nie widać wewnątrz domu – w środku gabinetu roleta może być w takim kolorze, jaki nam odpowiada. Odbijanie promieni słonecznych to sprytny i sprawdzony sposób na termoizolację. Jest to zazwyczaj rozwiązanie niedrogie i polecane przez wielu użytkowników.

Plisy w gabinecie – podsumowanie

Rolety plisowane idealnie sprawdzają się w gabinetach domowych przeznaczonych do pracy. Możemy zamontować je na stałe (inwazyjnie) lub czasowo (bezinwazyjnie), jeżeli zamierzamy się przenosić – do innego pomieszczenia lub domu. Plisy mogą być sterowane manualnie lub zdalnie, co również ułatwia nam komfort pracy i pomaga w ochronie sprzętu przed zbytnim nagrzewaniem. Ostatnią – największą – z zalet rolet plisowanych jest jednak ich zdolność do termoizolacji (podgumowanie lub posrebrzanie). Takie zabezpieczenie okna pozwoli nam na utrzymanie jednostajnej temperatury w pokoju. Umożliwi nam również, przy okazji, płacenie niższych rachunków (za zużycie prądu oraz ogrzewanie).

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak