Spis treści
Urządzając łazienkę zastanawiamy się nad tym, czym powinniśmy zasłonić okno. Potrzebowalibyśmy zarówno czegoś, co zagwarantuje nam stuprocentową prywatność, jak i czegoś, co wpuści do pomieszczenia trochę światła. Odpowiednim wyborem jest zakup rolety plisowanej. W tym artykule przedstawimy zalety takiego rozwiązania. Opowiemy o odpowiednim dobraniu materiału plisy oraz o jego konserwacji.
Dlaczego plisy?
Choć rolety dzień – noc i rolety rzymskie wydają się dobrymi kandydatami, to jednak plisy najlepiej nadają się do łazienki. Jako jedyne spośród przesłon wewnętrznych mają dostosowany do tego materiał. Poziom impregnacji tkaniny w rolecie dzień – noc oraz rzymskiej jest niewystarczający do tego, aby miał nieustanną styczność z wodą, parą i ewentualnymi zachlapaniami. Budowa plisy również odpowiada temu, czego oczekujemy od rolety w łazience: dzięki prowadnicy sznurkowej lub koralikowanej, możemy moderować poziom nasłonecznienia, decydując, która część okna powinna być odsłonięta. Rolety plisowane są również miłe dla oka oraz nadają wystrojowi wrażenia lekkości i delikatności.
Rolety plisowane – wybór materiału do łazienki
Przede wszystkim zależy nam na utrzymaniu prywatności w łazience. Wobec tego powinniśmy zadbać o to, aby materiał rolety był jak najmniej transparentny. Możemy to osiągnąć poprzez dopłacenie do ceny podstawowej i zakup specjalnej powłoki perłowej do tkaniny plis. Powłoka ta wygląda elegancko i sprawia, że nie wnika w nią wilgoć ani plamy wody z detergentami. Dodatkowo jest to osłona termoizolacyjna. Oznacza to, że roleta nie wypuszcza ciepła na zewnątrz oraz chroni pomieszczenie przed temperaturą zza okna. Jest to rozwiązanie przydatne dla tych, którzy nie chcą doznawać znacznej utraty ciepła po wyjściu spod prysznica/ z wanny. Dla tych, którym zależy na stuprocentowej ochronie przed przepuszczaniem światła, zalecamy zakup rolet plisowanych z podszyciem typu blackout. Spowoduje to zupełne zaciemnienie pomieszczenia oraz jego znaczne ocieplenie. Jednak ci z klientów, którzy chcieliby się zdecydować na rozwiązanie „pośrodkowe”, zachęcani są do wyboru materiału z podwójnej tkaniny Honeycomb. Wówczas pomieszczenie jest termoizolowane i zaciemnione – nie widać nawet śladu po sznurku wewnątrz materiału.
Dlaczego nie powinno się wybierać materiałów tzw. naturalnych?
Przesłony muszą być odporne na wilgoć oraz nawodnienie, dlatego też w grę wchodzą wyłącznie wykończenia z poliestru. Pamiętajmy, że zakup plisy z materiału naturalnego może nawet nam szkodzić i prowadzić do chorób. Wilgoć nie dość, że będzie psuła włókna tkaniny, to jeszcze może doprowadzić do powstania zapleśniania (zagrzybienia). To z kolei wpłynie bezpośrednio na nasz komfort korzystania z łazienki oraz na konieczność jej odgrzybiania. Dodatkowo trudno jest usuwać plamy po zawilgoceniu/detergentach, co później widać gołym okiem. Dla odróżnienia materiały poliestrowe sprawiają, że łatwo jest o konserwację, czystość i higienę plisy. Jest to rozwiązanie zarówno praktyczne, jak i bezpieczne dla naszego życia i zdrowia.
Montaż i czyszczenie plisów w łazience
Rolety plisowane są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie zamierzają wykonywać w łazience dodatkowych nawierceń. Plisy można zamontować na okno łazienkowe bezinwazyjnie, co oznacza, że ich mechanizm można nakleić na ramę okienną. Jeśli zdecydujemy się zmienić wystrój (oraz roletę), możemy ją bez trudności odkleić i schować do pudełka. Wówczas jedyną kwestią będzie wyczyszczenie ramy okna z pianki klejącej/ kleju, co przy użyciu ciepłej wody również nie powinno stanowić problemu. Plisy zamontowane bezinwazyjnie można równie łatwo zdejmować do prania. W takim przypadku odklejamy materiał plisów, zdejmujemy ich obciążniki i wstawiamy je do wanny lub brodzika wypełnionego letnią wodą z mydłem (lub detergentem do prania delikatnego). Po piętnastu minutach brud powinien spłynąć, a roletę można opłukać letnią wodą z baterii prysznicowej. Kiedy jednak chcemy po prostu przetrzeć kurz, wystarczy zrobić to zwykłą szmatką lub miotełką. Przecieranie zanieczyszczeń raz na tydzień lub dwa tygodnie wystarczy.
Jaki kolor plisów pasuje do łazienki?
Zazwyczaj do łazienki wybiera się jasne kolory, które nie przykuwają nadto naszego wzroku i rozjaśniają pomieszczenie. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zakup materiału plisy w kolorze białym. Pamiętajmy, że jeżeli wybierzemy osłonę perłową lub blackout, nie musimy się martwić o to, że biała tkanina będzie prześwitywać lub pokazywać cienie. Innym rozwiązaniem jest też zakup rolety plisowanej w odcieniu szarości, pasującym do sprzętu łazienkowego. Warto mieć na uwadze również to, że na szarym materiale nie widać aż tak kurzu – nie zmusza nas to więc do gorączkowego czyszczenia szczelin plisów, kiedy przyjdą do nas goście. Kolor rolety plisowanej warto dobrać do barwy fug pomiędzy kafelkami. Jeżeli mamy białe płytki i jasnozielone fugi, dobrym rozwiązaniem będzie np. plisa w odcieniu wiosennym. To nada pomieszczeniu poczucia harmonii oraz ładu.