Rolety podwójne - co warto wiedzieć?

Rolety podwójne – co warto wiedzieć?

Rolety podwójne, nazywane również roletami duo, są rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego, łączą w sobie bowiem najlepsze cechy standardowych, jednowarstwowych rolet wewnętrznych oraz klasycznych przesłon okiennych.

Są nie tylko dekoracyjne, ale także niezwykle funkcjonalne. Do ich produkcji stosuje się dwie tkaniny o różnym stopniu przepuszczania światła, dzięki czemu mogą zastąpić zarówno firanę, jak i zasłonę okienną. Jakie typy rolet podwójnych dostępne są na rynku? Czym się charakteryzują i jak są zbudowane rolety duo?

Roleta podwójna, czyli inaczej roleta duo, spełnia funkcję firany i zasłony. Jak to możliwe? Wszystko dzięki dwóm poruszanym niezależnie od siebie tkaninom – jednej cienkiej, przez którą przebija się rozproszone światło słoneczne, oraz drugiej grubej, zatrzymującej w dużym stopniu lub całkowicie promienie słońca. Taka budowa rolety podwójnej umożliwia swobodną regulację stopniem zaciemnienia pomieszczenia i łatwy dobór odpowiedniego poziomu jego nasłonecznienia.

Czy rolety duo to lepszy pomysł niż klasyczne firany i zasłony? Zdecydowanie tak, jeżeli zależy nam na urządzeniu przestronnego wnętrza – montowana na ramie okiennej bądź na ścianie nad oknem roleta podwójna zajmuje bowiem niewiele miejsca i nie zasłania niepotrzebnie przestrzeni przy oknie. Jakie rodzaje rolet duo dostępne są w sklepach z roletami wewnętrznymi?

Rolety rzymskie podwójne

Najbardziej dekoracyjnym typem rolet duo są rolety rzymskie podwójne. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak klasyczne rolety rzymskie – gdy są zwinięte, tkanina pięknie marszczy się w charakterystyczne fałdy. Gdy jednak bliżej się przyjrzeć temu modelowi rolet wewnętrznych, okazuje się, że pod pierwszą warstwą materiału ukryta się jest kolejna, znacznie cieńsza, najczęściej wykonana z tkaniny firanowej.

Zależnie od tego, jak będziemy regulować podwójną roletę rzymską, można uzyskać okno przesłonięte wyłącznie warstwą „firanową” (np. chcąc przesłonić okno w ciągu dnia), tylko warstwą „zasłonową” lub obiema tkaninami jednocześnie (np. chcąc zapewnić sobie prywatność wieczorem).

Jak to możliwe, że dwie tkaniny mogą poruszać się w górę i w dół niezależnie od siebie? W roletach typu duo materiały doczepiane są do podwójnej szyny za pomocą dwóch rzepów, gdy w przypadku standardowych rolet rzymskich mamy do czynienia tylko z jednym. Dodatkowo rolety duo posiadają dwa zestawy zwijaczy, które mogą być uruchamiane na trzy sposoby.

Najbardziej powszechny jest system sznurkowy z dwukierunkowym mechanizmem napędowym. Obracając jeden łańcuszek w odpowiednią stronę, można podnosić i opuszczać konkretną warstwę tkaniny, np. tylko „firanę” lub wyłącznie „zasłonę”.

Niektórzy producenci oferują rolety rzymskie przyciemniające z dwoma sznurkami czy łańcuszkami, które położone są po przeciwległych stronach wnęki okiennej. Najnowszym rozwiązaniem są natomiast rolety podwójne automatyczne.

Rolety w kasecie duo

Mniej ozdobne są podwójne rolety w kasecie, nazywane też roletami w kasecie duo. Jest to jedna roleta wewnętrzna, którą łączy w sobie dwie tkaniny – cienką, prześwitującą oraz grubą, nieprzepuszczającą światła. Dzięki temu, kupując tylko jeden produkt, można pomieszczenie zaciemnić zupełnie tak samo, jakby stosowało się zestaw firny i zasłony.

W przypadku rolety w kasecie duo podwójne są również prowadnice przyszybowe.  Dzięki temu rozwinięta tkanina bądź tkaniny nie przeszkadzają w użytkowaniu okna i nie zwisają swobodnie, gdy jest ono otwarte. Dodatkowo stosowanie prowadnic sprawia, że gdy materiał rolety duo jest rozwinięty, światło z zewnątrz nie przedostaje się do środka pomieszczenia, a to z wnętrza nie wydostaje się na zewnątrz budynku.

W roletach podwójnych w kasecie można zastosować nie tylko tkaniny standardowe. Skomponować w nich można na przykład cienką, firanową tkaninę z materiałem o specjalnych właściwościach. Np. zaciemniającą, czy ograniczającą straty ciepła (jak w roletach z tkaniną o aluminiowej warstwie).

Rolety dzień i noc

Niektórych może dziwić umieszczenie rolet dzień noc w zestawieniu dotyczącym rolet podwójnych. Nie jest to jednak błąd ani przypadek. Rolety dzień noc, określane również jako rolety duo czy rolety zebra.  Tak jak wymieniane wcześniej dwa typy rolet podwójnych stworzone są bowiem z dwóch typów tkanin i mogą pełnić funkcję zarówno firany, jak i zasłony.

Przy roletach dzień i noc materiały nie zwisają jednak niezależnie od siebie, a po prostu są ze sobą połączone. Jak to możliwe? Tkanina rolety dzień noc posiada charakterystyczne poprzeczne pasy. Są one efektem zszycia czy sklejenia ze sobą kilkucentymetrowych pasków materiału przepuszczającego światło i tego, który nie przepuszcza promieni słonecznych.

Tkanina nawinięta jest na rolkę rolety podwójnie, dzięki czemu podczas sterowania łańcuszkiem w górę lub w dół pasy nachodzą na siebie bądź się mijają. W pierwszym przypadku można uzyskać całkowity dostęp światła do wnętrza, a w drugim jego zaciemnienie.

Gdy pasy częściowo na siebie nachodzą, dopływ promieni słonecznych jest niepełny. Rolety podwójne dzień i noc pozwalają więc na łatwe dostosowanie stopnia zaciemnienia do własnych oczekiwań.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak