Spis treści
Rolety rzymskie, uznawane powszechnie za najbardziej eleganckie z przesłon okiennych, na ogół są montowane w pomieszczeniach reprezentatywnych, takich jak gabinet, salon lub biuro. Jak się jednak okazuje, rolety te mają wiele swoich typów, przez co ich przeznaczenie nie musi sprowadzać się jedynie do utrzymania „oficjalnej” estetyki wnętrz; mogą stanowić zarówno ozdobę gabinetu, jak i pokoiku dziecięcego. W poniższym zestawieniu prezentujemy różne typy rolet rzymskich oraz ich możliwe przeznaczenia. Przy okazji doradzamy w tym, jakie moglibyśmy wybrać. Podajemy przy tym wady i zalety konkretnych rozwiązań oraz opowiadamy, gdzie moglibyśmy rolety rzymskie zamontować.
Rolety transparentne/ zaciemniające
Rolety rzymskie mogą być uszyte z materiału przepuszczającego promienie świetlne (tzw. transparentnego), co w praktyce pozwala nam na równoczesne zachowanie prywatności w pokoju oraz na naturalne oświetlenie pokoju. Ten typ rolety może być stosowany w salonie lub jadalni, zależnie od naszych potrzeb. Przeciwieństwem tej odmiany sprzętu jest roleta rzymska zaciemniająca, wykonana ze specjalnego materiału z podszewką “black – out”. Ta z kolei pozwala nam na zupełną blokadę światła. Dzieje się to nawet pomimo tego, że uszyto roletę z wzorzystego lub kolorowego materiału. W taką roletę rzymską zaopatrujemy się wtedy, kiedy chcemy mieć gwarancję, że światło z zewnątrz nie ma być wpuszczane do pokoju. Wersja z dodatkiem “black – out” może być zamontowana na przykład w pokoju dziecięcym, w sytuacji, w której nasze dzieci mają problemy z zasypianiem. Rolety zaciemniające przydadzą się również wtedy, kiedy za oknem mamy zamontowaną latarnię oświetlenia ulicznego. Dzięki rolecie rzymskiej zaciemniającej uporczywe światło lampy nie będzie nam przeszkadzać wieczorem i zagwarantuje stuptocentową prywatność domownikom. Istnieje również trzecie rozwiązanie, związane z moderacją jasności pokoju: będą to rolety tzw. półtransparentne, czyli rolety zaciemniające bez podszewki “black – out”.
Rolety rzymskie: tradycyjne lub zdalnie sterowane
Zazwyczaj mechanizm wpuszczania promieni słonecznych do pokoju możemy moderować poprzez prostą obsługę sznurka pełniącego rolę prowadnicy. Dzieje się tak w przypadku rolet rzymskich tzw. tradycyjnych. Coraz częściej na rynku zdarząją się jednak rolety sterowane za pomocą pilota. Zgodnie z tym rozwiązaniem możemy być oddaleni nawet o kilka metrów od rolety i dzięki jednemu kliknięciu zmienimy poziom natężenia światła w pomieszczeniu. Roleta rzymska, której mechanizm wyposażony jest w silnik elektryczny, bez problemu powinna się zwinąć lub rozwinąć bez naszej bezpośredniej ingerencji. Jest to opcja wygodna zwłaszcza wtedy, kiedy oglądamy całą rodziną film w salonie i światło słoneczne pada oślepiająco na ekran telewizora. Pamiętajmy jednak, że roletę wówczas należy eksploatować zgodnie z poleceniami producenta. Trzeba dbać o odpowiednią konserwację sprzętu – gdyby silnik mechanizmu został uszkodzony, będziemy mogli zwrócić go na gwarancję do sklepu.
Montaż do ściany/ na karnisz
Podobnie jak w przypadku rolet dzień – noc rolety rzymskie możemy inslatować poprzez bezpośredni montaż do ściany (na wkręty). To rozwiązanie gwaranujące stabilność instalacji, natomiast nie warto go wybierać wtedy, gdy często się przeprowadzamy lub zmieniamy dekoracje pomieszczeń. Aby jednak zachować walory estetyczne rolet rzymskich, można je montować na karniszach zawieszanych nad oknami. To rozwiązanie dobre dla tych, którym karnisz został jeszcze z czasów stosowanych tam firan, i nie mają pomysłu na to, co z nim zrobić po rezygnacji z tradycyjnych przesłon okiennych. Szczęśliwie kaskadowo ułożony materiał wygląda zupełnie jak tradycyjna zasłona lub firana. Dodatkowo jest znacznie łatwiejszy w konserwacji. W przeciwieństwie do rolety montowanej inwazyjnie (wkręt do ściany) w przypadku zawieszania na karnisz możemy sobie pozwolić na częstszą zmianę materiału rolety, zależnie od potrzeb lub upodobań. Dobierając roletę rzymską na karnisz należy zmierzyć dokładnie powierzchnię okna. Wynika to z tego, że materiał przesłony musi być kupiony na wymiar. Ten typ rolety rzymskiej można montować zarówno w pokojach użytkowych, jak i w kuchni.
Rolety rzymskie – różne wzory
W przeciwieństwie do większości rolet plisowanych oraz do rolet dzień – noc, przesłony typu rzymskiego mają do zaoferowania domownikom rozległy zasób wzorów. Możemy wybrać rolety różnokolorowe, z namalowanymi lub wyszytymi wzorami. Jeżeli decydujemy się na roletę rzymską do pokoju dziecięcego, moglibyśmy nabyć wersję z nadrukowanymi postaciami z bajek albo kwiatami/zwierzątkami, zależnie od gustu potomstwa. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku rolet z nadrukami wzór nie jest pasowany. To oznacza, że ułożenie wzorów na różnych roletach może się od siebie różnić. Przy zakupie rolety rzymskiej wzorzystej warto dopytać o to, czy tkanina jest w głównej mierze syntetyczna. Jeżeli tak, to sygnalizuje, że możemy mogli ją prać wielokrotnie i jej kolory nie będą płowieć. Jeśli jednak zdecydujemy się na roletę o niższej cenie (i – równolegle – niższej jakości), jej częste czyszczenie może doprowadzić do pogorszenia stanu nadruków. Włókna tkaniny będą się stopniowo niszczyć.
Na rynku można znaleźć rolety rzymskie w różnych rozmiarach i kolorach. To, o czym powinniśmy zapamietać przy ich doborze, to przeznaczenie oraz oferowana skuteczność. Jeżeli zależy nam na zaciemnieniu pokoju, powinniśmy wybrać rolety rzymskie z podszewką “black – out”. Jeśli jednak wolimy większą przepuszczalność światła, wtedy musielibyśmy się zdecydować na wybór przesłony z tkaniny transparentnej. Warto pamiętać również o sposobie montażu sprzętu (ściana lub karnisz) oraz jego estetyce (dostępne wzory i kolory). Spośród wszystkich typów przesłon rolety rzymskie gwarantują nam największą wartość estetyczną oraz wygodę w ich esploatacji. Przed zakupem jednak warto pamiętać o dokonaniu dokładnego pomiaru okna. Może się bowiem okazać, że pracownicy sklepu będą musieli dostosować rozmiar rolety do naszego okna poprzez dodanie dodatkowych szpalt materiału na wymiar.