Wybór rolety do biura. Na co warto zwrócić uwagę?

Wybór rolety do biura. Na co warto zwrócić uwagę?

Trudno dziś o biuro, w którym nie znajdziemy żadnej rolety ani żaluzji. Wiąże się to z tym, że pracując przez osiem godzin dziennie jesteśmy narażani na słońce odbijające się od naszych blatów lub ekranów. To z pewnością nie ułatwia nam pracy. Jak się okazuje, problem z oświetleniem w biurze – związany z ilością wpuszczanego tam światła –  najbardziej wpływa na stan naszego wzroku. Aby więc dbać o zdrowie pracowników każdy właściciel biura powinien zaopatrzyć się w moderowane przesłony na okna. Ponieważ obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku są rolety dzień – noc, omówimy ich zastosowanie w kontekście biurowym. Napiszemy o tym, na co zwracać uwagę przy ich wyborze oraz objaśnimy, w jakich sytuacjach najlepiej sprawdza się mechanizm „dzień – noc”.

 

Zmienianie nasłonecznienia w pomieszczeniu

 

Przede wszystkim zaletą rolet dzień – noc jest możliwość zmieniania ilości wpuszczanego światła do pomieszczenia. Wystarczy jedynie przesunąć żyłkę / koraliki z prowadnicy (zwisający sznurek u boku rolety) i ustawimy to, jaką chcemy zachować jasność w pokoju.  Mechanizm moderacji światła rolety dzień – noc wpisuje się również w przepisy BHP biura. Należy bowiem pamiętać o tym, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi dostępu do zrównoważonej ilości światła dziennego i sztucznego.  Oczy pracownika nie mogą być ani prześwietlone, ani narażone na wypatrywanie światła, wobec czego warto jest mieć możliwość wpływu na oświetlenie w pomieszczeniu. Opcja rolet dzień – noc pozwala również na kontrolowania ciepła w pokoju. Choć w prawie każdym biurze zamontowany jest system klimatyzacji warto pamiętać o tym, że ilość wpuszczanego światła ma związek z podnoszeniem lub obniżaniem się temperatury powietrza. Dlatego też najlepiej jest skorzystać z rolety dzień – noc w funkcji osłony. Kiedy mechanizm będzie ustawiony na „noc”, wpłynie to na ochłodzenie znajdujących się w pobliżu niego sprzętów biurowych oraz komputerów.

 

Wpływ na temperaturę w pokoju

 

Nie trudno zauważyć, że w większości biur prędzej znajdziemy zamontowane żaluzje niż rolety. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Pamiętajmy, że montaż żaluzji był popularny w biurach od początku lat dziewięćdziesiątych. Wobec tego taki mechanizm posiada większość dłużej funkcjonujących siedzib firmy. Dobierając jednak przesłonę na okna warto pamiętać o tym, że to rolety dzień – noc oferują współcześnie najwięcej superlatyw. W przeciwieństwie do rolety ich prowadnice nie psują się tak szybko. Ponieważ w dzisiejszych biurach może pracować od kilku do kilkunastu osób (a nawet kilkuset, jeżeli mowa o korporacjach) trzeba zapewnić stabliny mechalizm obsługi przesłony. Nie zależy nam przecież na regularnej wymianie przesłony, dlatego roleta  dzień – noc sprawdza się jako długotrwałe rozwiązanie. Skoro każdy pracownik biura może podejść do rolety i zmieniać jej ustawienie, należy zadbać o to, by mechanizm był regularnie czyszczony i wykonany z dobrej jakości materiału. To z kolei oferują dostępne na rynku w przystępnej cenie rolety dzień – noc.

 

Dobór do konkretnych pomieszczeń

 

Rolety dzień – noc odpowiadają każdemu typowi pomieszczeń w biurze. Jeżeli dysponujemy jadalnią/stołówką, odpowiednia moderacja rolet pozwoli nam na odpowiednie nasłonecznienie pomieszczenia. To pozwoli z kolei na kontakt z naturalnym światłem, pożądany dla oczu w przerwie od pracy przy sztucznym świetle ekranu czy świetlówek. Rolety dzień – noc można również zamontować w pokoju konferencyjnym, jeżeli zależy nam na całkowitym zaciemnieniu pokoju. Stanowi to wygodną opcję dla pracowników biurowych, którzy mają za zadanie przedstawić swoją prezentację przy pomocy rzutnika. Moderując przed wystąpieniem mechanizm „dzień – noc” nie będą się przejmować tym, że światło słoneczne zasłoni treści na ekranie. Możliwość szybkiej zmiany nasłonecznienia pokoju przydaje się zwłaszcza podczas przeprowadzania szkoleń czy konferencji. Wówczas dzięki roletom dzień – noc wyświetlane slajdy będą bez problemu widoczne na ścianie z każdego punktu pokoju.

 

Roleta dzień – noc a wystrój

 

Na rynku wnętrzarskim funkcjonuje wiele typów i modeli rolet, tak samo jak i materiałów dopasowywanych bezpośrednio do stylu pomieszczeń. Rolety dzień – noc stanowią dobre rozwiązanie do biura, ponieważ nie skupiają na sobie zbytniej uwagi skomplikowanym mechanizmem i łatwo wtapiają się w otoczenie. Ponadto możemy wybrać kolor materiału rolety dzień – noc do wnętrza. W kontekście pomieszczeń biurowych polecamy barwy kojarzące się z naturalnymi surowcami i materiałami: drewno lub wiklinę. Jeżeli nie jest to biuro związane z branżą kreatywną proponujemy pozostanie przy tzw. zasadzie trzech kolorów. To oznacza, że w pokoju powinniśmy utrzymywać maksymalnie trzy niekontrastujące z sobą barwy, aby wprowadzić estetyczną harmonię. Polecamy także rolety dzień – noc w kolorze białym. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku industrialnych wnętrz typu loft. Najpopularniejszym – i najneutralniejszym – kolorem materiału jest jednak szarość. Sprawdza się ona również wtedy, kiedy często przemalowujemy pomieszczenia (pasuje do wszystkiego). Pamiętajmy, że barwa materiału nie wpływa na stopień zaciemnienia rolety dzień – noc. Nawet jeżeli kupimy osłonę z tkaniną o jasnej barwie nie będzie to miało związku z jej zwiększoną transparentnością.

 

Rolety dzień – noc nadają się idealnie do biura, ponieważ wpływają na stopień nasłonecznienia pomieszczenia, co gwarantuje nam wypełnienie przepisów BHP. Zapewnia nam również odpowiedni komfort pracy i wpływa dodatnio na higienę naszych oczu. Tego typu rozwiązanie pomaga nam również kontrolować temperaurę w pomieszczeniu. Między innymi dzięki zaciemnieniu nie przegrzewają się biurowe sprzęty oraz nie trzeba modulować zanadto klimatyzacji. Innymi walorami rolet dzień – noc jest ich łatwa aplikowalność do różnego rodzaju pomieszczeń (od stołówki po gabinet konferencyjny) oraz różnorodność w doborze tkaniny. Polecamy zatem ten typ rolety oraz zachęcamy do przeczytania dalszych artykułów z naszego poradnika, dotyczących montażu oraz zakupu rolety dzień – noc.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak