Rolety rzymskie: mechanizmy i montowanie

Rolety rzymskie: mechanizmy i montowanie

Roleta rzymska to jedno z najpopularniejszych rozwiązań na rynku wnętrzarskim. Dzięki eleganckim fałdom materiału przesłona ta wygląda jak tradycyjna firana, jednak jest znacznie prostsza w użytkowaniu. Co ciekawe, pomimo pozornie „masywnego” wyglądu rolety te są lekkie i mechanizm ich obsługi nie należy do skomplikowanych. Przeglądając oferty rolet rzymskich można natrafić na różne typy ich montażu i obsługi. Dlatego też w naszym artykule przedstawimy działanie mechanizmów tych rolet oraz opowiemy o dostosowaniu ich budowy do naszych potrzeb i domu.

 

Już na wstępie trzeba zauważyć, że rolety rzymskie mogą być montowane na różne sposoby. Przy wyborze odpowiedniej metody należy uwzględnić wysokość i długość okna, wielkość pakietu rolety przy rozciągnięciu oraz na to, czy roletę montujemy na ścianie czy też we wnęce.

 

Montaż do sufitu/nadproża

 

Jednym ze sprawdzonych sposobów jest jej montaż do sufitu lub nadproża (belki zamontowanej w murze nad oknem). Jest to rozwiązanie korzystne dla tych, którzy chcą optycznie powiększyć przestrzeń w pokoju – tak zamontowana roleta rzymska dobrze podkreśla zachowanie pionu oraz regularne kształty materiału. Montaż do sufitu zalecany jest wówczas, kiedy zależy nam na zachowaniu estetyki w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że jeżeli zainstalujemy roletę rzymską we wnęce okiennej, wówczas podkreślimy wszelkie niedoskonałości wykończeniowe ściany. Bardzo często wnęki nie są idealnie proste, przez co już z oddali będzie widać, że roleta jest zawieszona krzywo (choć przylegle do powierzchni wnęki). Dodatkowo przyczepienie rolety do wnęki wpłynie na ilość przepuszczanego światła do pokoju – tak zainstalowana roleta rzymska zainstalowana potrafi ograniczyć jej „nasłonecznienie” nawet o 25 cm. Z tego wynika, że montaż rolet rzymskich na wnęce nie jest zalecany w przypadku ciemnych pomieszczeń. Warto również przemyśleć montowania rolet na ścianie z odstępem pod sufitem – jest to niewygodnie w demontażu oraz nie wygląda schludnie. Innym rozwiązaniem jest montowanie rolety bezpośrednio na karnisz – wówczas zawieszamy ją podobnie do firany i uzyskujemy efekt eleganckiej osłony okna.

 

Montaż na ramę okna

 

Roletę rzymską można również zainstalować na ramę okna. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, zwłaszcza w sytuacji, w której często zmieniamy wystrój lub przeprowadzamy się i nie chcemy wkręcać mechanimu rolet do ściany. W przypadku zawieszania rolety na ramie okna mowa o tzw. montażu bezinwazyjnym, wykorzystującym uchwyty (najczęściej szare, czarne lub brązowe). Jest to chyba najwygodniejszy ze sposobów instalacji rolety. Warto jeszcze dodać, że montaż rolety rzymskiej na oknie umożliwia łatwy i szybki dostęp do okna – przesłony nie trzeba specjalnie zwijać, żeby wyjść np. na balkon czy taras. Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać instalując roletę na ramę okna jest to, żeby przy otwieraniu okna nie uderzać roletą o ścianę/wnękę obok. To może się zdarzyć, ponieważ za każdym razem, kiedy montujemy coś na ramę okna, ograniczamy zakres jego otwarcia. Dla prawidłowego użytkowania rolety rzymskiej należy dbać o to, żeby z niczym się nie zderzała – inaczej zniszczy się jej mechanizm. Montaż na ramę okna może być również stosowany w przypadku okien dachowych – wówczas do rolety dołączony jest specjalny naciąg, umożliwiający działanie rolety w nachyleniu.

 

Rolety rzymskie z systemem sznurkowym

 

Montaż rolety rzymskiej jest również związany z tym, w jakim miejscu ją zawieszamy oraz jak zamierzamy ją obsługiwać. Najpopularniejszym sposobem użytkowania rolety rzymskiej jest korzystanie z systemu sznurkowego. Jeżeli chcemy podnieść albo opuścić materiał rolety powinniśmy zwolnić hamulec znajdujący się w kasecie. Żeby to zrobić, należy ustawić sznurek do przodu pod kątem 45 stopni – wtedy roleta będzie sprawiona w mechanizm ruchu. Jeśli chcemy zatrzymać ruch rolety i pozostawić ją w określonej pozycji, wtedy ustawiamy sznurek równolegle do ściany. W konsekwencji – hamulec włącza się. Rolety rzymskie z systemem sznurkowym są lekkie i łatwe w obsłudze. Nie musimy się martwić tym, że sznurek zostanie wciągnięty do mechanizmu kasety – wraz z przewijaniem mechanizmu linka rozwija się, przez co nie ma szans na splątanie/porwanie jej wewnątrz rolety. System sznurkowy nie wpływa na rodzaj wybieranego materiału ani na sposób uszycia rolety. Wymiana materiału rolety rzymskiej (np. w celu jej czyszczenia) polega prostym na odczepieniu materiału od kasety/części zawieszanej.

 

Rolety rzymskie z systemem koralikowym

 

System koralikowy to popularne rozwiązanie, widocznie m. in w roletach dzień – noc czy roletach plisowanych. Obsługa mechanizmu polega na poruszaniu koralikami w jedną lub w drugą stronę, zależnie od tego, czy chcemy materiał rolety podnieść czy opuścić. W przeciwieństwie do systemu sznurkowego nie musimy blokować prowadnicy żadnym hamulcem. Wiąże się to z tym, że w chwili, kiedy przestajemy poruszać linką z koralikami roleta automatycznie się blokuje. Zaletą tego systemu jest większa kontrola nad poziomem rozwinięcia rolety rzymskiej – można dokładnie określić to, jak bardzo ma być rozwinięta i ile światła ma przepuszczać. Długość prowadnicy nie zmienia się (w przeciwieństwie do tego, co obserwujemy w systemie sznurkowym). Warto jeszcze dodać, że mechanizm prowadnicy najczęściej ukryty jest w kasecie nad materiałem rolety. Nie należy jednak się obawiać tego, że obecność kasety w jakiś sposób komplikuje możliwy demontaż przesłony – obudowę łatwo jest dezinstalować. Można również ją myć, ponieważ najczęściej wykonana jest z PCV lub aluminium. System koralikowy w rolecie rzymskiej sprawdza się w przypadku dużych okien, a co za tym idzie – dużych, ciężkich partiach materiału w rolecie. Jest to rozwiązanie stabilne oraz proste w obsłudze.

 

Montaż i obsługa rolety rzymskiej nie należy do czynności skomplikowanych. Wiedząc, gdzie zamierzamy zamontować roletę możemy zdecydować się na sposób jej umiejscowienia, wybierając wariant inwazyjny (wkręt) lub nieinwazyjny (rama okna). Podobnie możemy zdecydować sie na system obsługi rolet rzymskich, korzystając z systemu sznurkowego lub koralikowego. Przy podejmowaniu decyzji należy decydować się więc nie tylko warunkami mieszkalnymi, ale przede wszystkim – własną wygodą i pragmatycznymi aspektami montażu rolet.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak