Rolety rzymskie na dużych oknach

Rolety rzymskie na dużych oknach

Posiadanie dużych okien łączy się z wieloma zaletami, takimi jak nasłonecznienie pomieszczenia. Światło przechodzące przez okna balkonowe lub tarasowe może wywołać wrażenie przestronności i przytulności pokoju. Jednak należy mieć na uwadze również wady takiego rozwiązania. Mowa tu trudnościach w zadbaniu o własną prywatność oraz nadmierną ilość wpuszczanych promieni słonecznych. W tym artykule przedstawimy Państwu perspektywę posiadania rolet rzymskich, zawieszonych na dużych oknach. Opowiemy o ich typach, użytkowaniu oraz dostosowaniu do pomieszczeń.

Rolety rzymskie – przystosowane do dużych formatów

Duże okna w mieszkaniu mogą być powodem do radości – dzięki nim mamy nasłoneczniony pokój tak długo, jak na zewnątrz jest dobra pogoda. To pozwala nam oczywiście zaoszczędzić na prądzie w domu oraz ograniczyć czas, w którym pracujemy przy sztucznym świetle. Nie mniej jednak problemem może być zakrycie tego okna. Wiadomo bowiem, że nic tak nie kusi wzroku sąsiadów, jak pół przezroczystej ściany domowników na przeciwko.

Wielu klientów korzysta z żaluzji drewnianych lub bambusowych, co nadaje wnętrzu naturalności i stylu. Nie jest to jednak mechanizm łatwy do czyszczenia (prowadnice łatwo zacinają się przez kurz). Cała instalacja sporo waży oraz może przysporzyć problemów w montażu. Innym rozwiązaniem są również plisy oraz rolety dzień – noc. Jednak takie wybory również mają wady. Rolety plisowane mogą osiągnąć maksymalną szerokość 150 cm, a „dzień – noc” mogą mieć problem z przewijaniem tak dużej ilości materiału.

W naszym artykule skupimy się zatem na roletach rzymskich. W porównaniu z powyższymi typami przesłon najbardziej pasują one do salonu. Zapewniają zarówno elegancję, jak i przytulność. I – co najważniejsze – odpowiadają każdemu rozmiarowi okna. Jeżeli okaże się, że szyba balkonowa (lub tarasowa) jest zbyt długa lub szeroka jak na standardowy rozmiar producenta, zawsze można wykonać roletę rzymską na zamówienie. Zmiany wówczas będą polegały jedynie na doszyciu dodatkowych połaci materiału po bokach rolety. Dodatkowe ściegi będą niewidoczne dla patrzącego.

Transparentność a prywatność

Rolety rzymskie wykonane są z materiałów transparentnych, półprzezroczystych oraz zaciemniających. Które powinniśmy wybrać dla dużych okien?

Jak nazwa wskazuje, tkaniny transparentne przepuszczają największą ilość promieni słonecznych. Są to zazwyczaj tkaniny firanopodobne, uszyte z woalu lub innego, delikatnego tworzywa. Warto jednak pamiętać, że transparentność nie oznacza całkowitego braku prywatności domowników – roleta rzymska stanowi barierę pomiędzy naszym życiem w mieszkaniu a wzrokiem sąsiadów. Innym rozwiązaniem jest zakup rolety rzymskiej z materiału o większej gramaturze. To oznacza, że sploty w jej tkaninie są gęstsze i trudniej jest przedostać się przez nie światłu. Są to standardowe przesłony, wykonane z materiału lnopodobnego lub poliestrowego.

Kupując roletę rzymską z materiału półprzezroczystego możemy wybrać jej kolor i wzór. Szczęśliwie asortyment producenta jest szeroki i możemy znaleźć przesłony z nadrukami oraz różnorodnymi barwami. Dla pokoju dziecięcego mogą to być bajkowe wzory, a dla salonu czy sypialni – materiał w stonowanym kolorze, przetykany złotymi lub srebrnymi nićmi.

Ostatnim wariantem jest roleta rzymska zaciemniająca. Jest to przesłona o najgęstszym splocie, nieprzepuszczająca prawie wcale promieni słonecznych. Najczęściej wiąże się to ze specjalnym podgumowaniem tkaniny, pochłaniającym nadmierne ciepło oraz izolującym pokój (od wypuszczania temperatury na zewnątrz).

Roleta rzymska typu „duo” – eleganckie rozwiązanie

Złotym środkiem przy zakupie rolety rzymskiej na duże okno jest wybranie jej wariantu „duo”. Oznacza to, że mechanizm przesłony składa się z dwóch części. Jeden wałek zawiera nawinięty materiał woalowy, jasny, spełniający funkcję firany. Drugi, z kolei, osłania pierwszą warstwę grubą połacią materiału. Przypomina więc zasłonę osłaniającą transparentne tworzywo. Do rolety rzymskiej typu „duo” dołączone są oczywiście dwie prowadnice, z których każda odpowiada za „swój” wałek – z materiałem wewnętrznym lub wewnętrznym. Warto przy tym zauważyć, że dla dużych okien balkonowych najczęściej spotykanym typem prowadnicy jest koralikowa, ponieważ najlepiej znosi duże obciążenie materiałem. Rolety „duo” są eleganckie, łatwe do zamontowania oraz do użytkowania. Przypominają one tradycyjny system firany i zasłony, ale nie trzeba ich zdejmować do prania co dwa – trzy tygodnie. Obie ich warstwy są pokryte impregnatem, przez co trudniej o ich zabrudzenie. Wzory do części firanopodobnej i zasłonowej możemy wybrać według własnego uznania, dopasowując je do wnętrza lub uzgadniając z własnymi preferencjami.

Rolety rzymskie to idealny wybór dla dużych okien. Ich konstrukcja jest przygotowana do utrzymania długich połaci materiału, przez co wałki przesłony nie wyginają się a tkanina nie sprawia problemu z przewijaniem. Są również eleganckie i estetyczne, przez co niskim kosztem możemy nadać naszemu wnętrzu przyjemnego charakteru. Dodatkowo są łatwe w obsłudze i eksploatacji, oraz – chronią nas przed niechcianym kontaktem wzrokowym z sąsiadami.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak