Spis treści
Kuchnie tradycyjnie wiążą się z tradycyjnymi rozwiązaniami, takimi jak firany lub zasłony. Nie są to jednak najlepsze pomysły. Podczas gotowania i smażenia firanki okienne często się brudzą i należy pamiętać o ich regularnym praniu i rozwieszaniu. W ramach alternatywy w poniższym artykule przedstawiamy zalety założenia rolety rzymskiej w kuchni. Opowiadamy o efektach takiego rozwiązania oraz przybliżamy to, jak należy rolety dobrze dobrać do otoczenia.
Roleta rzymska – wygodny mechanizm i mała powierzchnia
Przede wszystkim roleta rzymska ma całkowicie płaską powierzchnię. W związku z tym nie zajmuje dużo miejsca i idealnie wtapia się w otoczenie. Roleta nie spada nam na blat kuchenny i nie zabiera przestrzeni, kiedy ją odsłaniamy. Dzięki niej możemy swobodnie otworzyć okno i nie martwić się, że trzeba ją specjalnie zwijać, żeby dotrzeć do klamki okiennej. Roletę rzymską można zamontować albo bezpośrednio do ściany (tzw. montaż inwazyjny), albo zawiesić na ramie okna (haczykami lub poprzez doklejenie). Dla tych, którym jeszcze został w kuchni karnisz po zdjętej firanie lub zasłonach, wybór rolety rzymskiej stanowi zaletę – mogą oni bez problemu zawiesić przesłonę na karniszu. Wyborem indywidualnym jest już to, czy przesłonę zamierzamy zamontować z odsłoniętą rolką czy z kasetą. Jeżeli zdecydujemy się na drugi wybór, dopłacimy do zamówienia więcej (zależnie od tego, czy to kaseta z aluminium czy PCV), natomiast mechanizm rolety nie będzie się tak kurzył i – przez to – zacinał.
Wygodne czyszczenie rolety rzymskiej
Podczas gotowania często zdarzy się, że tłuszcz czy fragmenty jedzenia chlapią na przesłonę okienną, zostawiając nieprzyjemny zapach lub nieestetyczne plamy. Demontaż rolety rzymskiej na okoliczność prania jest bardzo prosty. Wystarczy zdjąć ją z rolki i rozłożyć na płaskiej powierzchni, wyjąć znajdujące się w niej prostujące słomki, zdjąć dolne obciążniki/rozwiązać dekoracyjne wstążki i odkleić materiał od listwy mocującej. Jeżeli wałek rolety rzymskiej osłonięty jest kasetą z aluminium lub PCV można to bez problemu zdemontować. Materiał rolety można wyprać w pralce razem z innymi tkaninami, ustawiając opcję automatu na „pranie delikatne” (trzydzieści lub czterdzieści stopni, słabe wirowanie). Do prania warto dodać również płyn do płukania tkanin. Sprawi to, że materiał rolety nie będzie się elektryzował i wiązania między jego włóknami zostaną wzmocnione. Tkaninę rolety rzymskiej możemy wywiesić na suszarce lub rozłożyć na balkonie. Należy pamiętać o tym, że materiał przesłony nie wymaga prasowania – układa się sam. Nie wolno narażać tkaniny na wysoką temperaturę, ponieważ to może doprowadzić do zniszczenia jej włókien lub pogorszenia się jakości nadruku na materiale z czasem użytkowania. Wysuszoną roletę rzymską można zamontować z powrotem na okno wykonując te same czynności, które już zrobiliśmy przy zdejmowaniu: roletę rozkładamy na stół, wkładamy prostujące słomki w tuneliki materiału, montujemy obciążniki/wiążemy słomki, naklejamy materiał na listwę, wieszamy roletę na rolce zawieszonej na ścianie lub ramie okiennej.
Wybór kolorystyczny
Dobranie rolety rzymskiej do kuchni to łatwe i przyjemne zadanie. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że na rynku istnieje szeroki dobór barw materiałów rolet. Możemy zatem bez problemu wybrać coś, co ociepli naszą kuchnię i nada jej pogodny, domowy wygląd. Zaleca się zakup rolety rzymskiej o ciepłej barwie materiału – żółtej, pomarańczowej, beżowej. Można również polegać na zasadzie kontrastu i wyeksponować roletę: jeżeli nasze ściany są jasne i czyste, powinniśmy kupić rolety kontrastujące, na przykład wzorzyste, o intensywnych kolorach. Pamiętajmy również, że obecnie na można zakupić również rolety z nadrukami i wzorami, w związku z czym naszą kuchnię możemy przyozdobić przesłoną w wzory krajobrazu lub motywy roślinne. W tym jednak przypadku trzeba mieć na uwadze stosowanie się do prania w niskiej temperaturze – jeżeli kupimy roletę rzymską w niższej cenie, może się okazać, że jej wzory zaczną blaknąć. Ostatnią kwestią dopasowania kolorystycznego jest też kwestia lokalizacji kuchni w domu. Jeżeli kuchnia połączona jest z salonem/jadalnią powinniśmy kupić roletę rzymską o wzorze lub kolorze dopasowanym do drugiego pomieszczenia. Unikniemy wtedy wrażenia nieładu oraz niedopasowania estetycznego.
Wybór tkaniny
Podobnie jak w przypadku kolorystyki, wybór tkanin również zależy od naszego gustu oraz potrzeb. Jeżeli zależy nam na delikatnej i zwiewnej tkaninie, możemy zakupić roletę rzymską transparentną, wykonaną z materiału „firanopodobnego”. Możemy również wybrać materiał stabilniejszy, wykonany z mocniejszej tkaniny. Łączy się to również z mniejszą przepuszczalnością światła oraz z zatrzymywaniem ciepła w pomieszczeniu. Wówczas należałoby zdecydować się na materiał zaciemniający, posiadający gęste sploty włókien. Jeżeli jednak myślimy nad doborem tkaniny i składamy zamówienie na konkretny wybór, powinniśmy dokładnie obliczyć szerokość światła okna. Może się okazać, że producent będzie musiał doszyć jeszcze materiału po bokach, co jednak nie ma wpływu na estetykę albo jakość materiału rolety rzymskiej.
Roleta rzymska stanowi idealne rozwiązanie do kuchni. Pozwala nam zachować tradycyjną, domową estetykę oraz spełnia swoje praktyczne wymagania. Jest zarówno atrakcyjna wizualnie jak i cenowo – dużą roletę rzymską można nabyć w kwocie od stu złotych wzwyż. Polecamy zatem to rozwiązanie do kuchni, mając przede wszystkim na uwadze jego praktyczność, łatwość w użytkowaniu oraz przyciągający wygląd.