Rolety wewnętrzne do dużych okien – przegląd rozwiązań

Rolety wewnętrzne do dużych okien – przegląd rozwiązań

Duże okna wyglądają pięknie i pozwalają na wprowadzenie do wnętrza zadowalającej ilości światła słonecznego. Problem pojawia się w momencie, kiedy trzeba zdecydować, czym je przesłaniać wieczorami czy w czasie upałów. Czy jedynym rozwiązaniem przy domowych oknach o dużych przeszkleniach są zasłony lub rolety zewnętrzne?

Zdecydowanie nie – do tego typu okien można z powodzeniem zastosować rolety wewnętrzne różnego typu. Przedstawiamy przegląd najlepszych rolet wewnętrznych do dużych okien stosowanych w budownictwie mieszkalnym.

Rolety rzymskie do dużych okien

Typem rolet wewnętrznych, często stosowanych do przesłaniania okien o dużych wymiarach, są tekstylne rolety rzymskie. Mogą one być montowane na dwa sposoby – inwazyjnie oraz bezinwazyjnie. W pierwszym przypadku roleta rzymska przytwierdzana jest do ściany nad oknem bądź do sufitu. Materiał rolety rzymskiej tworzy wtedy jednolitą powierzchnię i zasłania całą wnękę okienną.

Rolety rzymskie możesz również przymocować do ramy okiennej specjalnymi haczykami. Rolety rzymskie są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań do okien o dużych przeszkleniach. Nie tylko elegancko wyglądają, ale także są łatwe w czyszczeniu (większość modeli można prać w pralce lub ręcznie).

Dodatkowo producenci proponują naprawdę duży wybór tkanin do rolet rzymskich. Dzięki temu możesz dobrać roletę wewnętrzną do dużego okna o odpowiednim wyglądzie oraz funkcji (np. przeciwsłoneczną roletę rzymską, podwójną roletę rzymską z materiałem firanowym). Jeżeli chcesz zamontować rolety rzymskie do zasłonienia dużych okien, pamiętaj, że po zwinięciu mają one około 30 centymetrów wysokości oraz odstają od ściany na około 5 centymetrów. Nie zawsze mogą być więc one zastosowane bezpośrednio na ramę okna o dużych wymiarach (przesłaniają szybę oraz utrudniają otwarcie okna na oścież).

W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na montaż do ściany bądź sufitu. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że roleta rzymska musi być zwinięta, aby można było otworzyć okno bądź drzwi tarasowe. Przy dużych oknach problemem może być również duży ciężar rolety rzymskiej o sporych wymiarach tkaniny.

Rolety wolnowiszące do dużych okien

W przypadku okien o dużych przeszkleniach dobrze sprawdzą się rolety wolnowiszące. Podobnie jak rolety rzymskie, mogą one być przymocowane do ściany nad oknem lub sufitu. Drugim sposobem montażu rolet wolnowiszących jest mocowanie do ramy okna – bezinwazyjne, z użyciem specjalnych zaczepów. W przypadku okien o dużych przeszkleniach, a więc jednocześnie otworów okiennych o sporych wymiarach najlepiej sprawdzi się pierwsze rozwiązanie. Zawieszona na ścianie nad oknem bądź przytwierdzona do sufitu roleta wolnowisząca swoją tkaniną przesłania cały otwór okienny.

W odróżnieniu od rolety rzymskiej roleta wolnowisząca po zwinięciu nie zajmuje dużo miejsca. Tkanina nawijana jest na rolkę, która odstaje od ściany na około 5 centymetrów, ale na wysokość ma ona maksymalnie do 10 centymetrów.

Zaletą stosowania rolet wolnowiszących do dużych okien jest łatwość sterowania. Mogą one być wyposażone w standardowe łańcuszki czy linki do ręcznego podciągania tkaniny. Coraz częściej stosuje się jednak elektryczny mechanizm zwijania. W takim przypadku roleta wolnowisząca zwija się lub rozwija, gdy naciśniesz przycisk na ścianie (sterowanie przewodowe) bądź przycisk na pilocie (sterowanie bezprzewodowe).

Plusem rolet wolnowiszących przy dużych przeszkleniach jest także niska waga – tkanina rolety tego typu jest zdecydowanie lżejsza niż w roletach rzymskich do dużych okien.

Minusem rolety wolnowiszącej do dużych okien jest natomiast fakt, że nie przylega ona ściśle do ściany. Do wnętrza może więc dochodzić światło słoneczne przez powstałe z boku szpary. Dodatkowo roleta ta ma tendencję do falowania się i poruszania, gdy okna są otwarte i robi się przeciąg.

Rolety plisowane do dużych okien

Chociaż niektórym może się to wydawać niewiarygodne, coraz częściej do zasłaniana dużych przeszkleń wybieramy rolety plisowane. Plisy, nazywane też roletami harmonijkowymi, w odróżnieniu od rolet rzymskich czy rolet wolnowiszących, montujemy w świetle okna. Oznacza to, że harmonijkowa tkanina rolety plisowanej zasłania wyłącznie szybę i rozpostarta jest między bocznymi częściami ramy okiennej.

Roletę plisowaną przy dużym oknie możesz montować bezinwazyjnie (specjalnymi zaczepami), jak również inwazyjnie (wiercąc w ramie okiennej). W pierwszym przypadku nie zniszczysz okna, jednak mechanizm rolety będzie odstawał kilka centymetrów od szyby. W efekcie nie będziesz mógł otworzyć okna na oścież.

Czy rolety plisowane można stosować do każdej wielkości okien? Ze względu na ograniczenia technologiczne, plisy najlepiej sprawdzą się w oknach o szerokości do 150 centymetrów. Przy większych, to znaczy szerszych, przeszkleniach harmonijka plisowana może składać się w nieodpowiedni sposób, zaburzając prawidłowe działanie rolety.

Jeżeli masz szersze okno i zależy Ci na zastosowaniu plis, skontaktuj się z producentem tego typu rolet. W takich sytuacjach najczęściej stosuje się na przykład dwie rolety plisowane montowane tuż obok siebie.

Rolety dzień i noc do dużych okien

Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się także niezwykle ostatnio popularne rolety dzień i noc w wersjach wolnowiszącej lub w kasecie. Czy rolety zebra sprawdzą się w przypadku okien o dużych przeszkleniach? Podobnie jak przy roletach plisowanych, ważny jest wymiar okna. Pasiaste rolety dzień i noc producenci zalecają do przeszkleń o wielkości maksymalnej do 190 centymetrów szerokości oraz 250 centymetrów wysokości.

Przy większych wymiarach okna roleta może działać nieprawidłowo. Nierówno zwijane płaszczyzny dwóch tkanin rolety dzień i noc nie tylko wyglądają nieefektownie, ale także nie spełniają swojego zadania. Przesunięte względem siebie tkaniny o dużej przezroczystości i mocnym splocie nie będą bowiem całkowicie zaciemniać pomieszczenia i mogą się zacinać podczas zwijania.

Innym minusem stosowania bardzo szerokich rolet dzień i noc jest możliwość wyginania się rurki, na której zwijana jest podwójna, a więc ciężka tkanina. W efekcie uzyskasz roletę, która nie tylko źle wygląda, ale także nie działa prawidłowo. Gdy chcesz przesłonić roletami zebrami duże okno, dowiedz się, co proponuje producent.

Najczęściej polecają oni wybór rolet dzień i noc w kasecie, która montowana jest na ścianie nad wnęką okienną. W przypadku naprawdę dużego okna dobrym pomysłem jest natomiast zastosowanie dwóch czy trzech zawieszonych koło siebie rolet w pasy.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak