Rolety wewnętrzne do okien dachowych – co warto wiedzieć?

Rolety wewnętrzne do okien dachowych – co warto wiedzieć?

Większość nowo budowanych domów w Polsce to budynki z poddaszem użytkowym i skośnym dwu- lub czterospadowym dachem, w którym montowane są okna połaciowe. Chociaż pozwalają one na dobre doświetlenie pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu, sprawiają również, że wnętrza szybko się nagrzewają w czasie upałów, a podczas mroźnej pogody wychładzają.

Rozwiązaniem, które pozwala swobodnie regulować dopływ promieni słonecznych do wnętrz na poddaszu, a także ogranicza straty ciepła czy nadmierny wzrost temperatury pomieszczeń, są rolety wewnętrzne do okien dachowych. Jakie są typy rolet do okien połaciowych?

Jaki system sterowania roletami do okien dachowych wybrać?

Rolety wewnętrzne do okien dachowych są niezwykle funkcjonalne, pozwalają bowiem na kontrolę dopływu światła do ulokowanych na poddaszu pomieszczeń takich jak sypialnia, łazienka, garderoba czy gabinet. Latem zaciągnięte rolety wewnętrzne do okien połaciowych pozwalają na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Natomiast zimą zastosowanie przesłon na okna dachowe takich, jak rolety plisowane, rolety rzymskie czy standardowe rolety tkaninowe na okna połaciowe sprawia, że ciepło z wnętrza nie „ucieka” przez szyby.

Dodatkową zaletą rolet wewnętrznych do okien dachowych jest ich dekoracyjność. Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym typom rolet wewnętrznych do okien dachowych oraz oferowanym przez producentów systemom sterowania roletami do okien połaciowych.

Sterowanie roletami do okien dachowych

Do okien dachowych, które zamontowane są w połaci dachu pod pewnym kątem, nie można zastosować standardowych modeli rolet wewnętrznych, np. mini rolet czy też klasycznych zasłon i firan. Materiał w obu przypadkach zwisałby bowiem w oddaleniu od szyby, nie zabezpieczając wnętrza przed promieniami słonecznymi.

Do okien połaciowych powinno się wybierać specjalne modele rolet wewnętrznych do okien dachowych mocowane tuż przy ramie okiennej oraz ze specjalnym system podciągania i opuszczania materiału. Dzięki jego zastosowaniu tkanina rolety będzie dokładnie zasłaniać szybę i przylegać do okna. Jakie systemy sterowania roletami wewnętrznymi do okien dachowych dostępne są w sprzedaży?

Jeżeli okna znajdują się na wysokości, do której mamy swobodny dostęp, najczęściej stosuje się rolety do okien połaciowych sterowane mechanicznie z systemem sprężynowym, które określa się mianem rolet samozwijających. Jak działają? Tkanina tego typy rolety wewnętrznej nawijana jest na wzbogacony o sprężynę wałek, który ukryty jest w kasecie przy górnej części ramy okiennej.

Podczas opuszczania i podnoszenia roleta przesuwa się w górę lub w dół pomiędzy dwoma prowadnicami przyczepionymi do bocznych części ramy okiennej. Roletę do okna dachowego z mechanizmem sprężynowym można zatrzymać na dowolnej wysokości, zależnie od efektu, który chcemy finalnie osiągnąć.
Innym, coraz rzadziej stosowanym rozwiązaniem, są standardowe rolety do okien dachowych bez mechanizmu samohamującego, czyli sprężynowego. Korzystając z takich modeli rolet wewnętrznych do okien dachowych, możliwe jest zatrzymanie rolety tylko na kilku wskazanych przez producenta poziomach, gdzie znajdują się specjalne haczyki czy zaczepy przytwierdzone do ramy okna.

W sytuacji, gdy okna umieszczone są bardzo wysoko lub nie można do nich bez problemu podejść, zaleca się wybór rolet wewnętrznych do okien dachowych sterowanych automatycznie za pomocą np. przycisku wbudowanego w ścianę lub znacznie bardziej popularnego rozwiązania, jakim jest użycie pilota do zdalnego uruchamiania rolety wewnętrznej.

Typy rolet do okien dachowych

Klasyczne rolety tkaninowe do okien dachowych są najtańszym i stosunkowo prostym w montażu rozwiązaniem. Dostępne są w wersjach z systemem sprężynowym, czyli samohamującym, jak również bez systemu sprężynowego. Rolety wewnętrzne tego typu rozpostarte pomiędzy bocznymi prowadnicami dobrze chronią wnętrze przed mocnymi promieniami słonecznymi.

Producenci oferują obecnie niezwykle szeroki wybór tkanin o różnych właściwościach, wzorach i kolorach, dlatego z łatwością można dobrać odpowiednią roletę do okna dachowego do swojego pomieszczenia na poddaszu.

Wśród rolet wewnętrznych do okien połaciowych o specjalistycznych tkaninach wyróżniają się modele rolet zaciemniających do okien dachowych. Są one nie tylko bardzo wytrzymałe na zniszczenie i zmianę koloru, ale przede wszystkim – przez zastosowanie tkaniny z powłoką odbijającą światło i bocznych prowadnic – sprawiają, że wnętrze pomieszczenia na poddaszu jest niemal całkowicie zaciemnione i się nie nagrzewa. Z tego względu rolety wewnętrzne blackout doskonale sprawdzają się latem podczas upałów, jak również w pokojach dziecięcych, pokojach ze ekranami telewizora czy komputera.

Do okien dachowych można zamontować również specjalne rolety rzymskie. Niezbędny jest jednak wybór modeli przeznaczonych do przesłaniana okien zamontowanych pod kątem. Powinny one posiadać dobrej jakości prowadnice oraz osprzęt, dzięki któremu korzystanie z rolet rzymskich do okien dachowych będzie bezproblemowe przez długi czas.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w oknach dachowych są rolety plisowane, czyli tzw. plisy. Plisy do okien połaciowych są niezwykle wygodne – można z ich pomocą zasłonić dowolną część szyby, regulowane są bowiem zarówno od góry, jak i od dołu.

Materiał złożony z charakterystyczną harmonijkę może mieć różne właściwości zależnie od tego, którą tkaninę wybierzemy – dostępne są zaciemniające rolety plisowane do okien dachowych, energooszczędne rolety plisowane do okien połaciowych, jak również rolety plisowane przepuszczające światło.

Zaletą plis do okien dachowych jest również możliwość dopasowania do nietypowych kształtów ramy okiennej oraz brak kasety na tkaninę, przez co roleta nie rzuca się w oczy i wtapia się dobrze w stylu wnętrza.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak