Rolety wewnętrzne a straty ciepła

Rolety wewnętrzne a straty ciepła

Latem głównym zadaniem rolet wewnętrznych, oprócz dawania poczucia intymności, jest ochrona pomieszczeń przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzaniem. Jesienią i zimą, czyli w sezonie grzewczym, spełniają one jeszcze jedną, bardzo ważną rolę.

Odpowiednio dobrane oraz zamontowane rolety wewnętrzne w istotny sposób wpływają na reedukację strat energii cieplej przez szyby okien.

Czy każde rolety wewnętrzne zatrzymują ciepło w pomieszczeniu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet, aby cieszyć się niższymi kosztami ogrzewania?

W przypadku każdego budynku najwięcej ciepła traci się przez nieodpowiednio zaizolowane ściany, wentylację oraz przez okna. W ostatnim z przypadków utratę energii cieplnej przez przeszklenia stolarki okiennej można zniwelować nawet o 25-30 procent. Tak dobre efekty daje przesłanianie okien odpowiednio dobranymi roletami wewnętrznymi.

Jak to możliwe? Gdy zasłaniamy okno roletą termoizolacyjną, między szybą a tkaniną tworzy się izolująca wnętrze przestrzeń powietrzna.

Czy każdy typ rolety ograniczy straty ciepła jesienią i zimą? Niestety nie – kluczowy jest dobór właściwego modelu oraz odpowiedni montaż przesłony okiennej.

Właściwe korzystanie z rolet kluczem do niższych rachunków

Oczywiste jest, że samo posiadanie termoizolacyjnych rolet wewnętrznych nie spowoduje obniżenia rachunków za ogrzewanie. Aby tak się stało, konieczne jest właściwe z nich korzystanie. Jesienią i zimą, gdy zależy nam na zatrzymaniu ciepła wewnątrz pomieszczenia, istotne jest, aby okien nie zasłaniać wtedy, gdy świeci słońce. Dlaczego?

W ciągu dnia, nawet jeżeli jest pochmurna pogoda, wpadające do wnętrz światło dzienne stanowi darmową pasywną energię cieplną, podnosząc temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Popołudniu, wieczorem oraz w nocy, gdy jest już ciemno, rolety powinny być natomiast stale zasłonięte, aby ograniczyć ucieczkę ciepła z wnętrza przez szyby okien. Rezultat będzie jeszcze lepszy, jeżeli oprócz rolet wewnętrznych zastosuje się zasłony z grubego materiału szczelnie zamykające otwór okienny.

Jakie rolety wewnętrzne zatrzymają ciepło?

Chcąc cieszyć się mniejszymi stratami ciepła w sezonie grzewczym, warto zainwestować w rolety wewnętrzne. Ważne jest jednak, aby nie był to jakikolwiek typ rolet, ale konkretne modele dostosowane do ograniczania przepływu ciepła na zewnątrz.

Najlepiej w tej roli sprawdzą się rolety termoizolacyjne z aluminiową bądź gumową powłoką. Określamy je także jako rolety blackout. Inna nazwa to rolety zaciemniające, czy rolety strukturze plastra miodu nazywane też roletami podwójnie plisowanymi. Stosunkowo dobre efekty przynosi także zainstalowanie wysokiej jakości rolet rzymskich wykonanych z grubej tkaniny. Przyjrzyjmy się każdemu rodzajowi wymienionych rolet.

Rolety z aluminiową bądź gumową powłoką

Nazywane roletami zaciemniającymi lub roletami blackout najczęściej stosowane są do zaciemnienia pomieszczenia. Zimą i jesienią spełniają dodatkową funkcję optymalnej izolacji cieplej, chroniąc przed wyziębieniem pomieszczenia przez szyby okien. Rolety zaciemniające zbudowane są z tkaniny, która z jednej strony jest dekoracyjna, a z drugiej pokryta specjalną powłoką aluminiową, foliową lub gumową odbijającą światło.

Niezwykle istotne w celu zmniejszenia start ciepła jest, aby taka roleta wewnętrzna była odpowiednio zamontowana. Utratę energii cieplnej można zmniejszyć, gdy wewnętrzna roleta termoizolacyjna montowana jest inwazyjnie, czyli do ramy okna i posiada boczne listwy, tzw. prowadnice. Dzięki tym zabiegom ciepłe powietrze z pomieszczenia nie ma bezpośredniego kontaktu z zimną szybą.

Rolety podwójnie plisowane

Najdroższym, ale również zdecydowanie najbardziej skutecznym rozwiązaniem są rolety podwójne o strukturze plastra miodu nazywane także roletami podwójnie plisowanymi lub plisami typu duo. Są to rolety wewnętrzne o specjalnej budowie, które można stosować zarówno na klasycznych oknach, jak i oknach dachowych. Odznaczają się one zastosowaniem specjalnych tkanin, które w przypadku niektórych producentów posiadają z jednej strony warstwę aluminiową.

Rolety plisowane duo połączone są ze sobą w taki sposób, że w przekroju uzyskuje się przestrzenną strukturę przypominającą plaster miodu. Gromadzi się w niej powietrze, stanowiąc bufor pomiędzy ciepłym wnętrzem a zimną szybą. Taka roleta wewnętrzna chroni więc tak przed przegrzaniem pomieszczenia latem, jak również przed jego wychłodzeniem zimą.

Podobnie jak zwykłe rolety plisowane, plisę typu duo montujemy jest na dwóch listwach – górnej i dolnej. Można nimi  swobodnie regulować dopływ promieni słonecznych do wnętrza.

Rolety rzymskie

Wśród podstawowych zadań rolet rzymskich wymienić można między innymi ochronę przeciwsłoneczną pomieszczeń, a także tworzenie atmosfery intymności we wnętrzu.

Podobnie jak inne typy rolet wewnętrznych, odpowiednio dobrane rolety rzymskie mogą także zmniejszać straty ciepła. Przyczyniają się – w niewielki stopniu, ale jednak – do zwiększenia efektywności energetycznej budynku. Aby było to możliwe trzeba pamiętać o wyborze modeli montowanych w taki sposób, aby zasłaniać szczelnie całą wnękę okienną.

Istotny jest również dobór odpowiedniego materiału – najlepiej przed wychłodzeniem będą chronić rolety rzymskie uszyte z grubych tkanin, czyli tych o mocnym splocie i dużej gramaturze.

Dlaczego to tak istotne? Stosując rolety rzymskie, przeważnie rezygnuje się z zasłon, które mogą dodatkowo odizolować okno od pomieszczenia.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak