Sposoby sterowania roletą dzień-noc

Sposoby sterowania roletą dzień-noc

Sterowanie ręczne czy zdalne? Powinniśmy przewijać pasy rolety przy pomocy aplikacji mobilnej czy przycisków? Współczesny rynek wnętrzarski oferuje coraz to bardziej różnorodne rozwiązania, dzięki którym będziemy mogli jeszcze wygodniej korzystać z rolet. W poniższym artykule przedstawimy tradycyjne sposoby obsługi rolet dzień-noc. Opowiemy o tym, jak używać prowadnic ręcznych – koralikowych i sznurkowych. Przedstawimy również alternatywę w postaci sterowania elektrycznego.

Tradycyjne sposoby – prowadnice koralikowe i sznurkowe

W przypadku rolet dzień-noc oba sposoby są równie popularne i sprawdzone przez klientów. Prowadnicą nazywamy sznurek – lub łańcuszek – zamieszczony u boku rolety, zazwyczaj sięgający do jej boku lub samego końca. W przypadku prowadnicy sznurkowej, przewijanie pasów rolety polega na zmienianie położenia prowadnicy. Jeżeli sznurek ułożony jest równolegle do rolety, wówczas jej położenie się nie zmienia. Jeżeli jednak podniesiemy go o czterdzieści pięć stopni, przesłona zacznie się poruszać w górę lub w dół. Wtedy będziemy mogli modulować jej wysokość oraz stopień przepuszczalności światła. Warto pamiętać o tym, że długość sznurka zmienia się w zależności od tego, jakie ustawienie rolety dzień-noc wybierzemy. W przypadku, w którym przesłona będzie opuszczona całkowicie, sznurek będzie się znajdował wyżej niż w pozycji neutralnej (od której zaczynaliśmy sterowanie przesłony). Górne przekładki oraz hamulce prowadnicy sznurkowej znajdują się zaraz przy górnej części szyby okna. Dzięki temu możemy obserwować mechanizm przesuwania pasów rolety dzień-noc oraz ustalić, jaki poziom transparentności chcemy uzyskać.

Innym rozwiązaniem, wspomnianym już, jest sterowanie roletą dzień-noc przy pomocy prowadnicy koralikowej. Zazwyczaj używana jest ona przy obsłudze przesłon uszytych z ciężkich materiałów – jej mechanizm hamowania nie jest przeciążony. W przeciwieństwie do sznurka, długość łańcuszka koralików nie zmienia się. Sterowanie polega na podnoszeniu kulek prowadnicy w górę lub w dół, zależnie od tego, czy chcemy uzyskać pełne naświetlenie pomieszczenia, czy też wprowadzić do domu prześwity (funkcja „dzień-noc”). Użycie tego typu mechanizmu przypomina korzystanie z prowadnicy żyłkowej. Mimo wszystko – spośród wszystkich tradycyjnych sposobów na przesuwanie rolety – najwygodniejszym jest system koralikowy. Korzystając z niego nie musimy obserwować mechanizmu hamującego, a nasza ręka nie zsuwa się z prowadnicy (jak w przypadku żyłki).

Niezaprzeczalny komfort

Ileż to razy okazuje się, że trzeba zasłonić okno, podczas gdy już wygodnie siedzimy na kanapie. Wówczas powinniśmy wstać i ręcznie przesuwać prowadnicę rolety, żeby natrafić na poziom zaciemnienia umożliwiający nam wygodę i relaks. Technologia pomyślała o takich przypadkach. Dzięki roletom z silnikiem możemy zmniejszyć ilość światła w pokoju za jednym kliknięciem pilota – lub wyborem menu w aplikacji. Jak to działa w przypadku rolet dzień-noc?

Zazwyczaj przesłony wewnętrzne wymagały naszej bezpośredniej ingerencji. Za pomocą prowadnicy sznurkowej lub koralikowej ustalaliśmy, czy chcemy całkowitego, połowicznego czy żadnego zaciemnienia pokoju (tryb „dzień-noc”). Tymczasem jednak podobne przejścia pasów materiału są możliwe bez naszego kontaktu z roletą. Można ustalić na pilocie dołączonym do rolety to, w jakim położeniu mają się znaleźć pasy przesłon. Jak jednak moglibyśmy sterować roletami? Czy pilot to jedyne dostępne rozwiązanie?

Roleta dzień-noc sterowana radiowo

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest sterowanie roletą dzień-noc za pomocą pilota. Wówczas wykorzystuje się fale radiowe (podobnie jak w przypadku zmieniania kanałów w telewizji czy radiu), wprawiające silnik w ruch. Napęd przesłony dzień-noc znajduje się przy wałku rolety – lub pod kasetą okrywającą wałek. Zaletą zakupu przesłony z silnikiem radiowym jest brak ingerencji w strukturę ściany – nie trzeba wykonywać specjalnych puszek z kablami elektrycznymi. Rolety dzień-noc mogą być obsługiwane za pomocą pilota i przesuwać się w zależności od wybieranych przez nas klawiszy. Mogą się podnosić, obniżać lub umożliwiać dostępny prześwit pomiędzy ciemnymi pasami materiału. W przypadku bardziej inteligentnych systemów klienci mogą również ustalić, że pasma przesłony będą się przesuwać o konkretnej godzinie. Przypomina to więc rozwiązanie proponowane przez nowoczesne technologie spod znaku smart dom.

Rolety sterowane dzięki aplikacjom mobilnym

Jeśli już o technologiach smart, należałoby tu wspomnieć o sterowaniu roletami przy użyciu aplikacji mobilnych. Jest to najczęściej stosowane w przypadku osób budujących dom, oraz łączących wiele opcji w jednym urządzeniu (nagrzewanie podłogi, włączanie klimatyzacji oraz zasłanianie/odsłanianie rolet). W przypadku sterowania przesłon dzień-noc za pomocą aplikacji radiowej również wykorzystuje się fale radiowe (z-wave), umożliwiającej natychmiastowe wykonywanie poleceń przesłanych przez system internetowy. Można powiedzieć, że jest to rozwiązanie proste, łatwe i przyjemne. Niestety jednak, kosztowne. O ile zazwyczaj opłaty związane z użytkowaniem aplikacji nie są wysokie, o tyle jednak ewentualne naprawy systemu mogą być kosztowne. W razie awarii nie będziemy mogli poruszyć roletą – zmiana w jej ustawieniu dokona się dopiero wtedy, kiedy wydamy jej to polecenie radiowo.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak